Haberler

Rekabet Kurumu'ndan 11 firmaya ağır ceza! Bir araya gelip et fiyatlarını artırdıkları tespit edildi

Güncelleme:

Son dönemde Türkiye'de et fiyatlarında yaşanan artış hız kesmeden devam ederken, yaşanan fiyat artışları Rekabet Kurumu'nu da harekete geçirdi. 11 firmanın bir olup fiyatları artırdığını tespit eden Rekabet Kurumu, bu firmalara ulaşarak cezai işlem uyguladı. Gelişmeyle ilgili değerlendirmede bulunan Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Yardımcı, "Bunu öyle bir anda yaptılar ki sanki sistemi tıkamak için, 1 ay kaldı seçime. Et, piyasanın dengesini bozuyor" dedi.

Et fiyatlarını yakın markaja alan Rekabet Kurumu, 11 firmanın bir olup fiyatları artırdığını tespit etti. Fiyat artışlarının ardından harekete geçen Rekabet Kurumu, bu firmalara ulaştı ve cezai işlem uyguladı.

"SON 1 AYDA SİSTEMATİK FİYAT ARTIŞLARI YAŞANIYOR"

Detayları anlatan CNN TÜRK İstanbul Haber Müdürü Nihat Uludağ, ''Özellikle son 1 ayda ette muazzam ve sistematik bir şekilde fiyat artışları yaşanmaya başladı. Dana karkas et ocak ayında 280 liraya satılıyordu. Kuzu karkas 300 liraya satılıyordu ama şubat ayından itibaren sistematik düzenli fiyat artışları etlere yansıtılmaya başladı. Dana karkas 315'e çıktı, kuzu karkas ise 350'ye kadar alıcı bulmaya başladı'' dedi.

"'KESMEYİN, KESTİRMEYİN, BEKLEYİN' SÖYLEMLERİ VAR"

Bazı tedarikçiler ise sosyal medya grupları üzerinden fiyat belirlediğini belirten muhabir Emrah Çakmak ise, ''Eti tedarik eden bazı tedarikçiler sosyal medya üzerinden, çeşitli mesajlaşma uygulamaları üzerinden 'Karkas 250 lira bekleyin, kesmeyin. 290'a çıkacak, 290'ı bekliyorlar. Daha sonra bir daha bir yükseliş kesmeyin, kestirmeyin, bekleyin' söylemleri var'' bilgisini paylaştı.

"CEZAİ İŞLEM MÜKAFAT GİBİ GELİYOR"

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, "Cezai işlem mükafat gibi geliyor sanki. 5 lira koyduğu zaman o ceza çıkıyor ve bunu da vatandaşın sırtından çıkıyor" vurgusu yaptı.

"TÜRKİYE'DE ET EKONOMİYİ YÖNLENDİRİYOR"

Yardımcı, ''Bunu öyle bir anda yaptılar ki sanki sistemi tıkamak için. 1 ay kaldı seçime. Öyle bir sisteme getirdiler ki Türkiye'de et ekonomiyi yönlendiriyor. Et piyasanın dengesini bozuyor.' ifadelerini kullandı.

Erdem Aksoy
Haberler.com - Ekonomi

Finans Ekonomi Güncel Haberler

500

Yorumlar (94)

Hasan Aykuş:

Türk milleti zekidir, çalışkandır ancak dürüst değildir.

910
22
yanıtYanıtla
Doğrucu vatandaş:

Mükemmel tespit!

yanıt342
yanıt12
Metehan Eryilmaz:

Zeki çalışkan insan dürüst de olur. Biz maalesef kolay yoldan para kazanmak için kafa çalıştıran bi milletiz.

yanıt300
yanıt20
Dr.Kimbel:

Türk milleti zekidir caliskandir fakat gözü actir

yanıt318
yanıt7
Erkan ŞENER:

Kesin Müslümandır

yanıt72
yanıt288
Atilla Han:

O araplasmadan önceydi,simdi zeki de değil

yanıt123
yanıt197
KILIÇ ASLAN:

Geçen sene ödediğim 3200TL olan bağkur pirimi bile bu sene 6400e çıkmışken. Etiket fiyatlarında kime kızmalı ? Devletin kendi yaptığı artışlar bile %100 oldu 1 senede. Emekli harici herkese ver yüzde yüz üzerinde zammı ama fiyatlar artmasın. Nerede o Dünya

374
43
yanıtYanıtla
Mehmet Vatandaş:

Memleketin gündemi hayat pahalılığı, bozuk ekonomi, reis mitinglerinde darbeden bahsediyor:)) gündem saptırma

yanıt233
yanıt37
Tolga Tplg:

Senin paranla emekliye maaş verileçek. 40 sene öde emekli ol sonra maaş azsa heklısın derim şu anki emekliler çok bile alıyor.

yanıt28
yanıt85
esrefpasali:

"Cezai işlem mükafat gibi geliyor sanki. 5 lira koyduğu zaman o ceza çıkıyor ve bunu da vatandaşın sırtından çıkıyor" aynen katiliyorum, cezalar yetersiz, firmalarin lisansini iptal edeceksin, akrabaya devrini yasakliyacaksin ki onune gecebilesin, gerisi maliyeye katki,

216
5
yanıtYanıtla
Tüm 94 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title