Haberi Paylaş

Eskişehir'de büyük keşif! Kaymaz köyündeki madende 20 bin ons altın bulundu

Ekonomi Haberleri

Türkiye'deki altın arayışlarında son yıllarda büyük rezervler tespit edilmeye devam ediyor. Bilecik'in Söğüt ilçesinde 3,5 milyon ons, Ağrı da ise 20 ton altın rezervi bulunmasının ardından bu kez güzel haber Eskişehir'den geldi. Koza Altın, Eskişehir'in Kaymaz köyündeki madende 20 bin onsluk potansiyel altın kaynağı tespit etti.

Türkiye'nin altın arayışı devam ediyor. Son yıllarda büyük rezervler tespit edildi ve madenlerde çalışmalar başlatıldı.

Gübretaş'ın Bilecik'in Söğüt ilçesinde 3,5 milyon onsluk, Koza Altın'ın geçtiğimiz Haziran ayında Ağrı'da 20 ton altın rezervini keşfetmesinin ardından bir güzel haber de Eskişehir'den geldi. Koza Altın'ın Eskişehir'in Kaymaz köyündeki Kaymaz İşletmesi'nde yaklaşık 20 bin onsluk potansiyel altın kaynağı tespit edildi.

Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada "Kaymaz işletmemiz mevcut açık ocak sahalarında, 2022 yıllında gerçekleştirilen cevher geliştirme sondajları neticesinde, yaklaşık 20.000 ons'luk potansiyel altın kaynağı tespit edilmiştir. Bu kaynaktan yaklaşık 16.000 Ons Altın üretimi hedeflenmiştir. 2022 yılı içerisinde cevherin Kaymaz işletmesinde üretimi yapılacaktır. Şirketimizin 2022 yılı cirosuna yaklaşık 500.000.000.-TL katkısı olacaktır" denildi.

1 ons altın günümüzde 1750 Dolar seviyelerinden fiyatlanıyor. 20 bin ons altını hesapladığımızda 35 milyon dolarlık bir rakam ortaya çıkıyor. Türk Lirası'na çevirdiğimizde ise 630 milyon lira civarında rezervin bulunmuş oluyor. Koza Altın'ın maden çıkarma maliyetlerini de düştüğünde şirketin cirosuna 2022 yılı için 500 milyon liralık katkı olacağı belirtildi.

Koza Altın 2010 yılından bu yana Borsa İstanbul'da işlem görüyor. Şirketin 152.5 milyon lira sermayesi bulunurken özsermayesi 23.3 milyar lira seviyesinde ve bu da şirketin güçlü olduğunu gösteren verilerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Yıldız Pazar'da işlem gören Koza Altın'ın yüzde 30'u halka açık durumda. Son bir yılda şirketin hissesi de yüzde 66 oranında prim yaptı.

Koza Altın İşletmeleri Eskişehir Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (15)

bekir yapici:

yillardir her secim yaklastiginda bu müjdeler artik ters tepki veriyor millet inanmiyor güvenmiyor 20 yilda 42 defa dogalgaz petrol müjdesi verildi ne oldu nerdeyse haftada bir degerli maden bulundu müjdesi geliyor daglarimiz ormanlarimiz katledildi sularimiz zehirlendi birileri köse olurken nedense sade suya vatandas dahada fakirlesti müjde degil care bekliyoruz

Albay Smith:

Melih Gökçek bu haberi görmese bari. adamın yüreğine iniyor böyle haberler ,

Ara Dan:

yapmayın böyle haberler, kimilerine gaz yapıyor. Ülke eokonomosi daha iyi olacak ödü kopan bir kesim var.

Tüm 15 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title