Haber : Son Dakika: Ek gösterge ve öğrenci affına ilişkin teklif, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi - Haberler

Haberi Paylaş

Son Dakika: Ek gösterge ve öğrenci affına ilişkin teklif, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi

 - Güncelleme:

Son dakika: Milyonlarca öğrencinin, memur ve emeklisinin heyecanla beklediği ek gösterge ve öğrenci affına ilişkin teklif, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Teklifle birlikte ayrıca en düşük emekli aylığının 3 bin 500 liraya çıkarılmasını öngörülüyor.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen Devlet Memurları Kanunu'nda ve Bazı Kanunlar ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi.

Teklife göre; yaşlılık, malullük, ölüm aylığı alan emeklilere ve hak sahiplerine dosya bazında 2 bin 500 lira olarak öngörülen aylık asgari ödeme tutarı 3 bin 500 liraya çıkarılacak. Teklifin, kamu görevlilerinin ek göstergelerinde artış öngören maddelerine göre Mülki İdare Amirliği Hizmetleri Sınıfı kadrolarında bulunan personelin görev aylıklarında iyileştirme yapılıyor.

Merkezde görevli valiler, kurul başkanı, genel müdür, strateji geliştirme başkanı ile bu görevleri yürüten merkezde görevli valiler, birinci sınıf olup, 1'inci derecenin 4'üncü kademesinden aylık alanların ek ödemeleri için oranlar artırılıyor. Teklife göre Cumhurbaşkanlığı ödeneğine bağlı olarak belirlenmekte olan TBMM Başkanı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Bakan ve TBMM üyelerinin emekli aylıklarının belirlenmesine ilişkin esaslar yeniden tespit edilerek kamu görevlilerinde olduğu gibi gösterge sistemine tabi tutulacak.

Teklifle yükseköğretim kurumlarında öğrenim görmekte iken ilişiği kesilenler ile bu yükseköğretim kurumlarına kayıt hakkı elde ettiği halde çeşitli sebeplerle kayıt yaptıramamış öğrencilere geçmişe yönelik süre sınırlaması olmaksızın yüksek öğrenimlerine devam etme hakkı tanınacak

İmar Kanunu'nda yapılan değişiklikle 1 Temmuz 2022'ye kadar yapı inşaat ruhsatı alınmış ve buna göre yapılmış olup kullanma izni verilmeyen veya alınmayan yapılara geçici olarak elektrik ve su aboneliğinin yapılabilmesi imkanı da veriliyor.

3600 Ek Gösterge Ekonomi Güncel Haberler Son Dakika

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (2)

Certy Dfr:

Bu ulkeyi emekliler bitirdi alin size zam hadi bakalim aclik sinirinin yarisinin altinda hadi sevinin

oturan:

Bu kaçıncı öğrenci affı yeter artık

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title