Türkiye'de en yüksek asgari ücreti veren belediyenin kaç çalışanı olduğu ortaya çıktı - Haberler
Haberi Paylaş

Türkiye'de en yüksek asgari ücreti veren belediyenin kaç çalışanı olduğu ortaya çıktı

Haberler.com - Ekonomi
 - Güncelleme:

Türkiye genelinde en yüksek asgari ücreti veren belediye Konya'nın Tuzlukçu Belediyesi oldu. En düşük ücreti 4 bin 500 lira olarak açıklayan belediyenin 46 çalışanı bulunuyor. Tuzlukçu Belediyesi aynı zamanda ilçedeki esnaflara da 1.000 TL kira yardımında bulundu.

Asgari ücretin net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak açıklanmasının ardından Türkiye'nin en yüksek asgari ücretini veren kurum merak konusu oldu.

Hatırlanacağı üzere asgari ücret görüşmeleri sürerken, CHP'nin önerisi net 3 bin 100 TL olmuştu. Partinin belirlediği rakamın ardından CHP'li belediyelerde asgari ücret zamlarını açıklamaya başladı. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi asgari ücreti 3 bin 350 TL, Edirne Belediyesi ise işçilerine 3 bin 200 TL, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Adana Büyükşehir Belediyesi, Hatay Büyükşehir Belediyesi 3 bin 100 TL yaptı.

AK Partili Kayseri Büyükşehir Belediyesi ise 2021 yılı için en düşük maaşı 3 bin 506 TL olarak açıkladı. Başkan Memduh Büyükkılıç, 2021 yılında bekar personelin en az 3 bin 506 TL, evli ve eşi çalışmayan personelin 3 bin 559 TL ve evli, eşi çalışmayan ve 1 çocuklu personelin ise 3 bin 624 TL net maaş alacağını duyurdu. Böylece AK Partili belediyeler arasında rekor Kayseri'nin.

Türkiye genelinde ise en yüksek asgari ücreti Konya'nın CHP'li Tuzlukçu Belediyesi açıkladı. Başkan Nurettin Akbuğa, 8 Aralık tarihinde sosyal medyadan yaptığı açıklamayla asgari ücret 4 bin 500 TL'ye çektiklerini belirtti.

Konuyla ilgili bir radyo programına bağlanarak açıklamalarda bulunan Tuzlukçu Belediye Başkanı Nurettin Akbuğa, 46 çalışanları olduğunu belirterek "Biz emekten yanayız. Şoförlerimiz var mesela... Biri silindir kullanıyor, diğeri kamyon. Birine 4 bin 500 lira maaş verirken, diğerine 2 bin 500 lira vermek adaletli olmazdı. Biz hepsini eşitledik" dedi.

Öte yandan hükümetin esnafa 750 TL kira desteği açıklamasının ardından Tuzlukçu Belediyesi çıtayı yükselterek 1.000 TL kira yardımı verme kararı aldı. Müjdeyi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyuran Akbuğa "Kapalı olan Kahveci esnafımız ve pandemiden etkilenen lokantacı esnafımıza 1000'er TL kira yardımı yapıyoruz. 40 yıl vergi veren esnafa 40 gün yardım edemeyeceksek bu koltuklarda oturmanın anlamı yok diyoruz" ifadelerini kullandı.

Haberler.com - Ekonomi

Türk Lirası Tuzlukçu Türkiye Konya Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (42)

PLS:

O belirlenen tutar işverenin işçisine vermesi için belirlenmiş minimum tutardır. Yani sadece belirleyicidir, mecburi bi rakam DEĞİLDİR. Eline geçmeyen bişey ASLA senin olmamıştır. O parayı öncedende almıyordun şimdi almayacaksın ne değişti.

naci ahmet:

Demekki isteyince oluyor

yavuz:

soruyorum size şimdi bu ne kadar adaletli birisi yüzde 6 versin diğeri yüzde 40 versin bir diğeri yüzde 20 vs bu eşitlikmi hakmı adaletmi tayin hakkı verin bende enyüksek verene gider çalışırım

Tüm 42 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title