İspanya Başbakanı Zapatero'nun AB Temasları

İspanya Başbakanı Zapatero'nun AB Temasları

Avrupa'nın Geleceği Hakkındaki Uzun Vadeli Görüşmelere Paralel Olarak Bugün Avrupa Parlamentosu'nda Yapılan Müzakerelere Katılan İspanya Başbakanı José Luis Rodríguez Zapatero, Avrupa'nın Uluslararası İlişkilerdeki Konumunu Net Bir Şekilde Ortaya Koyması Gerektiğini Söyledi.

İspanya Başbakanı Zapatero'nun AB Temasları

Avrupa'nın geleceği hakkındaki uzun vadeli görüşmelere paralel olarak bugün Avrupa Parlamentosu'nda yapılan müzakerelere katılan İspanya Başbakanı José Luis Rodríguez Zapatero, Avrupa'nın uluslararası ilişkilerdeki konumunu net bir şekilde ortaya koyması gerektiğini söyledi.

13 Aralık'ta yapılacak zirvede imzalanması beklenen Lizbon Antlaşması öncesinde, Avrupa Parlamentosu'nu (AP) ziyaret eden İspanya Başbakanı Zapatero, AP Başkanı Hans Gert Pöttering ile bir araya gelerek, bu konuda müzakerelerini sürdürdü. Zapatero, Pöttering ile görüşmesinden sonra parlamentoda yaptığı konuşmada ise göç politikasının önemine dikkat çekti ve bununla birlikte yeni uluslararası ilişkilerde Avrupa'nın süratle konumunu ortaya koyması gerektiğini belirtti. Zapatero, "Bu proje için Avrupa'ya ve

İspanya halkına çok şey borçluyuz. Özgürlük, hukukun üstünlüğü, hoşgörü, insan hakları ve kadın-erkek eşitliği gibi konular Avrupa'nın ahlaki özünü ve temellerini oluşturuyor. Bundan böyle Avrupa olarak duraklayamayız. Ekonomilerimizi ve birlikteliğimizi daha güçlendirerek devam etmeliyiz. Bunun için de Lizbon kararlarını hızlı bir şekilde uygulamaya başlamalı ve 2010 hedefimizi tutturmalıyız" diye konuştu.

Küreselleşen dünyaya ayak uydurmanın en önemli yolunun bilim ve araştırma olduğunu vurgulayan Zapatero, sosyal refahın artırılması için bu alanlarda ilerlemenin şart olduğunu ifade etti. İlerleme için sosyal hakların tam olması gerektiğini, bunun da hakkaniyetten geçtiğini kaydeden Zapatero, hakkaniyetli ve adil bir sistemin varolabilmesi için gerekli şeyin de 'koruma' politikaları olduğunu söyledi. Koruma politikalarının en önemlisinin yasadışı göç konusu olduğuna değinen Zapatero, yasadışı göç

konusunda Avrupa yasalarının güçlendirilmesi gerektiğini savundu.

Zapatero, "Tüm uyum politikalarını bu tip sosyal haklara saygılı olacak şekilde düzenlemeli ve uygulamalıyız. Böylelikle Avrupa daha özgür, daha değerli ve daha güvenli bir yer olacaktır. Günümüzde organize suçlar ve terörle karşı karşıyayız. İç huzurumuz için olduğu kadar, dışardan gelecek tehditler için de sağlam ve tutarlı bir savunma politikası oluşturmalıyız" dedi.

(SA-OYK-OYK-NÇ-D)

Kaynak: İHA