Haberler

Fitch Ratings Türkiye için enflasyon tahminini açıkladı!

Güncelleme:

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 40 olarak belirledi. Fitch'in raporuna göre, sıkı para politikası nedeniyle enflasyonun 2024'te yavaşlaması bekleniyor. Yüksek enflasyonun, liradaki beklenen değer kaybı ve asgari ücret artışı ile birlikte yerel yönetimlerin faaliyet harcamaları üzerinde baskı oluşturacağı belirtildi. Raporda ayrıca, TL'nin beklenen değer kaybının, yerel yönetimlerin borçlarını olumsuz etkileyeceği öngörülüyor.

Türkiye'deki yıl sonu enflasyon beklentisini açıklayan Fitch Ratings, yılın ikinci yarısında sıkı para politikası sebebiyle yavaşlayacağını duyurdu. Raporunda ise Türkiye'nin tahmini enflasyon oranını açıkladı.

"ENFLASYONUN YIL SONU YÜZDE 40'A ULAŞMASI BEKLENİYOR"

Ekonomim'de yayınlanan habere göre, Fitch yayınladığı raporda şu değerlendirmelere yer verdi,

"Nisan 2024'te yüzde 69,8 olan yüksek enflasyon (2023: yüzde 64,8), lirada beklenen değer kaybı ve Ocak 2024'te asgari ücrette yapılacak artışla birlikte Türkiye'deki LRG'lerin faaliyet harcamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam edecek.

Fitch, daha sıkı para politikası nedeniyle enflasyonun 2024'te yavaşlamasını ve yıl sonunda yüzde 40'a ulaşmasını bekliyor. Enflasyonun olumsuz etkilerinin, LRG'lerin faaliyet gelirlerinin sırasıyla yaklaşık yüzde 65 ve yüzde 17'sini oluşturan artan vergi gelirleri ve merkezi hükümetten yapılan transferlerle kısmen dengelenmesini ve faaliyet dengesinin 2023'teki yüzde 39'dan daha düşük olsa da 2027'ye kadar ortalama yüzde 29 olmasını bekliyoruz." dedi.

"TL DEĞER KAYBI LRG'LERİN BORÇLARINI OLUMSUZ ETKİLEYECEK"

Yerel seçim öncesi belediyelerin planlarının orta vadede azaltmayı beklediklerini açıkladı. Yüksek yurt içi faiz oranlarıyla birlikte kısa lira vadeleri için 2023 yılında yüzde 25, 2024 yılı için yüzde 50'nin üzerine çıkması ile alt yapı borçlarının kısmen finanse edilmesi amacıyla borçlanma ihtiyaçlarının daha da zorlanacağını belirtti. Yayınlanan rapora göre beklenen TL değer kaybının, LRG'lerin borçlarını olumsuz etkileyeceği bekleniyor.

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Fitch Ratings Fitch Ratings Asgari Ücret Türkiye Ekonomi Haberler

İzmir'de infial yaratan görüntü! Yanındaki bankta oturan kadına bakarak kendini tatmin etti

İzmir'de infial yaratan görüntü! Yanındaki bankta oturan kadına bakarak kendini tatmin etti

Bakan Şimşek talimatı vermişti! Bayramın kaymağını yiyen sektörler incelendi, çok sayıda işletmeye ceza uygulandı

Bakan Şimşek talimatı vermişti! Bayramın kaymağını yiyen sektörler incelendi, çok sayıda işletmeye ceza uygulandı

Son seçim anketinde çarpıcı sonuç! CHP ile AK Parti arasındaki fark 3 puana yakın

Son seçim anketinde çarpıcı sonuç! CHP ile AK Parti arasındaki fark 3 puana yakın

Bakmadan Geçme

Yurtiçi kargo bayramda açık mı? Yurtiçi kargo bayramda dağıtım yapıyor mu, saat kaçta açılıyor, kapanıyor? Bankalar hangi gün açılacak? Bankalar ne zaman, hangi tarihte mesaiye başlıyor? Bayramda bankalar kapalı mı, açık mı? House Of The Dragon hangi platformda? House Of The Dragon dizisi nerede, hangi platformda? Arda Güler İlk 11'de oynayacak mı? Arda Güler Türkiye - Gürcistan maçında var mı, kadroda mı? Turkcell bayramda açık mı? Turkcell bayileri bayramda kaça kadar açık, kaçta kapanıyor? Metro market bayramda açık mı? Metro market bayramda çalışıyor mu, kaça kadar açık? Trendyol Express bayramda çalışıyor mu? Trendyol Express bayramda açık mı, kapalı mı? Bu akşam Survivor var mı? Bu akşam Survivor All Star yeni bölüm yayınlanacak mı? 18 Haziran Salı Survivor yeni bölüm! Döviz büroları bayramda açık mı? Döviz büroları kurban bayramında kapalı mı, açık mı? Kurban Bayramında yollar ücretsiz mi? Osmangazi Köprüsü, Çanakkale Köprüsü, Avrasya Tüneli, Kuzey Marmara bedava mı? Türkiye - Gürcistan maçı hangi kanalda, saat kaçta? Türkiye - Gürcistan maçı nereden izlenir? Yalan dizisi hangi gün? Yalan dizisi hangi kanalda, saat kaçta başlayacak? Sansar Salvo tutuklandı mı? Ünlü rapçi Sansar Salvo neden cezaevine girdi, sebebi ne? Sansar Salvo neden hapse girdi? Bayram hangi gün bitiyor? Kurban Bayramı kaç gün sürecek, ayın kaçında, hangi tarihte bitecek? 22 Haziran hangi burç? 22 Haziran'da doğanlar hangi burç oluyor? 22 Haziran tarihi hangi burç olur?
Efes Antik Kenti'nde özel davet skandalı! Türk vatandaşları içeriye sokmadılar

Efes Antik Kenti'nde özel davet skandalı! Türk vatandaşları içeriye sokmadılar

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title