Haberler

Gabar dağında büyük petrol rezervi keşfedildi

Abone Ol

Şırnak'ın Gabar Dağının terörden temizlenmesinin ardında petrol aramaları hızlandı.

Şırnak'ın Gabar Dağının terörden temizlenmesinin ardında petrol aramaları hızlandı. Bölgede yapılan sismik ve sondaj çalışmaları sonrası her gün yeni bir rezerv keşfediliyor.

Adını şehit öğretmen Aybüke Yalçın'dan alan bölgede, 2022 yılında çalışmalara başlayan ve 2023 yılında Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı sondaj çalışmaları sonucu petrol bulundu. Cudi-Gabar Şehit Aybüke Yalçın-1 sahasında günlük 100 bin varil petrol üretimi yapılacak.

Terör örgütünün en önemli barınma bölgelerinden olan Cudi ve Gabar dağlarının birleştiği alanda güvenlik güçlerinin kararlı terörle mücadele operasyonları sonucundan bölge terörden temizlendikten sonra yer altındaki zenginlikler de ortaya çıkarıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Gabar Dağında günlük 100 bin varil üretim kapasitesine sahip petrol bulunduğuna dair müjdesi Şırnak'ta sevinç ile karşılandı.

Şırnak'ta geçen yıl açılan Şehit Esma Çevik petrol kuyularından sonra şimdi de Gabar Dağında günlük 100 bin varil üretim kapasitesine sahip petrol keşfi yapıldı. Şırnak Cudi-Gabar Şehit Aybüke Yalçın-1 kuyusu, Türkiye'nin günlük petrol tüketiminin 10'da 1'ini bu saha tek başına karşılayacak. Yüksek kaliteye sahip petrol rezervinden alınan petrolün işlenmek üzere rafinerilere sevki de başladı. Bu sahadan sağlanacak petrol, Türkiye'nin tamamında üretilen petrol miktarından daha fazla. Petrol kuyusu Cizre'ye 20 kilometre uzaklıkta bulunurken, yerin 2 bin 600 metre derinliğinde bulunuyor.

Şırnak Üniversitesi Maden Mühendisi Doç. Dr. Öykü Bilgin, Şırnak'ta ortalama 82 milyon ton asfaltit rezervi bulunduğunu söyledi. Bilgin, "Asfaltit ile birlikte bölgemizde çimento ham maddeleri, fosfat, demir, kurşun ve çinko yatakları da mevcuttur. Metal rezervlerin özellikleri daha belli değil, tam olarak bilinmemektedir. Çimento ham maddeleri ve diğer rezervler içinde 80 milyon civarında söylenebilir. Gördüğümüz bu asfaltit rezervlerin petrolün katılaşmış hali sonucunda oluşmuştur. Bu da demektir ki bu bölgede ciddi anlamda petrol bulunmaktadır. Ciddi bir petrol rezervinden bahsediyoruz. ve daha fazlada olduğunu düşünüyorum. Asfaltitlerin içinde ağır metaller var. Bunlar, kurşun, vanadyum, uranyum, talyum gibi önemli ağır metallerde bulunmaktadır. Bu asfaltitlerin içindeki bu metallerin de zenginleştirerek, ekonomimize kazandırılabilir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar ile birlikte Şırnak yöremiz, daha da önem kazanmıştır. Şırnak ilimiz bir maden ilidir. Her yerinden madenler çıkmaktadır. Özellikle petrol ve asfaltitin buralarda olması, bu ilimize çok büyük zenginlikler kazandıracaktır" dedi. - ŞIRNAK

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Aybüke Yalçın Şırnak Ekonomi Haberler

Bakmadan Geçme

Altın Kafes YENİ BÖLÜM (1. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Altın Kafes yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? BUGÜN (3 ARALIK PAZAR) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 3 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8 Erzurumspor - Gençlerbirliği maçı ne zaman? Erzurumspor - Gençlerbirliği maçı hangi kanalda, saat kaçta? Trabzonspor - Kayserispor maçı ne zaman? Trabzonspor - Kayserispor maçı hangi kanalda, saat kaçta? Mersin Akdeniz hangi parti? Mersin Akdeniz belediye başkanı hangi partiden belediye başkanı seçildi? Kasımpaşa - Gaziantep FK maçı ne zaman? Kasımpaşa - Gaziantep FK maçı hangi kanalda, saat kaçta? Şükrü Sözen kimdir? Şükrü Sözen kaç yaşında, nereli? Şükrü Sözen hayatı ve biyografisi! Asgari ücrete bir zam mı yapılacak? Bu yıl asgari ücrete tek zam mı olacak, neden? Alina Boz hangi dizilerde oynadı? Alina Boz kimdir, hangi yapımlarda yer aldı? Ölümlü Dünya 2 çıktı mı? Ölümlü Dünya 2 yayınlandı mı, nerede çıktı? İDO vapur seferleri iptal mi edildi? 3 Aralık Hangi vapur seferleri iptal edildi, neden? İDO vapur seferleri! Beşiktaş başkanlık seçimi ne zaman 2023? Beşiktaş başkanlık seçimi hangi tarihte, ayın kaçında yapılacak? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 3 Aralık Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? Melike Şahin konserini neden iptal etti? Melike Şahin konseri iptal mi? Bugün hangi sınav var? Bugün ne sınavı var? 3 Aralık Pazar hangi sınav yapılacak?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title