Haberi Paylaş

Son Dakika! Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin: EYT düzenlemesi bu hafta Meclis'e gelir diye düşünüyorum

Güncel Haberler

Son dakika! Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT düzenlemesinin bu hafta Meclis'e gelebileceğini açıkladı. Bilgin, düzenlemenin bu yıl 120 ila 150 milyar lira arasında maliyeti olacağını belirtti.

Binlerce çalışanın gündeminde yer alan EYT sorununda düğüm, 2022'nin sonlarına doğru Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Beştepe'de düzenlenen zirve sonrası yaptığı açıklama çözülmüştü. Yeni düzenlemeyle, yaş sınırı olmaksızın 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta başlangıcı olanlar için emeklilik kapısı açılıyor.

Konuyla ilgili gelişmeler dikkatle takip edilirken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, dün akşam gerçekleşen Kabine toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulundu. EYT teklifi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Bilgin, teknik yazım sürecinin uzun olduğunu, bu hafta teklifin Meclis'e gelebileceğini ifade etti.

İçerikte bir değişiklik olmayacağını kaydeden Bilgin, EYT'nin 2023'e maliyetinin 150 milyar lira civarında olacağını tahmin ettiğini belirterek, "Özel sektör kısmı, 4A'lar, sigortalılar onu ilgilendiriyor. Devleti ilgilendiren tarafı da var. Memurlar emekli olursa onların da ikramiyesi var" dedi. Bilgin, "Yani ortada dolaşan rakamlar genellikle bazıları diyor ki 300 milyar, bazıları diyor 200 milyar EYT'yi diyor. Nasıl hesap yapıyorlar bilmiyorum. Rakamlar bizde, hesap bizde… Ben 150 milyar diyorum ama, maksimum olabilecek şeyi diyorum. 120-150 milyar arasında değişebilir. Çünkü bilmiyorsunuz kaç kişi müracaat edecek. Adama emekli olma ya da hemen emekli yapayım seni mi diyecek?" şeklinde konuştu.

EYT kapsamındaki borçlanmaların yapılandırma içinde olmadığını aktaran Bilgin, "Onun borçlanması tamamen bizim meri, yaşanılan kanunumuza göre yapılan bir şey. Benim 5000, 9000 prim gününü dolduramıyorum ya da 1000 gün eksiğim var yapılandırayım diyemezsin. Mevcut kanunda 1000 gün eksiğin varsa çalışacaksın. Böyle bir borçlanma yok." dedi.

"İhya devreye girebiliyor mu Bağ-Kur'lular için?" şeklindeki soruya Bilgin, "EYT için giremez. EYT'de bilfiil çalışmış olmak gerekir." yanıtını verdi. Bakan Bilgin, yapılandırma kapsamına giren SGK prim borçları ile ilgili de çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Vedat Bilgin EYT Ekonomi Güncel Haberler Son Dakika

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (16)

x girilmez:

Staj staj diyenler eskiden emekli olanlarda da staj zaten yoktu, Staj zamanı emeklilik primi gibi bir prim yatmaz, yani 99 da bu yasa çıkmasa da şartlar sizin için aynı olacaktı uyanıklığa gerek yok

Vscorpion:

Zorla tutan mı var beğenmiyrosan beğendiğin daha iyi bir yer varsa oraya git ağaç değilsin ya ?

Mehmet Ali Çoban:

Sigorta girişi olan Staj ve çıraklarda işe girişler başlangıç sayılsın

Tüm 16 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title