Haberi Paylaş

EYT düzenlemesi iş dünyasında paniğe neden oldu! 2 konu için bakanlığın kapısını çaldılar

Ekonomi Haberleri

Aralık ayında Meclis'e gelmesi beklenen EYT düzenlemesi ile 1.5 milyon kişi emekliliğe hak kazanacak. Ancak düzenlemeyle ilgili özellikle işverenler, deneyimli elemanlarını kaybetme riski yanında, bu kişilerin yüksek tazminat tutarlarıyla da karşı karşıya kalmaktan endişe duyuyor. Bu nedenle TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile bir araya gelip işletmelere gelecek ilave yükler konusunda daha detaylı çalışmalar yapılması gerektiğini iletti.

Emeklilikte Yaşa Takılan ve bu nedenle henüz emekli olamamış vatandaşların merakla beklediği süreçte sona yaklaşılıyor. Bu yılın sonuna doğru tamamlanması planlanan çalışmalar bittiğinde taslak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin son olarak EYT düzenlemesinin Aralık'ta TBMM'ye geleceğini duyurdu. Bilgin, "EYT 2023'te uygulanacak. İnşallah aralık ayı içinde meclise takdim edeceğiz EYT düzenlemesini. EYT şartlarını sağlayan 1,5 milyon kişi var" ifadelerini kullandı.

Milyonlarca vatandaş dört gözde EYT düzenlemesini beklerken iş dünyası da EYT sorununun çözümünde ortaya çıkan kapsamın çalışma hayatına yönelik olası olumsuz etkilerine ilişkin endişe içinde. Bu nedenle TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, geçen hafta içinde iş dünyasının endişe ve çözüm önerilerine yönelik Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile bir araya geldi. Konuyla ilgili endişelerini Bakan Bilgin'e ileten Hisarcıklıoğlu, düzenlemeye karşı olmadıklarını ancak işletmelere gelecek ilave yükler konusunda daha detaylı çalışmalar yapılması gerektiğini iletti.

Deneyimli çalışanlar EYT ile hızla emekli olabilecekken; firmalar, kalifiye ve deneyimli elemanları kaybetme riski yanında, bu kişilerin yüksek tazminat tutarlarıyla da karşı karşıya kalabilecek. Üstelik, Ocak ayında asgari ücrete yapılacak artış sonrası da ücretlerde yukarıya doğru bir baskı oluşacak. Bu durumun iş ortamında sıkıntılara yol açabileceğinden endişe ediliyor.

İş dünyası bu geçiş sürecinde, kıdem tazminatları için mali destek, çalışanların dolayısıyla rekabet gücünün de korunması için emekli olup da çalışmaya devam etme yönünde özendirici yaklaşım uygulanmasını talep ediyor. TOBB yanında, TİSK de benzer yaklaşımı içeren bir girişimde bulunduğunu, Bakanlığa bir rapor sunduğunu önceki haftalarda açıklamıştı.

TOBB Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, NB Ekonomi'ye yaptığı açıklamada, düzenlemenin kıdem tazminatı yükü ve nitelikli eleman kaybı gibi ciddi riskler barındırdığını kaydetti. Kendi hesaplamalarına göre, işgücü kaybının yüzde 30'lara varabileceğini söyleyen Zeytinoğlu, "Finansmana erişimin kısıtlı, nakit akışlarının sıkışık olduğu bu dönemde yüklü bir tazminatla karşılaşmak bizleri daha da zorlayacaktır" dedi.

EYT Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (22)

Serkan Yavuz:

Yavrucuklarim üzülmeyin sizin içinde bir gün eyt çıkar. Seçeceğiniz hükümet belki çıkarır.

Turhnn Er:

Bence Eyt de zorunlu olmamalı KHK dan kadro alan taserondan gecen 900 bin işçinin yarısından fazlası zorunlu emeklilik olursa mağdur olacak..99 dan sonra SSK li olanları da anlamış değilim sanki hak kaybına onlar uğramış..yasa 99 da çıkmış niye 99 dan sonrakilere de kapsayacak!

TANER YILDIZ:

99 sonrası işe girenler ne olacak. 5300 gün primim var. 24 sene neden bekleyeyim boşu boşuna. benim gibi çalışanların emeklilik yaşı 50 olsun o zaman bizim günahımız ney

Tüm 22 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title