Haberler

Türk-İş, asgari ücret pazarlığında alt sınırını açıkladı! Rakam milyonları hayal kırıklığına uğratacak

Güncelleme:

Türk İş Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret pazarlığına sayılı günler kala dikkat çeken açıklamalarda bulundu. "Açlık sınırından bir pazarlık olmaz onun üzerinden bir pazarlık olur" diyen Atalay, asgari ücret pazarlığında alt sınırın 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı olan 14 bin 25 lira olduğunu söyledi. Kamuoyunda 16-17 bin liralık bir beklenti oluşmuşken, Türk-İş Başkanı'nın rakamı bu denli düşürmesi milyonları hayal kırıklığına uğratacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçi kesimini temsil eden Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 11 Aralık'ta başlayacak asgari ücret görüşmeleri öncesi ilk kez rakam teleffuz etti. Pazarlık masasında alt sınırın açlık sınırının altında olmayacağını söyledi.

ALT SINIR 14 BİN 25 LİRA

NTV'ye konuşan Atalay, "Açlık sınırından bir pazarlık olmaz onun üzerinden bir pazarlık olur" diyerek asgari ücret pazarlığında alt sınırın 4 kişilik bir ailesinin açlık sınırı olan 14 bin 25 lira olduğuna işaret etti.

"İNŞALLAH TOPLU MEMNUN EDECEK BİR RAKAM VERİRLER"

Atalay, "Zam devam ettiği için bırakın sene sonunda insan 3 ay bu ücret ile idare edemiyor. İnşallah toplumu memnun edecek bir rakam verirler de biz de altına imza atar o masada otururuz" dedi.

HAK-İŞ'TEN 4 KİŞİLİK AİLE VURGUSU

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan da 2024 zammı için tek işçinin değil, 4 kişilik bir ailenin masrafı hesaplanması gerektiğini dile getirdi. Arslan, "Yüksek enflasyon ve refah payı, milli gelirden kaybettiklerimizin ilave edildiği büyüme hızının da yansıtıldığı 4 kişilik bir işçi ailesinin asgari ihtiyaçlarını sağlayacak bir asgari ücret bizim için yeterli." diye konuştu.

ZAM BEKLENTİSİ YÜZDE 40-50 ARASI

Kamuoyunda asgari ücret zammı için yüzde 40-50 arasında bir beklenti oluşmuş durumda. Eğer zam yüzde 40 olursa asgari ücret 15 bin 963 lira, yüzde 45 olursa 16 bin 533 lira, yüzde 50 olursa 17 bin 103 lira olacak.

TEK ZAM MESAJI

Hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Balkanı Vedat Işıkhan son iki senenin aksine, önümüzdeki yıl asgari ücrete tek zam yapılacağı mesajını vermişti.

Bakan Işıkhan konu hakkında yaptığı açıklamada, "Temmuz ayında olduğu gibi ilkemiz yine enflasyona ezdirmemek. Asgari ücret zaten hep yılda bir kereydi biliyorsunuz. Yine tek zam olacak şekilde çalışıyoruz. Geçen temmuz ekstraydı. O da Sayın Cumhurbaşkanımızın öngörüsüyle ihtiyaç duyulduktan sonra oldu. Ama ihtiyaç hasıl olursa bir araya gelinebilir. Gelecek yıl inşallah enflasyonda gerileme olacak. Temmuzda ikinci bir toplantı yapmayacağız, ikinci zamma gerek olmayacak diye düşünüyoruz. Tüm parametreler iyi gidiyor çünkü." ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da dün yaptığı açıklamayla tek zam yapılacağını belirterek, "Asgari ücret artışı zaten biliyorsunuz yıl içinde bir kezdir. Bir kez verilecek zamla bu iş biter. Bunun da sorumlusu birinci derecede Çalışma Bakanımız Vedat Işıkhan'dır. Biz vatandaşımızı bugüne kadar enflasyona ezdirmedik ve ezdirmeyiz" dedi.

