Haberler

Merkez Bankası Başkanı Erkan: TL'ye geçiş zamanı geldi

Güncelleme:

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, ekonomiye dair önemli mesajlar verdi. TL'ye geçiş zamanı geldiğini belirten Erkan, "Bunun en doğrudan yansımalarını mevduat gelişmelerinde görüyoruz. Türk lirası tasarruf araçlarına ve özellikle vadeli mevduata olan talep artmıştır. 17 Kasım itibarıyla, 12 hafta içerisinde, Türk lirası mevduat 1,7 trilyon Türk lirası artarken, kur korumalı mevduat 601 milyar Türk lirası ve döviz cinsi mevduat da yaklaşık 3 milyar dolar gerilemiştir." dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, İstanbul Sanayi Odası Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı'na katıldı. Ekonomi gündemine dair açıklamalarda bulunan Erkan, Türk Lirası hakkında önemli bir mesaj verdi. TL'ye geçiş zamanı geldiğini belirten Erkan, TL tasarruf araçlarına ve vadeli mevduata talebin arttığını kaydetti.

Erkan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Sürdürülebilir büyümenin önündeki en büyük risk varlık fiyatlarındaki oynaklıktır, yüksek enflasyondan kaynaklanıyor olması enflasyon ile mücadeleyi her zamankinden önemli hale getirmiş durumdadır. Enflasyonla mücadelenin ön koşulu kararlılıktır. Önceliğin dezenflasyon olması son derece önemlidir. Sürdürülebilir büyüme için Türkiye'nin düşük enflasyon istikrarından taviz verme lüksü yok.

"KİRALARDA YAVAŞLAMA GÖRÜYORUZ"

Enflasyon beklentilerinde iyileşme işaretleri belirlemeye başlamıştır. Fiyatlama davranışlarında da olumlu bazı gelişmeler yaşanıyor. Attığımız adımlarla büyükşehirlerdeki kiralarda yavaşlama eğilimi görüyoruz. Enflasyonun ana eğiliminde gerileme başladı. Kasım ayı öncü göstergeleri enflasyondaki gerilemenin devam ettiğini göstermektedir. Enflasyon tepe noktasına ulaştıktan sonra 2024 yılının ikinci yarısında gerileyecek. Otomotiv ve beyaz eşyada talebi canlandırmak için yeniden fiyat indirimleri görmekteyiz. Başlangıç koşullarının oluşmaya başladığını gördüğümüz emlak fiyatlarının enflasyonun gerisinde kalmaya başlayan artışları ve yeni kiralık fiyatlarında yatay seyir de döviz kuruyla birlikte enflasyon beklentilerinin daha da iyileşmesine yol açacak.

"TL'YE GEÇİŞ ZAMANI GELDİ"

Türk lirasına geçiş zamanının geldiğine inanıyoruz. Bunun en doğrudan yansımalarını mevduat gelişmelerinde görüyoruz. Türk lirası tasarruf araçlarına ve özellikle vadeli mevduata olan talep artmıştır. 17 Kasım itibarıyla, 12 hafta içerisinde, Türk lirası mevduat 1,7 trilyon Türk lirası artarken, kur korumalı mevduat 601 milyar Türk lirası ve döviz cinsi mevduat da yaklaşık 3 milyar ABD doları gerilemiştir. Türk lirası mevduat güçlenirken ve kur korumalı ile döviz cinsi mevduat gerilerken, rezervlerimiz de çok güçlü bir artış eğilimindedir.

"DÖVİZDEKİ OYNAKLIKTA KAYDA DEĞER DÜŞÜŞ OLDU"

Türkiye'ye olan yatırımcı güveni finansman koşullarında belirgin bir iyileşmeye yol açmakta, bu da döviz kurundaki istikrara önemli bir katkı sunmaktadır. Beklentilerin iyileşmesi sürecinin bir parçası olarak, döviz kuru oynaklığında kayda değer bir düşüş gerçekleşmiştir. Bir ay vadeli ABD doları/Türk lirası opsiyonların ima ettiği oynaklık, mayıs ayında kaydedilen yüzde 60 civarından, keskin bir düşüşle yüzde 10 seviyesinin altına gerilemiştir.

"PARASAL SIKILIĞI GEREKTİĞİ MÜDDETÇE SÜRDÜRECEĞİZ"

Dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaştığımızı değerlendiriyoruz. Bu çerçevede, parasal sıkılaştırma hızı yavaşlatacağımızı ve sıkılaştırma adımlarının kısa bir zaman diliminde tamamlanacağını öngörüyoruz. Fiyat istikrarının kalıcı tesisi için gerekli parasal sıkılığı ise gerektiği müddetçe sürdüreceğiz. Parasal sıkılaştırmada belirli bir noktaya ulaştığımız ve politika adımlarımızın birikimli etkilerini gözlemleyeceğimiz bir döneme giriyoruz. Bu aşamada, meslek kuruluşlarına, sivil toplumun tüm kesimlerine ve özellikle de sanayicimize çok önemli bir rol düşmektedir. Enflasyonu düşürmek için kısa vadede bazı maliyetler söz konusu olabilir. Ancak, orta ve uzun vadede katlanılan maliyetlere karşı elde edilecek olan fayda çok daha yüksek olacaktır."

Mesut Şahin
Haberler.com - Ekonomi

Hafize Gaye Erkan Merkez Bankası Finans Ekonomi Güncel Haberler

500

Yorumlar (13)

JY:

KENDISI ABD'DEKI DOLARLARINI TL'YE CEVIRMISMI ACABA????????

80
12
yanıtYanıtla
Onder Yildiz:

Ne soylerlerse tersini yapın, enflasyonda paranızı ezdirmeyin bu mevduat faizlerinde.

48
8
yanıtYanıtla
Mehmet Vatandaş:

Bu ülkenin ekonomik politikaları tıpkı milli eğitim gibi yaz boz tahtasına döndü, iktidardaki parti değişmedi ama daha önce neredeyse sıfır faiz şimdi ise yüzde kırklar.... hangisi doğru yanlışı yapanların ödeyeceği bir bedel yok mu yoksa faturayı her zamanki gibi vatandaş mı ödeyecek

53
3
yanıtYanıtla
Cevap :

Millet ile dalga geçiyorlar resmen.

46
9
yanıtYanıtla
Murat Gülmez:

Bu kadın ne söylüyorsa tam tersini yapın la fonten den masallar anlatıyor

42
12
yanıtYanıtla
sivri:

kendisinin hesapları dolar euro sterlin altın borsa hisse senetleri olarak devam ederlen milleti keriz zannediyor bu bayan anca bankalar %120 faiz verirse tl ye geçerim yoksa dövize altına devam

36
3
yanıtYanıtla
Muhalif:

Düzelmemize 35 sene kaldı ??

36
3
yanıtYanıtla
Travel World:

Hayali bile güzel

yanıt6
yanıt0
zırzop:

tabi canım cepte 3 kuruş kaldı oda çöp olsun

33
3
yanıtYanıtla
Luckyboom:

Şu anda ekonomiyi yönetenlerin bilgi birikimine laf söylemek haddine değil. Ancak yıllardır ekonomi ekonomist olmayan insanlara emanet edildiği, saraydan yönetildiği ve vatandaş sürekli oyalandığı için güven yok olmuştur. Bu güveni aynı yöntemle, yani çok iyi gidiyoruz, baharda çiçekler açacak gibi motivasyon cümleleriyle geri kazanamazsınız. Vatandaş sonuç görmek istiyor. Sonra zamanla parasını gönül rahatlığıyla TL'de tutar.

32
2
yanıtYanıtla
Tüm 13 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title