Haşdi Şabi Haberleri

Haşdi Şabi haber, Haşdi Şabi son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Haşdi Şabi - 21.2.2020
Mesut Barzani: "ABD, Irak'ı terk ederse 6 ay sonra DEAŞ geri gelir"
Barzani, "2011'de de ABD güçlerinin Irak'tan çıkmasına karşıydım. Eğer ABD güçleri olsaydı DEAŞ Irak ordusunu yenemez ve IKBY'yi tehdit etmezdi. ABD ve koalisyon güçleri ülkeyi terk ederse DEAŞ, 6 ay sonra daha güçlü şekilde ülkeye geri gelir. ABD askerlerinin halihazırda ülkede kalması önemlidir." diye konuştu. ABD'nin Ekim 2017'de IKBY'de yapılan referanduma karşı olmadığını savunan Barzani, Washington'un daha sonra Bağdat yönetiminin yanında yer alarak kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını ifade etti. KDP lideri ayrıca Kerkük kentinin Haşdi Şabi'nin askeri işgali altında olduğunu ve Kürtlerin dışlandığını ileri sürerek, "bu durumu sonsuza kadar kabul etmeyeceklerini" söyledi.
Haşdi Şabi - 21.2.2020
Irak'ta Mühendis'in yerine Hizbullahçı Ebu Fedek seçildi
Irak'ta Şii milis gücü Haşdi Şabi Genelkurmay Başkanlığı'na, ABD saldırısında öldürülen Ebu Mehdi el-Mühendis yerine Abdulaziz Ebu Fedek getirildi.
Haşdi Şabi - 19.2.2020
ABD'nin Kum-Necef hattı stratejisi: Mezhep çatışmasından mezhep-içi ayrışmaya
Son olarak, Trump'ın ABD başkanı olması ile birlikte ABD'nin bu stratejisinde önemli değişimler gözlemlendi. Öncelikle İran karşıtı bir tutum sergileyen Trump yönetimi, İran'ın bölgedeki etkisinin sınırlandırılmasını temel politika hedeflerinden biri olarak belirledi. Bu çerçevede, Obama döneminde temel tehdit olarak kodlanan "Sünni cihatçılık, Sünni aşırıcılık" ve "Sünni cihatçılığa karşı Şii paramiltarizmi" anlatısı geri plana itilmeye başlandı. Bu anlatının bölgede İran'a alan açtığı görüşünde olan Trump yönetimi, İran'ı bölgede sınırlandırma hedefi doğrultusunda mezhep çatışması anlatısı yerine mezhep-içi ayrışmaya odaklamış durumda. Trump yönetimi, İran Devrim Muhafızları Ordusu ve bu yapı ile doğrudan ilişkili olan Haşdi Şabi gruplarının terör örgütü ilan edilmesi ile bu konudaki ilk adımını attı.
Haşdi Şabi - 16.2.2020
Irak'taki koalisyon güçleri: "Irak'taki üslerimize yapılan saldırılarda Iraklılar ölüyor"
Irak'ta özellikle Ocak ayında İranlı General Kasım Süleymani ile Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis'in Bağdat'ta öldürülmesinin ardından ABD Bağdat Büyükelçiliği ile askeri üslerine saldırılar düzenlendi.
Haşdi Şabi - 16.2.2020
İran ile Irak, Süleymani'nin öldürülmesiyle ilgili ortak komite kuracak
Süleymani'nin öldürülmesi İran'ın bölgedeki askeri-istihbari operasyonlarının başındaki isim olarak bilinen İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü'nün eski komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in de aralarında bulunduğu 10 kişi, 3 Ocak'taki ABD saldırısında hayatını kaybetmişti.
Haşdi Şabi - 16.2.2020
Bağdat'taki Yeşil Bölge'ye 4 katyuşa füzesi düştüğü açıklandı
Bağdat'ta ABD Büyükelçiliği binası, diğer yabancı misyonların ve hükümet konaklarının bulunduğu Yeşil Bölge'ye gerçekleştirilen füzeli saldırıyla ilgili Irak Savunma Bakanlığına bağlı Medya Güvenlik Hücresi'nden açıklama yapıldı. Açıklamada, Yeşil Bölge'ye 4 adet katyuşa füzesi düştüğü, 3 füzenin Yeşil Bölge'nin içerisine, 4. füzenin ise Filistin Caddesi yakınlarındaki Haşdi Şabi güçlerine ait lojistik destek binasına düştüğü ifade edildi.
