Gıdadaki fahiş fiyatlara karşı Bakanlık harekete geçti: Erken Uyarı Sistemi oluşturulacak - Haberler
Haberi Paylaş

Gıdadaki fahiş fiyatlara karşı Bakanlık harekete geçti: Erken Uyarı Sistemi oluşturulacak

Demirören Haber Ajansı - Ekonomi
 - Güncelleme:

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi'nin gıda ve alkolsüz içecekler grubunda ileriye dönük fiyat gelişmelerini öngörebilmesini kolaylaştıracak veri tabanlı çalışmaları sürdürmesini kararlaştırdı. Bu konuda zamanlı kararlar alınabilmesi içinse Erken Uyarı Sistemi oluşturulacak.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre; Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın ev sahipliğinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal ile Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel'in katılımıyla toplandı.

GIDADAKİ FİYAT GELİŞMELERİ ELE ALINDI

Toplantıda Türkiye'de işlenmiş ve işlenmemiş gıda fiyat gelişmelerinin yanı sıra salgın sürecinin 2020 yılı gıda fiyatlarına etkisi, küresel tarımsal emtia fiyatlarındaki gelişmelere ilişkin hususlar ve 2021 yılı beklentileri değerlendirildiği belirtildi. Ayrıca, uluslararası arz-talep gelişmeleri ve salgının seyri göz önünde bulundurularak, bazı gıda ürünlerinde son aylarda alınan tedbirlerin fiyatlar üzerindeki etkilerinin ele alındığı kaydedildi.

ERKEN UYARI SİSTEMİ İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Komitenin aldığı kararlara ilişkin yapılan açıklama:

"Komitenin; gıda ve alkolsüz içecekler grubunda ileriye dönük üretim ve fiyat gelişmelerini öngörebilmesini kolaylaştıracak veri tabanlı çalışmaları sürdürmesi kararlaştırıldı. Bu kapsamda; tarımsal ürünler ve gıda piyasalarındaki gelişmeler konusunda zamanlı kararlar almaya fayda sağlayacak bir Erken Uyarı Sistemi'nin oluşturulmasına ilişkin teknik altyapı çalışmaları Komiteye sunuldu ve kurumlar arası iş birliğinin çerçevesi belirlendi."

Demirören Haber Ajansı / Ekonomi

Maliye Bakanlığı, Gıda Komitesi, İbrahim Şenel, Lütfi Elvan, Ekonomi, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (25)

osman cansever:

aslında fiyat artışlarının sebebi kar hırsı olduğu gibi akaryakıt fiyatlarının aşırı yüksek olması da maliyetleri artırmakta ve aşırı yükselmektedir.

Adim:

Marketlere gidip fiyat dusurten basit devlet...o marketlerde satilan marka ve urun sahiplerine gidin.ulker eti vesaire her marka..bunlar kazikliyo.market kar koyup satiyo 3 e alip 100 e satmiyo 70 e alinca mecbur 100 e satacak.....market denetlemekle is cozulmez bu sadece algi...ilgileniyomus gbi gorunmek....bende oy zamani sze oy veriyomus gbi gorunup 35 tl lik yagin 70 almamin hesabini soracam.....net.

Fani:

Bunlar yalan haber çünkü serbest piyasa var aklımızla dalga geçmeyin yeter artık

Tüm 25 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title