Haber : Son Dakika! Bakan Bilgin: Memur ve memur emeklilerine temmuz ayında enflasyon farkının üzerinde zam yapacağız - Haberler

Haberi Paylaş

Son Dakika! Bakan Bilgin: Memur ve memur emeklilerine temmuz ayında enflasyon farkının üzerinde zam yapacağız

 - Güncelleme:

Son dakika! Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin milyonlarca memur ve memur emeklisine müjdeli haberi verdi. "Türkiye'nin emekçileri endişe etmesinler, Türkiye Devleti onların yanındadır" ifadelerini kullanan Bakan Bilgin, maaşlara temmuz ayında enflasyon farkının üzerinde zam yapılacağını belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. "Ne gerçekleşirse gerçekleşsin enflasyonun üzerinde, kamu çalışanlarımızı koruyan bir oranda sosyal bir koruma ilave zammı yapacağız" ifadelerini kullanan Bakan Bilgin'in açıklamalarından satır başları şu şekilde;

"Biz yüzde 50'nin üzerinde asgari ücreti artırdık. Aralık sonu yaptığımız güncelleme enflasyon nedeniyle unutuldu. Bunun işsizliğe neden olacağı iddia edildi ama öyle olmadı. Biz ekonomideki bütün gelişmeleri sosyal politikalarla destekledik. 3600 ek gösterge meselesini bütün çalışanlara ve gruplara yaydık. 5.3 milyon kamu çalışanı bu düzenleme ile ek haklara sahip oldu.

Daha önce hiç göstergesi olmayanlara gösterge verdik. Temmuz'da yapacağımız düzenlemeyle birlikte bu rakamlar kamu çalışanlarımıza nefes aldıracak. Enflasyon diyelim ki yüzde 37-40 ne gerçekleşirse ne olursa olsun enflasyonun üzerinde kamu çalışanlarımıza zam yapacağız.

Emekli işçilerimizi de koruyacağız. Çalışan işçilerimizi de korumak bizim görevimizdir. İşçi sendikaları, işveren sendikalarıyla görüştüm, çalışmalarımız sürüyor. Önümüzdeki hafta başında ya da ortasında bunu da kamuoyuyla paylaşacağım. Türk devleti söz verdi, onları enflasyona ezdirmeyecek.

Yıl sonuna kadar 50 bin yeni istihdam olacak, yüksek öğrenimli gençlerden oluşacak. Üretimi, istihdamı ve çalışanların emeğini koruyan sosyal politikaları uygulamakla görevliyiz. Asgari ücretle ilgili düzenleme, diğer düzenlemeler, demokratik toplumda emekçinin hukukunu korumak.

Kamuda sendikalaşma oranı çok yüksek. Özel sektörde ciddi bir sorun var. 15 milyon emekçi işçi olarak çalışıyor. Bunların 1.5 milyona yakını örgütlü, bunu değiştirmek mecburiyetindeyiz. Türkiye'nin işverenleri sendikalara karşı tavır almasınlar. Sosyal uzlaşma sağlamadan bu üretimi devam ettiremeyiz. Türkiye'nin sanayi üretiminde yaptığı başarı, performans, ihracat rakamlarını daha ileriye taşımak istiyorsak emekçilere saygı duyulması lazım. Saygı duyan işverenlerimiz var. Hepsine sesleniyorum, işçilerin karşısında durmayın."

Haberler.com - Ekonomi

Vedat Bilgin Ekonomi Haberler Son Dakika

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (10)

ismail bey :

Enflasyonun altı aylık yüzde 70 olduğunu varsayalım, yüzde 80 zam vermesi lazım...

ismail bey :

Yapılan ve açıklanan oranlar ZAM değil. Altı aydır milletin cebinden yediği paranın, enflasyon karşısında sıfırlanması. Zam olması için beklenen altı aylık enflasyon beklentisinin çalışanlara peşin olarak verilmesi gerekir.

ismail bey :

Zaten reis ve maliye bakanı yaklaşık yüzde 40 zam dedi. bu saatten sonra şeker, un, yağ neye zam gelirse gelsin enflasyon rakamı yukarı çıkmayacak.

Tüm 10 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title