Haberler

Kayak Tatili Vatandaşın Cebini Yakacak

Abone Ol

Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte vatandaşlar da yavaş yavaş tatil planlarını oluşturmaya başladı. Yeni yılda kayak yapmak, bembeyaz karın keyfini çıkarmanın bedeli ise cep yakıyor.

Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte vatandaşlarda yavaş yavaş tatil planlarını oluşturmaya başladı. Yeni yılda kayak yapmak, bembeyaz karın keyfini çıkarmak bu yıl geçen yıla oranla daha keyifli olması bekleniyor Uzmanlar 'Geçen yıl kar yağışının erken olması yılbaşı'nda kar yağmasına engel oldu bu yıl dualarımız yaptık, güzel geçmesini bekliyoruz" Yetkililer bu yıl fiyatların enflasyona bağlı olarak artacağını belirtti. Peki bu yılbaşında kar yağacak mı? Otel fiyatlarında artış olacak mı? İşte uzmanların tahminleri…

"KAR YAĞARSA BU YIL İŞLER İYİ GİDER"

Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneğ (GÜMTOB) yönetim kurulu başkanı Mehmet Haluk Beceren sozcu.com.tr'ye yaptığı konuşmasında "Kar yağarsa bu yıl işler iyi gider, ama yağmaz ise kış turizmine talep olmaz. Bütün kayak merkezlerinin ana problemi bu kar yağışından geçiyor. Tüm dünyada bu kar yağışı problem. Eğer zamanında yeteri miktarda kar yağarsa, vatandaş tarafından da yeteri kadar talep oluşacağını tahmin ediyorum. Bu talep yılbaşında daha da artabilir. Şuan için rezervasyonlar var ve devam ediyor. Ama bu kar yağıp yağmaması durumuna göre de değişebilir. Havanın durumunu hiç kimse bilemez metreolojide bilemez. Tüm meteorolijik durumlar tahmindir. Örnek vermek gerekirse , Bursa'ya kar yağarken Uludağ'a yağmur yağdığını biliyoruz." ifadelerini kullandı.

"YIL BAŞINDA KAR YAĞIŞI FAZLA OLACAK"

Bu yıl kar yağışının geç yağmasına sevinen Başkan Mehmet Haluk Beceren " Geçmiş yıllara baktığımızda bu yıl yağışın geç olması bizi sevindirdi. Bu demek oluyor ki sezonda kar yağışı fazla olacak. Bu durumda bizi çok mutlu eder. Kar yağışı geç kaldığı için bizim tahminimize göre yılbaşında kar yağışının fazla olacağını tahmin ediyoruz." dedi.

"YÜZDE 15 İLE YÜZDE 20 ORANINDA FİYATLAR ARTACAK"

Turizmdeki enflasyon fiyatlarının artması bu yıl ki fiyatları etkileyeceğini belirten Başkan Mehmet Haluk Beceren" Fiyatlar tabi ki artacak. Enflasyonun yüksek olduğu bir ülkede turizm fiyatlarının artmaması imkansız bir durum. Ama nasıl artacak derseniz enflasyona uygun bir şekilde hatta birazda altında bile artabilir. Şuanda %15 ile 20 oranında bir artış söz konusu dedi.

Kartal Otel Genel Müdürü Mehmet Korkmaz konuşmasında " Bu yıl kış turizminin olumlu geçmesini düşünüyoruz. Özellikle de Kartalkaya'da… Neden derseniz? burası vatandaşlar için hem keyifli bir yer hemde diğer kayak merkezlerine coğrafisi kayak yapmaya daha uygun." dedi.

"REZERVASYONLAR İYİ"

Şuanda rezervasyonlarının iyi olduğunu belirten Mehmet Korkmaz " İnsanlar yaz ayından çıktı. İster istemez kış sezonuna yöneliyorlar. Şuan için rezervasyonlarımız iyi çok şükür. Bizim işimiz tamamen kar yağışına bağlı, kar çok olursa bizim yüzümüz gülüyor. Hatta zaman zaman kar duası da yaptık. En çok talep İstanbul'dan geliyor. Ayrıca kış turizminde oda fiyatları hafta içi ve hafta sonuna göre değişkenlik gösteriyor. Hafta sonu biraz daha maliyetli olabiliyor. yılbaşında kar yağışı bekliyoruz geçende bir yağdı 5-6 cm kadar yağdı. Vatandaşlar bu yıl çok rahat şekilde kayak yapacaklar." dedi.

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Mehmet Korkmaz Mehmet Haluk Marmara Ekonomi Haberler

Bakmadan Geçme

UEFA Konferans Ligi ikili averaj mı, genel averaj mı? 30 Kasım 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 30 Kasım Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 30 Kasım AFAD ve Kandilli deprem listesi! 30 Kasım Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 1 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 30 Kasım 2023 On Numara çekiliş sonuçları açıklandı mı? On Numara sonuçları saat kaçta? On Numara CANLI izle! Bugün kazanan numaralar neler? 1 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 1 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 1 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Beşiktaş - Club Brugge maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Beşiktaş - Club Brugge kaç kaç, canlı maç skoru! Canlı maç anlatımı! 30 Kasım Masterchef dokunulmazlığı hangi takım kazandı? Masterchef 2023 Mavi takım mı Kırmızı takım mı kazandı? Masterchef bugün kazananı kim? Fenerbahçe - Nordsjaelland maçı CANLI izle! Fenerbahçe - Nordsjaelland maçı canlı yayın izle! Nereden, nasıl izlenir? Kayserispor puan silme cezası mı aldı, kaç puanı silinecek? Kayserispor neden ceza aldı?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title