Haşdi Şabi - 16.2.2020
Bağdat'ta Yeşil Bölge'deki koalisyon güçlerine saldırı
Irak Meclisi, geçtiğimiz Ocak ayında İranlı General Kasım Süleymani'nin ve Haşdi Şabi Güçleri Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis'in Bağdat'ta ABD tarafından öldürülmesinin ardından yabancı askerlerin ülkeden çıkarılması yönünde karar almıştı.
Haşdi Şabi - 14.2.2020
NYT: Kasım Süleymani BAE ve Suudi Arabistan ile gerginliği azaltmak için görüşmeler yapıyordu
İran'ın bölgedeki askeri-istihbari operasyonlarının başındaki isim olarak bilinen İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü'nün eski komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in de aralarında bulunduğu 10 kişi, 3 Ocak'taki ABD saldırısında hayatını kaybetmişti.
Haşdi Şabi - 11.2.2020
Pentagon: "Beyin travması geçiren asker sayısı 109'e yükseldi"
Öte yandan ABD, İran'ın saldırısında ölen ve yaralanan ABD askeri olmadığını açıklamış, İran ise 80 ABD askerlerinin öldüğünü ifade etmişti. İran, General Kasım Süleymani ile Şii Haşdi Şabi Güçleri Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis'in ABD tarafından öldürülmesinin ardından intikam almak için bu saldırının gerçekleştirildiğini duyurmuştu.
Haşdi Şabi - 10.2.2020
ABD Büyükelçiliği'nden "Bağdat ve Necef'in büyük gösterilere hazırlandığı" açıklaması
Hizbullah Tugayı ve Şii milis gücü Haşdi Şabi taraftarları, 31 Aralık 2019'da ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği binasını basmaya çalışmıştı.
Haşdi Şabi - 7.2.2020
Sadr İran için Iraklı göstericileri terk etti
Ancak ABD'nin 3 Ocak'ta İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis'i hava saldırısında öldürmesinden sonra İran üzerinde artan baskılar ve doğrudan Şiilerin komutanlarının hedef alınması üzerine Sadr, Tahran karşıtı bir pozisyonda iken siyasi bir manevra ile İran'a yakınlaştı.
Haşdi Şabi - 4.2.2020
Irak Başbakanı, uzun süre sonra ilk kez ABD'li üst düzey bir yetkiliyle görüştü
Irak'taki ABD-İran'ın gerginliği ABD, 3 Ocak'ta Bağdat Havalimanı'nda İran Devrim Muhafızlarına bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis'in konvoyuna hava saldırısı düzenleyerek iki komutanı öldürmüştü.
Haşdi Şabi - 1.2.2020
Irak'taki ABD üslerine bir saldırı daha
Irak'ta İranlı General Kasım Süleymani ile Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis'in Bağdat'ta öldürülmesinin ardından ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği ile askeri üslerine saldırılar düzenleniyor.
Haşdi Şabi - 31.1.2020
Irak, koalisyon güçlerinin görevini yeniden başlattı
Irak Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, terör örgütü DEAŞ'ın ülkenin birçok bölgesinde faaliyetlerinin sürdürülmesi nedeniyle koalisyon güçleriyle yeniden hava desteği konusunda ortak operasyon başlatma kararının alındığı belirtildi. Irak meclisi 3 Ocak'ta İranlı General Kasım Süleymani'nin ve Haşdi Şabi Güçleri Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis'in Bağdat'ta öldürülmesinin ardından yabancı askerlerin ülkeden çıkarılması yönünde karar almıştı.
Haşdi Şabi - 31.1.2020
Pentagon: "İran'ın saldırısında 64 asker beyin travması geçirdi"
Öte yandan saldırının ardından ABD İran'ın saldırısında ölen ve yaralanan ABD askeri olmadığını açıklamış, İran ise 80 ABD askerlerinin öldüğünü açıklamıştı. Saldırı sonrası İran, General Kasım Süleymani ile Şii Haşdi Şabi Güçleri Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis'i öldürmesinin ardından intikam almak için bu saldırının gerçekleştirildiğini duyurmuştu.
Haşdi Şabi - 30.1.2020
Temsilciler Meclisi, İran ile olası bir savaşın finansmanını engelleyen tasarıyı onayladı
ABD, 3 Ocak'ta İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis'in de aralarında bulunduğu 10 kişiyi Bağdat Havalimanı'nda düzenlediği bir hava saldırısında öldürmüştü.
