Hayvancılığın Geleceği İçin Toplandılar - Haberler
Haberi Paylaş

Hayvancılığın Geleceği İçin Toplandılar

İhlas Haber Ajansı - Ekonomi
Hayvancılığın Geleceği İçin Toplandılar

Hayvan sayısının artırılmasını temin etmek için gebe veya damızlık değeri taşıyan dişi hayvanlar ile erken yaştaki kuzu ve oğlakların kesiminin engellenmesine dair alınacak önlemlerin görüşülmesi amacıyla Manisa İl Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu, bir toplantı gerçekleştirdi.

Hayvan sayısının artırılmasını temin etmek için gebe veya damızlık değeri taşıyan dişi hayvanlar ile erken yaştaki kuzu ve oğlakların kesiminin engellenmesine dair alınacak önlemlerin görüşülmesi amacıyla Manisa İl Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu, bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonunda komisyon tarafından alınan kararlar açıklandı.

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde Manisa Vali Yardımcısı H. Volkan Köksal'ın başkanlığında düzenlenen toplantıya; Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Manisa Büyükşehir Belediyesi, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası, Manisa Ticaret Borsası ve Manisa Ziraat Odası'nın temsilcileri katıldı.

Toplantının açılışında Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili İsmail Kaya, İl Müdür Yardımcısı Melikşah Taşkın, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ali Gök toplantının içeriğine ilişkin bilgilendirmelerde bulundu. Veteriner Hekim Yaşar Şimşek ise damızlık dişi hayvan kesiminin önlenmesi için alınması gereken tedbirleri aktaran bir sunum gerçekleştirdi.

Toplantının sonunda komisyon tarafından alınan kararlar ise şöyle açıklandı: "Mecburi kesim dışında gebe ve damızlık değeri olan dişi hayvanlar ile hastalıklı, kaşektik hayvanlar, etleri olgunlaşmamış genç hayvanlar, bir hafta önce doğum yapmış hayvanlar ve vücut ısısı yüksek (ateşli) hayvanların kesimine izin verilmemesine. Kesimhaneye gelen dişi hayvanların, kesimden önce Serbest Veteriner Hekim tarafından usulüne uygun olarak düzenlenmiş (damızlık vasfını yitirme nedeninin açıkça belirtildiği, uygulanan tedavi ve hayvan bilgileri, Veteriner Hekimin imza ve kaşesinin bulunduğu) damızlık değeri taşımadığına dair raporun ibraz edilmeden ve Resmi Muayene Veteriner Hekimi tarafından bu rapor onaylanmadan kesimine müsaade edilmemesine. Kesimhanede görevli Resmi Veteriner Hekim tarafından hayvanın genel durumunun yeniden kontrol edilmesi, hayvanın damızlık değeri taşıdığı kanaatine varılması halinde kesimine müsaade edilmemesine. Mecburi kesim durumları (kaza, travma, felç vb.) ile damızlık değeri taşımadığına dair raporlar haricinde dişi hayvanlara 'Canlı Hayvan Sevklerine Mahsus Yurtiçi Veteriner Sağlık Raporu' ve 'Nakil Belgesi' düzenlenmemesine. Milli ekonomimize önemli kayıplara neden olan erken kuzu ve oğlak kesimlerinin önlenmesi amacıyla, 25 kilogram canlı ağırlığın altındaki kuzular ile 18 kilogram canlı ağırlığın altındaki oğlakların kesimine, kesim amaçlı nakline ve kurbanlık satış yerlerinde satılmasına izin verilmemesine. Kurban bayramında kurbanlık hayvan satmak üzere besicilik yapan üreticilerimizin damızlık değeri taşıyan dişi hayvanların Kurban Bayramında kurbanlık satış yerlerine alınmayacağı ve kurban olarak kesimlerine izin verilmeyeceği konusunda bilgilendirilmesine. Emniyet güçleri, Jandarma teşkilatı ve Belediye Zabıta memurları tarafından yetkili bulundukları bölgelerde kesimhaneler dışında yapılacak kesimlerin önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınmasına, kesim yerleri dışında kesim yapıldığının tespiti halinde en yakın İl/İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne bildirim yapılmasına karar verildi." - MANİSA

İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

İl Sağlık Müdürlüğü Volkan Köksal Melikşah Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title