Haberler

Fırıncılar Federasyonu Başkanı: Ekmek fiyatı 10 lira olmayacak

Güncelleme:

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, ekmek fiyatının 10 lira olacağı iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, azami kilogram fiyatı 25 lira olan ekmeğin 35,5 lirayı geçmemesi yönünde öngörüleri olduğunu açıkladı.

TÜRKİYE Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, "Ekmek fiyatının 10 lira olması söz konusu değildir. Azami kilogram fiyatı 25 lira olan ekmeğin 35,5 lirayı geçmemesi yönünde öngörümüz var. Azami olarak 35,5 liranın üzerinde olmayacağını düşünüyorum" dedi.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, ekmek fiyatı tartışmaları ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Balcı, 2022 yılının mart ayından itibaren ekmek fiyatının 10 lira olacağı iddiası gündeme getirilmesine rağmen, bugüne kadar Türkiye genelinde 200 gram ekmeğin satış fiyatının 5 lira olarak belirlendiğini söyledi. Balcı, mayıs ayının sonu itibarıyla hazinenin yaptığı destekleme, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin fırıncı esnafına uygun fiyatlı un temininin sona erdiğini belirtti. Balcı, fırıncı esnafının mesafesine, nakliyesine göre 345 liraya temin ettiği un fiyatlarının haziran ayının başında 570, 590 liraya çıktğını belirterek "Şu an ise piyasada 520 liraya un bulabiliyoruz. Yani mayıs ayında fırıncı esnafımız 320 liraya aldığı unu haziran ayının başından itibaren 520 liradan aşağıya temin edememekte. Baktığımızda en az yüzde 50 oranında un fiyatında artış söz konusu. Haziran ayında fırıncı esnafımız bu artışı kendisi göğüslemiş oluyor. Temmuz ayının başında geçerli olacak asgari ücret artışından dolayı çalışanlarımıza vereceğimiz ücret artışı da söz konusu. İşletme giderlerimizde de en az yüzde 55, yüzde 60 artış söz konusu. Bununla birlikte ekmek fiyatlarında bir değişiklik zaruret oluşturmuş durumda" dedi.

Balcı, fiyatlarda mutlaka bir değişikliğe gitmeleri gerektiğine dikkat çekerek, şöyle dedi:

"Hiç fırıncılık yapmayan, dernek adı altında olan kişiler, 'ekmek 10 lira olacak' söylemlerini tekrar gündeme getirmeye başladılar. Bunun yanında uncular da ekmek fiyatlarını konuşmaya başladı. Bu mesleği icra etmeyen, açıklama yapma yetkisi olmayan insanların, halkımızın temel gıda maddesi olan ekmek konusunda bilgilendirme yapmasını doğru bulmuyoruz. Un Sanayicileri Başkanı'nın da ekmek fiyatları konusunda açıklama yapması son derece yanlış. Onların yapacağı açıklamanın un fiyatları üzerinden olması gerekir. Yaptığımız çalışmalar neticesinde ekmek fiyatının 10 lira olması söz konusu değildir. Azami kilogram fiyatı 25 lira olan ekmeğin 35,5 lirayı geçmemesi yönünde öngörümüz var. Azami olarak 35,5 liranın üzerinde olmayacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Balcı, temmuz ayı içinde peyderpey illerde bu fiyatın uygulanmaya başlayacağını belirterek, "Bazı vilayetlerde bu 200 gram 7 lira olarak uygulanır, bazı vilayetlerde 210 gram 7,5 lira olarak uygulanır. ile göre farklılık arz edebilir; ama 200-220 gram bandında değişiklik arz edebilir. Esnafımız bu fiyat farkını minimum seviyede tutmaya çalışırken sektörün aksayan yanlarını gidermeye çalışıyoruz. 200 gram ekmek 7 lira olduğunda 35 lira oluyor kilosu. Eğer 210 gram 7,5 lira olursa bu da 35,5 lira oluyor. 220 gram olursa o da 34,5 denk gelir. Azami 35,5 üzerinde olmaması için çalışmalarımızı yapıyoruz. Benim bir fiyat söylemem doğru olmaz; ancak 35 liranın üzerinde olmayacağını rahatlıkla söyleyebilirim" dedi.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Ekonomi

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Halil İbrahim Balcı Türkiye Ekmek Balcı Ekonomi Haberler

İstanbul'da akılalmaz saldırı! Parkta oturan 2 gencin yanına yaklaşıp kurşun yağdırdı

İstanbul'da akılalmaz saldırı! Parkta oturan 2 gencin yanına yaklaşıp kurşun yağdırdı

Vergi paketi komisyonda kabul edildi! En düşük emekli aylığı artıyor

Vergi paketi komisyonda kabul edildi! En düşük emekli aylığı artıyor

TBMM'de işe başlayan kızıyla ilgili soru Destici'yi kızdırdı! Canlı yayında ortam gerildi

TBMM'de işe başlayan kızıyla ilgili soru Destici'yi kızdırdı! Canlı yayında ortam gerildi

Bakmadan Geçme

İZMİR'DE ORMAN YANGINI! İzmir'deki orman yangını söndürüldü mü, ne oldu? Kübra Par kimdir? Kübra Par ve Mustafa Destici canlı yayında neden tartıştı, ne oldu? 19 Temmuz 2024 Cuma namazı saat kaçta kılınacak? Diyanet il il cuma namazı vakitleri! CUMA MESAJLARI 19 Temmuz| Resimli, dualı, hadisli, anlamlı cuma mesajları Hasan Arat kimdir? Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanı Hasan Arat kaç yaşında, nereli? Bülent Ersoy, Dünya Güzellerim Tatilde programından ayrıldı mı? Bülent Ersoy programdan neden ayrıldı? 2024 MASTERCHEF ANA KADRO YARIŞMACILARI | MasterChef ikinci turda ilk önlüğün sahibi kim oldu? 19 TEMMUZ HAMSTER KOMBAT GÜNLÜK ŞİFRE KOMBO | Hamster Kombat yeni şifre ne, nasıl kullanılır? Hamster Kombat nedir? Galatasaray- Trencin maçı kaç kaç bitti? Galatasaray- Trencin hazırlık maçından kareler 19 TEMMUZ TV YAYIN AKIŞI: Bugün televizyonda neler var? KANAL D, SHOW TV, ATV, TV8, TRT1, NOW 19 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 19 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 19 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 19 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Eyüp, Üsküdar, Pendik elektrik kesintisi! 19 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi!
Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title