Okkalı ÖTV zammı sonrası tedarik sorunu patlak verdi, tekel bayileri dükkan kapattı - Haberler
Haberi Paylaş

Okkalı ÖTV zammı sonrası tedarik sorunu patlak verdi, tekel bayileri dükkan kapattı

Haberler.com - Abdullah Karlıdağ - Ekonomi
 - Güncelleme:

Sigaradan ve alkolden alınan Özel Tüketim Vergisi'ne yüzde 47 zam yapılması sonrası tedarik sorunu patlak verdi. Konuyla ilgili sosyal medyadan açıklama yapan Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş, "Türkiye geneli dükkanları kapatıyoruz. Firmaların ürün vermemesi telefonları açmamaları sebebiyle muhatap bulunamadığından zincir marketlerin otomatik yüzde 40 zam yapmaları bizlerin ticaretini sekte vurmuştur" dedi.

Yeni yılda hem alkollü içecekler hem de sigaranın Özel Tüketim Vergisi'ne (ÖTV) yüzde 47,40 oranında dev zam yapıldı. Bu gelişmeyle sigara ve alkolde olağanüstü fiyat artışı beklenirken Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş bir sosyal medya paylaşımında bulunarak Türkiye genelinde dükkan kapattıklarını belirtti.

Konuyla ilgili açıklamasında Aybaş, "Türkiye geneli dükkanları kapatıyoruz. Firmaların ürün vermemesi telefonları açmamaları sebebiyle muhatap bulunamadığından zincir marketlerin otomatik yüzde 40 zam yapmaları bizlerin ticaretini sekte vurmuştur. Ülkemiz adına geçmiş olsun. Ya zamlar açıklansın ya da ürün versinler" dedi.

Okkalı ÖTV zammı sonrası tekel bayileri dükkan kapatıyor

BBC Türkçe'nin İstanbul'da konuştuğu Tekel Bayii sahiplerinden Hüseyin Yanar, "Stok yapıyorlar, önden ürün alıyorlar, zam gelecek diyorlar." dedi ve Aybaş'ın çağrısına uyacaklarını söyleyerek "Mecbur uyacağız çünkü şimdi kapatmazsak sonrasında zorunlu kapatacağız." dedi.

Tekel Bayii işletmecisi Bedirhan Güngör de "Gelecek olan zamlardan firmalar bile bayilere ürün vermiyor, yüzde 50'den öncesinden stok yapan bayiler kâr ettiğini zannediyor. Ama insanların alım gücü zaten düştü, bu şekilde olduğu zaman bu sektör tamamen bitecek" yorumunda bulundu.

BBC Türkçe'ye ismini vermeden konuşan İstanbul'dan bir başka Tekel Bayii işletmecisi de "Üretici ve ithalatçı firmalardan ürün istiyorum, artık telefonlarımıza bile çıkmıyorlar, cumartesiden beri böyle. Her sene zam geliyordu ama bu kadar yükseği ilk defa geldi, bu bizi çok zarara sokacak." dedi.

İşletmeci sözlerinin devamında, "Mal tedariki sorun, şu anki fiyattan satarsam yeni alacağı ürün daha da pahalı, arayı nasıl sübvanse edeceğim? Bu sebeple geçici olarak kapatmayı düşünüyorum. Ama burası da bir işletme, bir kirası var, borcu, vergisi çalışıyor. Malzeme ödemelerim var, ne yapacağım ben de bilmiyorum." ifadelerini kullandı.

Abdullah Karlıdağ
Haberler.com Haberler.com - Ekonomi

Sigara Vergisi Alkol Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (3)

Burak Ergül:

Darısı bütün sene kapalı kalmanıza ! Sanki hayır kurumuymuş gibi yazmış bide ! Haram lokma yiyorsunuz çoluğunuz çocuğunuzda haram lokma ile büyüyor sonra biz neden böyleyiz diye düşünüp durursunuz başınıza kötü şeyler gelince . Önce haramı kesiceksiniz .

MUHALİF ASKER....!!!:

TEDARİK SORUNU DEĞİL,,,,STOKÇULUK ZAM GELECEK DİYE MAL VERMİYOR DAĞITIM FİRMALARI......adını tedarikmi koymuşlar fırsatçılığın......

Orcun Yazicioglu:

kur faizlerini buradan ödemeyi hesapladılar heralde :D

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title