İngiltere Ticaret Bakanı: Türkiye'yle salı günü serbest ticaret anlaşması imzalayacağız - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş
BBC

İngiltere Ticaret Bakanı: Türkiye'yle salı günü serbest ticaret anlaşması imzalayacağız

BBC - Haberler | Ekonomi

İngiltere Ticaret Bakanlığı, Türkiye ve İngiltere'nin salı günü bir serbest ticaret anlaşması imzalayacağını duyurdu. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da dün yaptığı açıklamada "Birleşik Krallık ile serbest ticaret anlaşmamızı yürürlüğe koyabilmek için Brexit sürecini nefes nefese, dakika dakika takip ediyoruz" ifadelerini kullandı.

İngiltere Ticaret Bakanlığı, Türkiye ve İngiltere'nin Salı günü bir serbest ticaret anlaşması imzalayacağını duyurdu. Bu, İngiltere'nin AB'yle vardığı ticaret anlaşmasının ardından imzalayacağı ilk ticaret anlaşması olacak. İki ülkenin imzalayacağı anlaşma, Ankara ve Londra arasındaki mevcut ticaret koşullarının devamını sağlayacak.

İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liz Truss "Bu hafta, gümrüksüz ticaret düzenlemelerini imzalamayı bekliyoruz ve bu ticari ilişkimizi destekleyecek. İngiltere'de imalat, otomotiv ve çelik endüstrilerinde binlerce işe netlik sağlayacak" dedi.

Truss ayrıca, "İngiltere -Türkiye ticaret anlaşması yapılması için Türkiye'yle birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz" diye de ekledi.

Türkiye ve İngiltere arasındaki ticaret hacmi 2019'da 25 milyar 250 milyon dolara düzeyindeydi ve İngiltere, Türkiye'yle imzalanacak anlaşmanın, Japonya, Kanada, İsviçre ve Norveç 'in ardından beşinci büyük ticaret anlaşması olduğunu belirtti.

İngiltere, AB'den çıkış için verilen bir yıllık geçiş sürecinin sona ereceği 1 Ocak'tan önce, şu ana dek 62 ülkeyle ticaret anlaşması yaptı. Londra, Ankara'nın AB'yle Gümrük Birliği Anlaşması bulunduğundan dolayı Türkiye'yle ticaret anlaşması yapamıyordu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, dün yaptığı açıklamada "Birleşik Krallık ile serbest ticaret anlaşmamızı yürürlüğe koyabilmek için Brexit sürecini nefes nefese, dakika dakika takip ediyoruz. Amacımız bir an önce anlaşmayı imzalamak." dedi.

Bakan Pekcan'ın açıklamaları şu şekilde:

"Bizim kendi anlaşma taslağımız imzaya hazır hale geldi. Birleşik Krallık ile AB arasında prensip olarak uzlaşmaya varıldığı açıklandı. Tabii biz AB ile olan yükümlülüklerimizden dolayı anlaşması öncesi (AB-Birleşik Krallık), Birleşik Krallık ile serbest ticaret anlaşması imzalayamadık. Gelişmeleri takip ediyoruz ancak, AB ile bizim, Türkiye ile İngiltere'nin serbest ticaret anlaşmasının aynı anda yürürlüğe girmesi için her iki taraf ile de senkronize bir şekilde çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Amacımız bir an önce bu anlaşmayı imzalamak. Bizim taslak anlaşmamız hazır. Sadece AB'nin kendi Avrupa Birliği Parlamentosu ve 27 ülkenin görüşlerini alması gerekiyor. Biz o süreci nasıl hızlandırabiliriz hem AB hem İngiltere'yle görüşerek, onun üzerinde çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Aslında biz hazırız."

İngiltere Ticaret Bakanı: Türkiye'yle salı günü serbest ticaret anlaşması imzalayacağız
BBC
Yorumlar (3)
burusli:bu cok ıyı basarılı bır antlasma turkıye de ıngıltere ye hersey ıhrac edılıyor ve ıngılız turıstler akıyor bodrum datca mılas marmarıs hep ıngılız kusadası dıdım soke ve acıpayam banaz çivril ağlasun sagalosus hep turıst kaynıyor masallah daha da gelecek
Bu ne:"AB ile olan yükümlülüklerimiz den dolayı, Brexit öncesi imzalayamadık". Bu cümle, halâ bize her konuda düşmanca davranan AB nin boyunduruğu altında olduğumuzu gösteriyor.
...:Sanayileşmiş bir ülkeyle gümrük birliği anlaşması nasıl fayda sağlayacakmış izleyip göreceğiz.
500