Haşdi Şabi - 28.1.2020
Haşdi Şabi: "ABD Büyükelçiliği'ne yapılan saldırıyla bağlantımız yok"
Iraklı Şii Haşdi Şabi Güçleri, başkent Bağdat'taki ABD Büyükelçiliği'ni hedef alan füzeli saldırıyla bağlantısı olmadığını açıkladı.
Haşdi Şabi - 28.1.2020
Barzani'den, ABD'nin Bağdat Büyükelçiliğine saldırının "kötü sonuçlar" doğurabileceği uyarısı
Hizbullah Tugayı ve Şii milis gücü Haşdi Şabi taraftarları da 31 Aralık'ta ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği binasını basmaya çalışmıştı.
Haşdi Şabi - 28.1.2020
ABD Dışişleri Bakanı Irak Başbakanı yabancı askerlerin varlığını görüştü
ABD uçaklarının Iraklı Hizbullah Tugayları'nı bombalamasının ardından binlerce Şii Haşdi Şabi yanlısı, ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği binasını basmaya çalışmıştı.
Haşdi Şabi - 27.1.2020
Irak'ta Sadr'ın riskli siyasi manevraları
Bu bakımdan, Sadr'ın sosyal medyada yayınladığı bildiride ABD güçlerinin çekilmesi için geçici ateşkes önerisi, çekilme süreci ile alakalı İran'ı kastederek hiçbir dış müdahaleyi kabul etmeyeceğini ilan etmesi ve daha da ötesinde Haşdi Şabi'nin İçişleri ve Savunma Bakanlığı'na entegre olarak, elçilik ve diğer yabancı misyonları hükümetin koruması gerektiği yönündeki çağrısı siyasi süreçleri yönetme sürecinde kendi metodlarını dayatmak istediği açıkça görülüyor.
Haşdi Şabi - 27.1.2020
ABD'nin Bağdat Büyükelçiliğine yönelik saldırıda 3 kişi yaralandı
Bağdat'ta 3 Ocak'ta İranlı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis'in ABD tarafından düzenlenen hava saldırısında ölmesi Iraklı Şii taraflarca sert tepkiyle karşılanmıştı.
Haşdi Şabi - 26.1.2020
ABD Bağdat Büyükelçiliği yakınlarına 5 füze düştü
Irak'ın başkenti Bağdat'ta 3 Ocak'ta İranlı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis düzenlenen hava saldırısında hayatlarını kaybetmesi Iraklı Şii taraflarınca sert tepkiyle karşıladı.
Haşdi Şabi - 25.1.2020
Irak'ın Zikar vilayetinde 3 gösterici öldü
Irak'taki gösteriler Irak'ta 1 Ekim 2019'dan bu yana yolsuzluk, altyapı yetersizliği, işsizlik ve ülkenin içişlerine yönelik dış müdahaleler gibi çeşitli gerekçelerle hükümet karşıtı gösteriler düzenleniyor. Başbakan Adil Abdulmehdi protestolar üzerine 29 Kasım'da istifa etti, buna karşın ülkede yeni hükümet halen kurulamadı. Bağdat'ta dün Sadr'ın çağrısı üzerine ABD güçlerinin ülkeden çıkarılması için geniş çaplı gösteri düzenlenmişti. Gösteriye Haşdi Şabi taraftarları da katılmıştı.
Haşdi Şabi - 25.1.2020
Irak'ta göstericilerden Şii lider Sadr'a "ihanet" suçlaması
Sadr'ın çağrısı üzerine dün Bağdat'ta düzenlenen "ABD karşıtı gösteri" sonrası hareket destekçilerinin meydanlardan çekilmeye başladığı gözlemlenmişti. Irak'taki gösteriler Irak'ta 1 Ekim 2019'dan bu yana yolsuzluk, altyapı yetersizliği, işsizlik ve ülkenin içişlerine yönelik dış müdahaleler gibi çeşitli gerekçelerle hükümet karşıtı gösteriler düzenleniyor. Başbakan Adil Abdulmehdi protestolar üzerine 29 Kasım'da istifa etti, buna karşın ülkede yeni hükümet halen kurulamadı. Bağdat'ta dün Sadr'ın çağrısı üzerine ABD güçlerinin ülkeden çıkarılması için geniş çaplı gösteri düzenlenmişti. Gösteriye Haşdi Şabi taraftarları da katılmıştı.
Haşdi Şabi - 25.1.2020
ABD'de yapılan ankete göre Süleymani suikastına destek veren Amerikalılar çoğunlukta
ABD, 3 Ocak'ta İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis'in de aralarında bulunduğu 10 kişiyi Bağdat Havalimanı'nda düzenlediği bir hava saldırısında öldürmüştü.
