Haberler

Asgari ücret pazarlığında alt sınır krizi! Dün 14.025 lirayı işaret eden Türk-İş Başkanı bugün ağız değiştirdi

Güncelleme:

Asgari ücret zammına ilişkin dün "Açlık sınırından bir pazarlık olmaz onun üzerinden bir pazarlık olur" diyen Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, tepkilerin ardından bugün ağız değiştirdi. Türk-İş'ten konuya ilişkin yapılan açıklamada, pazarlıkta alt sınırın 14 bin 25 lira olduğu haberlerinin gerçeği yansıtmadığı ve taban fiyatın masada bulunan komisyon üyelerinin kararıyla belirleneceği belirtildi.

Türk-iş Genel Kurulu'nda Genel Başkanı Ergün Atalay'ın, "Açlık sınırından bir pazarlık olmaz. Onu konuşmanın bir anlamı yok" sözleri üzerine "Türk-iş'in asgari ücret teklifi netleşti" şeklinde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığı duyuruldu.

TÜRK-İŞ İLK KEZ RAKAM TELAFFUZ ETTİ

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçi kesimini temsil eden Türk-İş'in Genel Başkanı Ergün Atalay, 11 Aralık'ta başlayacak asgari ücret görüşmeleri öncesi dün ilk kez rakam telaffuz etti. Atalay, pazarlığın açlık sınırının altında başlamayacağını söyledi.

DÜN 14 BİN 25 LİRAYI İŞARET ETTİ

Atalay, "Açlık sınırından bir pazarlık olmaz onun üzerinden bir pazarlık olur" diyerek asgari ücret pazarlığında alt sınırın 4 kişilik bir ailesinin açlık sınırı olan 14 bin 25 lira olduğunu işaret etti.

TEPKİLERİN ARDINDAN AĞIZ DEĞİŞTİRDİLER

Atalay, sözlerinin tepki çekmesinin ardından ağız değiştirdi. Türk-iş'ten yapılan açıklamada, Atalay'ın asgari ücret ile ilgili "Açlık sınırından bir pazarlık olmaz. Onu konuşmanın bir anlamı yok" ifadelerinin yanlış anlaşıldığı belirtildi. "Türk-İş'in 2024 yılı asgari ücret ile ilgili taban fiyatı belli oldu" şeklinde açıklamaların gerçeği yansıtmadığı ifade edildi. Yapılan yazılı açıklamada, asgari ücret taban fiyatının komisyon toplantılarının ardından masada bulunan komisyon üyeleri ile karar verileceği yer aldı.

İşte o açıklama:

Asgari ücret pazarlığında alt sınır krizi! Dün 14.025 lirayı işaret eden Türk-İş Başkanı bugün ağız değiştirdi

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Asgari Ücret Ekonomi Güncel Haberler

500

Yorumlar (96)

VATANSEVER:

ASGARİ ÜCRETİN 15 BİN TL Yİ GEÇMEMESİ LAZIM. YOKSA BU ENFLASYON DÜŞMEZ. YAPACAK BİR ŞEY YOK BAŞKAB BİR ÇIKIŞ YOLU YOK.

69
532
yanıtYanıtla
Murat Vatansever:

sen üstünü geri veririsin..

yanıt296
yanıt28
BLACK LİON:

Tuzu kuru Aktrol boş yapma.

yanıt254
yanıt40
VATANDAŞ:

Eflasyonun sebebi işçinin alıgı üçkuruşa bağlamak ne derece dogru. Vergi aflaryla af edilen paralar, hibi destekleri hakkında fikrin var mı. Kimlere verilmiş. Kıraldan çok kıralcı olmanın kimseye faydası yok.

yanıt219
yanıt15
VURAL KIZILELMA:

İşçinin maaş sistemi tamamen degişmeli 28 gün bir maaş sayılmalı hafta sonu iki gün tatil günlük 6 saat çalışılmalıdır isteyen mesai yapar haftalık çalışma saati 30 saat aylık çalışma saatinde 120 saat olmalı ve saat ücreti 150 lira olmalıdır. Oda aylık 18.000 yapar iş veren maaliyeti 24000 olmalı tek sigorta dönemi başlamlıdır yoksa düzenli eksiksiz sigorta sistemi olmaz.

yanıt179
yanıt25
nete tete:

cihana hükmetmişiz koskoca milletiz asgari ücret 20 bin olmalı . coluk cocuk ac meyve yıyemıyolar okulda bı tost 50 tl olmuş

118
6
yanıtYanıtla
Murat Vatansever:

sizi ALLAH bildiği gibi yapsın! Millet , bu güzel milletin sırtından kamburdan başka hiç bir şey değilsiniz!

99
5
yanıtYanıtla
SMMM:

Adam ol da insanları haklarını adam gibi ara ulan Atalay!

98
5
yanıtYanıtla
VATANDAŞ:

Vatan millet naralarıyla reklam yapıp vatandaşın hakkını peşkeş çekmek pek adamlığa sıgar mı ; orası tartışılır.

yanıt62
yanıt4
veli volkan akay:

Sendikali bir işçiyim 11.802 TL net maaşım ve toplu sözleşme mız var 30.05 oranlık enflasyon farkımızı almadılar ve eylülden bugüne toplu sözleşme bekliyoruz !!! 3000 tl geriye donuklerden düşmek kaidesi ile 3000 tl avans aldılar sendika diye bisi yok !!!

yanıt17
yanıt0
Tüm 96 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title