Ramazanda "Alo Fetva Hattı" İlgi Gördü - Haberler
Haberi Paylaş

Ramazanda "Alo Fetva Hattı" İlgi Gördü

AA - Güncel
Ramazanda 'Alo Fetva Hattı' İlgi Gördü

Sakarya Müftülüğünün "Alo 190 Fetva Hattı" ramazan boyunca her gün ortalama 120 kez arandı Ahizenin ucundaki görevlilere en çok "fitre namazı kılınır mı", "zekatı yakınlarımıza verebilir miyiz" soruları yöneltildi İl Müftüsü İlyas Serenli: " Başlangıçta oruçla ilgili, orucu bozan bozmayan şeyler, hangi hallerde oruç tutulur gibi sorular geldi.

İBRAHİM YOZOĞLU - Sakarya Müftülüğünün "Alo 190 Fetva Hattı", ramazanda yoğun ilgi gördü.

Müftülük bünyesinde görevlendirilen 2'si erkek 3 vaiz, her gün 09.00 - 23.00 saatlerinde hattı arayanların sorularını cevaplandırdı. Ramazan boyunca her gün ortalama 120 kişinin aradığı görevlilere en çok "fitre namazı kılınır mı?", "zekatı yakınlarımıza verebilir miyiz?" soruları yöneltildi.

İl Müftüsü İlyas Serenli, AA muhabirine, ramazanda genellikle fitre, zekat ve oruçla ilgili soru aldıklarını söyledi.

Başlangıçta oruçla ilgili, orucu bozan-bozmayan şeyler, hangi hallerde oruç tutulur gibi soruların geldiğini anlatan Serenli, "Ramazanın ortalarına doğru da fitre ve zekatla ilgili sorular gelmeye başladı. Bununla birlikte ramazanın başında kamuoyunda tartışılan konularla ilgili sorular geldi. Vatandaşlarımız Diyanet İşleri Başkanlığına güveninden dolayı bizden bilgi alıyor" şeklinde konuştu.

" Kpss'ye gireceğim, oruç tutabilir miyim?"

İl Vaiz Sevim Demir Akkün de cuma günleri ve Kadir Gecesi'nde çağrıların arttığını dile getirdi.

Din hizmetleri görevlisi Nevin Erten de "Ramazan ayında bebeği 15 aylık olunca sütten kesebilir miyim? diye soru geldi. 'Halk arasında ramazanda sütten çocuk kesilmez' gibi söylenti varmış. Biz tabii bunun olabileceğini söyledik. Bu yıl 'ilk kez fitre namazı' diye bir namazın olup olmadığıyla ilgili soru geldi" ifadesini kullandı.

Uzman Seyfullah Coşkun da kendisine "Zekat, fitre kimlere verilebilir, kimlere verilmez, zekatı yakınlarımıza verilebilir miyiz" gibi soruların yanında, "KPSS'ye gireceğim, oruç tutabilir miyim" gibi ilginç sorular geldiğini söyledi.

"Acaba zekat nasıl vermeyebilirim" diye de soru aldıklarını  aktaran Coşkun, ramazanda insanlar biraz daha hassas olduğu için doğal olarak ALO 190 Fetva Hattı'nı aradıklarını ifade etti.

Coşkun, şunları kaydetti:

"Bir anne arayarak 20 yaşlarında otistik çocuğu olduğunu ve bu çocuğunun oruç tutmak isteğini ve zorlanarak da olsa oruç tuttuğunu söyledi. Normalde zihinsel engelli ama oruç ibadetini kavramış onun maneviyatını hissetmiş biraz da hüzünlünerek söyledi. Bu sıcak günlerde oruç tutuyor. Belli zihinsel engelli olduğu için çok da mecburiyeti yok ama bu güzel rahmet ayını bu şekilde değerlendirmek isteyenler de var. Bunun yanında rahmet ayının paylaşıp fitre ve zekatı nerelere verebiliriz kardeşe, yeğene verilebilir mi gibi, tedavi maksatlı iğne yaptırmak, göz-kulak damlası kullanmak orucu bozar mı gibi sorular çok geliyor. Biz de öncelikle Din İşleri Yüksek Kurulunun vermiş olduğu fetvalara, Diyanet İşleri Başkanlığının ilmihalindeki hususlara bakarak onları en güzel şekilde bilgilendirmeye çalışıyoruz."

Ramazan dolayısıyla Sakarya yöresinde yoğun telefon trafiği olduğunu vurgulayan Coşkun, ramazan dışındaki nöbette günde ortalama 50-60 soru geldiğini ramazanda bu rakamın 120'yi bulduğunu sözlerine ekledi. - Sakarya

AA / Güncel

Diyanet İşleri Başkanlığı, İlyas Serenli, Sakarya, KPSS, Politika, Güncel, Haberler

title