Haşdi Şabi - 25.1.2020
Kuveyt, ülkedeki İran Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırdı
ABD, 3 Ocak'ta İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis'in de aralarında bulunduğu 10 kişiyi Bağdat Havalimanı'nda düzenlediği bir hava saldırısında öldürmüştü.
Haşdi Şabi - 24.1.2020
Irak'taki ABD karşıtı protestolar olaysız bitti
Öte yandan, ABD'nin 3 Ocak'ta İranlı General Kasım Süleymani ile Şii Haşdi Şabi Güçlerinin Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis'in öldürmesinin ardından İran yanlısı gruplar ABD askerlerinin ülkeden çıkarılmasını istemiş, Irak Meclisi Kürt ve Sünni milletvekillerinin katılmadığı oturumda ABD askerlerinin çıkarılmasını onaylamıştı.
Haşdi Şabi - 24.1.2020
Irak'ta ABD karşıtı yürüyüş
Başkent Bağdat'ta düzenlenen yürüyüşe çok sayıda Iraklı katılırken, eylemciler, ellerinde, 'ABD dışarı!' yazılı pankartları taşıyor. Ayrıca eylemciler, ABD karşıtı ve ABD'nin Irak'taki varlığına karşı sloganlar atıyor. Sadr yanlılarının 'temsili' kefen giyerek katıldığı yürüyüşe, Şii milis gücü Haşdi Şabi destekçilerinden de katılanlar olduğu belirtiliyor.
Haşdi Şabi - 24.1.2020
Irak'ta Şii lider Sadr'dan ABD'ye karşı gösteri sonrası mesaj Açıklaması
Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin yapısına da değinen Sadr, mesajında şunları kaydetti: "Haşdi Şabi Savunma ve İçişleri Bakanlıkları ile birleştirilsin.
Haşdi Şabi - 24.1.2020
Bağdat'ta Sadr yanlılarından ABD'ye karşı gösteri
Sadr yanlılarının temsili kefen giyerek katıldığı gösteriye, Şii milis gücü Haşdi Şabi destekçilerinden de katılanlar oldu.
Haşdi Şabi - 23.1.2020
ABD Özel Temsilcisi Jeffrey: "Irak'tan çekilme noktasında tek muhatabımız Irak hükümetidir"
ABD ve İran'ın Irak'taki gerilimi ABD, 3 Ocak'ta Bağdat Havalimanı'nda İran Devrim Muhafızlarına bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis'in konvoyuna hava saldırısı düzenleyerek iki komutanı öldürmüştü.
Haşdi Şabi - 23.1.2020
İranlı komutan: "Süleymani'nin öldürüldüğü saldırıda 4 ABD üssü kullanıldı"
ABD, 3 Ocak'ta İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis'in de aralarında bulunduğu 10 kişiyi Bağdat Havalimanı'nda düzenlediği bir hava saldırısında öldürmüştü.
Haşdi Şabi - 23.1.2020
ABD'nin Irak'taki üslerini korumak için Patriot sistemi kuracağı iddia edildi
İran saldırısı ABD, 3 Ocak'ta, Bağdat Havalimanı yakınlarında düzenlediği hava saldırısında İranlı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'i öldürmüştü.
Haşdi Şabi - 22.1.2020
Haşdi Şabi'yi bölgelerinde istemeyen Musullular Erbil'deki BM ofisi önünde eylem yaptı
Irak'ın Musul vilayetindeki etnik ve dini azınlıklar, İran destekli Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin bölgelerinden çıkarılması için Erbil'deki Birleşmiş Milletler (BM) ofisi önünde eylem düzenledi.
Haşdi Şabi - 22.1.2020
Haşdi Şabi, ABD saldırısında ölen komutanının yerine yeni isim belirlediği iddiasını yalanladı
Irak'ta Şii milis gücü Haşdi Şabi, ABD'nin öldürdüğü Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in yerine, Ebu Ali el-Basri'nin seçildiği haberinin doğru olmadığını duyurdu.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Haşdi Şabi Haberleri | Haşdi Şabi Kimdir - Haberler - Sayfa 4 - Haşdi Şabi haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Haşdi Şabi kimdir, hayatı ve biyografisi. Irak'taki roketli saldırıda 2 ABD ile 1 İngiliz askeri öldü.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 25.10.2020 17:40:36. #1.15#
title