Haberi Paylaş

Kuraklık desteği ne zaman verilecek? Son gelişmeler... Kuraklık desteği ne kadar?

Gündem Haberleri

Kuraklık desteği ne zaman verilecek? Son gelişmeler... Kuraklık desteği ne kadar?

Çeşitli nedenlerle verim kaybı yaşayan çiftçilere verilecek kuraklık desteği ile ilgili karar Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. Kuraklık desteği ne zaman verilecek? Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, her Cuma destek ödemelerine yönelik açıklama yaparken, kuraklık desteği ne zaman ödenecek konusundaki açıklamalar merakla bekleniyor. Peki, Kuraklık desteği ne zaman ödenecek 2021?

Kuraklık Desteği ne zaman verilecek? sorusunun yanıtı merak edilen konular arasında yer almakta. Çiftçilere kuraklık desteği ödemelerinin hangi tarihlerde hesaplarda olacağı merak ediliyor. Kuraklık Desteği, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) üzerinde resmi olarak kaydı bulunan çiftçiler için verilecek. Peki, Kuraklık desteği ne zaman ödenecek 2021?

KURAKLIK DESTEĞİ NE KADAR?

  • Yüzde 30-39 arasında olanlara dekar başına 30 TL,
  • Yüzde 40-49 arasında olanlara dekar başına 40 TL,
  • Yüzde 50-59 arasında olanlara dekar başına 50 TL,
  • Yüzde 60-99 arasında olanlara dekar başına 60 TL,
  • Yüzde 70-79 arasında olanlara dekar başına 70 TL,
  • Yüzde 80-89 arasında olanlara dekar başına 80 TL,
  • Yüzde 90-99 arasında olanlara dekar başına 90 TL,
  • Yüzde 100 kayıp yaşayanlara dekar başına 100 TL.

KURAKLIK DESTEĞİ NE ZAMAN VERİLECEK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 8 Aralık 2021 tarihli Kabine sonrası açıkladı, ''Çiftçilere de bir müjde vermek istiyorum. Kuraklıktan zarar gören 651 bin üreticimizin hesabına toplamda 2,6 milyar lira kuraklık desteği ödemesini aralık ayının ikinci yarısında yatırıyoruz.'' dedi. Ancak bir tarihe işaret etmedi.

Bakan Pakdemirli, 3 Aralık 2021 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, çiftçilere sağlanan destek ödemelerine ilişkin bilgi verdi.

Bakan Pakdemirli, şunları ifadelerde bulundu:

"138 milyon 343 bin 961 liralık destek ödemesi hesaplara aktarılmaya başlandı. Bireysel Sulama Makine ve Ekipman Alımları Desteği kapsamında 90 milyon 540 bin lira, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi kapsamında 11 milyon 51 bin lira, Büyükbaş Hayvan Hastalıkları Tazminatı kapsamında 21 milyon 793 bin lira, Hububat, Baklagil, Dane Mısır Fark Ödemesi kapsamında 10 milyon 73 bin lira, Sertifikalı Tohum Üretim Desteği kapsamında 4 milyon 885 bin lira aktarılacak. Hayırlı, bereketli olsun."

İYİ Parti Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Ergin Kahveci,

Konuyla ilgili twitter hesabından bir anket çalışması başlatan Kahveci, "Kasım ayı da bitti. Nisan-Haziran döneminde yaşanan kuraklık için hasar tazmini için değil, sadece can suyu için ödeneceği söylenen "kuraklık primleri" hala ödenmedi. Aralık ayındayız. Yıl bitiyor. Ne zaman ödenir? Ödenecek?" dedi.

Kuraklık desteği Gündem Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title