Mesut Şahin
Haberler.com - Ekonomi

Asgari Ücret Finans Ekonomi Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

İYİ Parti Erzurum adayı kim? 2024 İYİ Parti Erzurum Belediye Başkan adayı Canan Uçar kimdir? İYİ Parti Elazığ adayı kim? 2024 İYİ Parti Elazığ Belediye Başkan adayı Veda Bingö kimdir? İYİ Parti Elazığ adayı kim? 2024 İYİ Parti Elazığ Belediye Başkan adayı kimdir? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 24 Şubat AFAD ve Kandilli deprem listesi! 24 Şubat Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Saadet Partisi Çorum belediye başkan adayı kim oldu? 2024 Saadet Partisi Çorum adayı Faruk Cıdık kimdir? Saadet Partisi Çankırı belediye başkan adayı kim oldu? 2024 Saadet Partisi Çankırı adayı Mustafa Ünver kimdir? Saadet Partisi Çanakkale belediye başkan adayı kim oldu? 2024 Saadet Partisi Çanakkale adayı Şaban Sarı kimdir? Saadet Partisi Bursa belediye başkan adayı kim oldu? 2024 Saadet Partisi Bursa adayı İkram Akkaya kimdir? Saadet Partisi Bolu belediye başkan adayı kim oldu? 2024 Saadet Partisi Bolu adayı İsa Sayın kimdir? Saadet Partisi Bitlis belediye başkan adayı kim oldu? 2024 Saadet Partisi Bitlis adayı Emrah Yurci kimdir? 24 Şubat 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Saadet Partisi Bingöl belediye başkan adayı kim oldu? 2024 Saadet Partisi Bingöl adayı Mehmet Eser kimdir? Saadet Partisi Bilecik belediye başkan adayı kim oldu? 2024 Saadet Partisi Bilecik adayı Ethem Ersöz kimdir? Saadet Partisi Aydın belediye başkan adayı kim oldu? 2024 Saadet Partisi Aydın adayı Fatih Karahan kimdir? HSK atama kararnamesi 24 Şubat Cumartesi yayınlandı! Hakim ve Savcılar atama kararları PDF indir, OKU!
500

Yorumlar (52)

Ahmet Say:

Yüzbin de versen neden iki yüz bin değil derler

8
143
yanıtYanıtla
Kaplan:

Derhal istifa edip işgal ettiği koltuğu terketmeli, ne kadar sendika üyesi varsa istifa etmeli sendikadan. Aidat ücretlerinden aldığı huzur payını kimler tarafından ödendiği aklını başına getirir belki..

116
5
yanıtYanıtla
Oğuzhan Y:

İşçinin emeği ile krallar gibi yaşayan adam 14.025 Lirayı halkına reva görüyorsa kıyamet kopsun.Allah tez zamanda onada 14 Bin lira ile geçinmeyi nasip etsin.

115
3
yanıtYanıtla
Mustafa Acar:

Sayın türk-iş başkanının işçileri satması artık olağan hale geldi hiç utanma sıkılma ar namus haya vicdan insanlık yok işin daha kötüsü ona biat edenlerde de hiç ses yok vah insanım vah bu kadar mı adileşir insan

100
6
yanıtYanıtla
existence:

Siz neyi kimi temsil ediyorsunuz? Beni temsil etmediğiniz kesin kimin adına pazarlık yapıyorsunuz?

87
4
yanıtYanıtla
maceracı y.:

Buna zam denmez bu olsa olsa zamcık olur. Eğer bu sahış işcileri temsil ediyorsa buna da inanan varsa ve halen uyelik ve aidat ödüyorsa sürünmeye mahkum demektir

89
0
yanıtYanıtla
Hasan Ali Dağlı:

Hepsi hükmet yanlısı işçi memur onların umrunda olur mu. Bu parayı (hükümette kim varsa) onlara vereceksin oturup izleyeceksin nasıl cambazlık yapıyorlar.

80
1
yanıtYanıtla
ARABANA BAK Otomobil onarım, bakım ve yenileme:

Türk -İş Başkanı ne kadar maaş (huzur hakkı) alıyor, bunu da açıklayabilir mi?

77
3
yanıtYanıtla
KUL HAKKI:

Bu adam masada otursa da oturmasa da zaten Hükümetin dediği oluyor . Buna ne gerek var niye işçi üzerinden makam mevki ve maaşi var bu adamın ? Sendikacılık yok bu ülkede 80 lerde kaldı o günler. Bir işe yaramayan sendikanın başkanına bence gerek yok

80
0
yanıtYanıtla
Murat ÇAKMAK:

Ne guzel kira 9 bin Dolgaz 2500 elektrik 350 su 250 zaten 13 bin etti bin lira ile artik gelsin kavurmalar gelsin etler meyveler hakkimi helal etmiyorum

73
4
yanıtYanıtla
Tüm 52 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title