Haberler

Trump Dönemi Netanyahu Açısından Meçhule Yolculuk"

ABD'deki başkanlık seçimlerini Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ın kazanmasının ardından İsrail basınında "ihtiyatlı" yorumlar öne çıktı.

ABD'deki başkanlık seçimlerini Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ın kazanmasının ardından İsrail basınında "ihtiyatlı" yorumlar öne çıktı. İsrailli siyasi analistler, Trump'ın başkanlığının kendileri açısından belirsizliklerle dolu olduğu tespitinde bulundu.

Siyasi analist Barak Ravid, İsrail'in "Haaretz" gazetesindeki "Netanyahu açısından meçhule yolculuk" başlıklı makalesinde, Trump'ın siyasi anlamda "öngörülemez" ve bir anlamda bulmaca gibi olmasından dolayı İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun son aylarda Trump'ın kazanma olasılığından endişe duyduğunu belirtti.

Netanyahu'nun, ABD'deki başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti'nin adayı olan eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'u, ailesini, çevresini ve en büyük bağışçılarını 20 yıldan uzun süredir tanıdığını kaydeden Ravid, dolayısıyla İsrail Başbakanının onlarla nasıl çalışacağını, üzerilerinde nasıl etkili olabileceğini ve nasıl anlaşmaya varılacağını iyi bildiğini ifade etti.

Ravid yazısında, "Trump'ın görevi devraldıktan sonra ne yapacağını, Filistin, İran veya Suriye meselelerinde nasıl bir politika izleyeceğini bilmek mümkün değil. Dolayısıyla Trump, Netanyahu açısından meçhule yolculuk etmek gibi." ifadelerini kullandı.

Trump'ın başkanlığının birinci kuralı "beklenilmeyeni bekle"

Haaretz gazetesinin bir diğer yazarı Amos Harel de yazısında ABD'deki başkanlık seçimi sonuçlarının ülkesine yansımalarını "Netanyahu'nun Cumhuriyetçileri iyi okuduğu ve onlarla iyi ilişkilere sahip olduğu doğru. Ancak Trump bunun bir parçası değil, siyasetçi ve lider olarak bilinmeyen yeni bir isim." şeklinde değerlendirdi.

"Trump'ın kendisini belirli bir ideoloji veya bilinen davranış biçimlerine bağlı görmediğine" dikkati çeken Harel, Trump'ın başkanlığının birinci kuralının "beklenilmeyeni bekle" olduğuna işaret etti.

"İsrail'i seviyor ancak tahmin edilemez biri"

"Yedioth Ahronoth" gazetesinde yayımlanan "İsrail'i seviyor ancak tahmin edilemez biri" başlıklı raporda, Trump'ın açık şekilde İsrail'i desteklediği vurgulanarak, güvenlik, siyasi ve ekonomik alanlarda İsrail'in müttefiki olacağı kaydedildi.

Raporda Trump, "dürtüleriyle hareket eden, ne yapacağı belli olmayan ve partnerleriyle tartışmaya yatkın biri" olarak tanımlandı.

Çin ve Latin Amerika'yla ticari iş birliğinin Trump açısından daha önemli olduğuna işaret edilen raporda, yeni başkanın "barış süreciyle ilgilenme konusunda aceleci olmayacağı" savunuldu.

"İsrail, Ortadoğu konularında net olmayan bir yönetimle karşı karşıya"

Eski İsrail Askeri İstihbarat Başkanı Amos Yadlin de "Yedioth Ahronoth" için kaleme aldığı yazıda, önceki ABD yönetimlerinin aksine İsrail'in Ortadoğu konularında net olmayan bir yönetimle karşı karşıya olduğunu kaydetti. Yadlin, İsrail'in davranışlarının Trump'ın siyasetini belirleme konusunda ağırlığı olacağını ileri sürdü.

İsrail'in eski Washington Büyükelçisi Zalman Şoval da Netanyahu'ya yakınlığıyla bilinen "İsrail Bugün" adlı haber sitesi için kaleme aldığı yazıda, Trump'ın dış politikası hakkında fazla bilgi sahibi olmadıklarını belirterek, Trump'ın başkanlık seçimi sırasında ABD Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımak gibi verdiği bazı sözlerin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini ancak zamanın göstereceğini ifade etti.

Kaynak: AA / Güncel

Donald Trump Haaretz İsrail Politika Güncel Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

Çanakkale'de deprem mi oldu? Çanakkale'de son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi Kreatin saç döker mi? Kreatin saça ne yapar? Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Nizip, İslahiye, Nurdağı 22-23 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Kadınlar evlendikten sonra sadece kendi soyadını kullanabilir mi? Evli kadın sadece kendi soyadını kullanabilir mi? Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Tufanbeyli, Aladağ, Saimbeyli 22-23 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Akşehir, Beyşehir, Çumra 22-23 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! MARAŞ'TA YANGIN SON DAKİKA! Maraş-Dulkadiroğlu ilçesinde orman yangını söndürüldü mü, son durum nedir? İstanbul baraj doluluk oranı düşüyor mu, barajlar yüzde kaç dolu? Güncel İSKİ baraj doluluk oranı! 22 Temmuz barajların doluluk oranı yüzde kaç? BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Mustafakemalpaşa, Nilüfer, Osmangazi 22-23 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Muratpaşa, Alanya, Manavgat 22-23 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! ENFLASYON BEKLENTİSİ TEMMUZ 2024 l Temmuz ayı enflasyonu ne zaman açıklanacak? 2024 Temmuz ayı enflasyon beklentisi anketi paylaşıldı mı? ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? Sincan, Gölbaşı, Beypazarı 22-23 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi! CANLI maç izle! (TÜM MAÇLAR) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 22 Temmuz günün maçları nereden izlenir? 23 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, KARİYER, SAĞLIK burç yorumları! 23 Temmuz burç yorumları nedir? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? Bugün Süper Loto sonuçları açıklanacak mı? Süper Loto bugün kazanan numaralar neler olacak?
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title