Haberler

Erzurum Mng'den, Şehrin Çekimini Yükseltecek Büyük Organizasyon: Doğu Anadolu Alışveriş Festivali

Ekonomi Haberleri

İran’da resmi ve ticari görüşmeler yapan Erzurum MNG Alışveriş ve Yaşam Merkezi Yönetimi, şehri uluslar arası boyutta tanıtmak ve turizm potansiyelini yükseltmek amacıyla bu yıl ilk kez bir alışveriş festivali düzenliyor.

İran'da resmi ve ticari görüşmeler yapan Erzurum MNG Alışveriş ve Yaşam Merkezi Yönetimi, şehri uluslar arası boyutta tanıtmak ve turizm potansiyelini yükseltmek amacıyla bu yıl ilk kez bir alışveriş festivali düzenliyor.

23-25 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek olan (DAF) Doğu Anadolu Alışveriş Festivali'nde, 160 seçkin markanın sürpriz hediye ve promosyonlarının yanı sıra başta Sunucu Okan Karacan olmak üzere pek çok ünlü sanatçı ve renkli etkinlikler de yer alacak. Şehre özgü el sanatları ve yöresel lezzetlerin tanıtımı için yerel esnafa da geniş bir açık alan ayıran AVM, hem Türk hem de yabancı konukları, bu özel festivali ziyaret etmeye davet etti.

Doğu'nun en büyük alışveriş merkezi olan Erzurum MNG, açıldığı günden bu yana Erzurum'un ticari ve kültürel yaşamına canlılık getirdi. İlk 5 ayda, 7,8 milyon ziyaretçi tarafından gezilen merkez, bünyesindeki 160 markanın çekim gücüne, renkli organizasyonların cazibesini ekleyerek başarısı ile adından söz ettiriyor.

Erzurum MNG Alışveriş ve Yaşam Merkezi son olarak, şehri Türk ve yabancı ziyaretçilere daha iyi tanıtabilmek amacıyla Doğu Anadolu'nun en büyük alışveriş festivalini organize etti. Doğu Anadolu'nun en büyük alışveriş merkezi olan Erzurum MNG Alışveriş ve Yaşam Merkezi'nde gerçekleştirilecek olan festival, ücretsiz konserler, cazip promosyonlar, sürpriz ikramlar ve yöresel lezzetler sunuyor.

İlk Kez Düzenlenen Festival, Gelenekselleşecek

İlk kez düzenlenen ve bundan böyle gelenekselleşmesi planlanan etkinlik, turizm konusunda söz sahibi olan İranlı yetkililer ile gerçekleştirilen ekonomik ve kültürel ilişkiler sonucunda hayata geçirildi. Böylece başta İranlı konuklar olmak üzere yakın coğrafyadan yabancı konukların şehirde daha fazla zaman geçirmesi hedefleniyor. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen başta olmak üzere yerel kurumlarla işbirliği içerisinde organize edilen bu büyük etkinliğin Erzurum'u kayak merkezi Palandöken'in ötesinde, bir kültür ve alışveriş rotası olarak da gündeme getirmesi hedefleniyor. Amaç, şehrin ticari yaşam ve turizmdeki potansiyelini tam anlamıyla kullanabilmek

Dr. Aydoğan Süer: Hedef Erzurum'a Turist Çekmek

Doğu Anadolu Alışveriş Festivali (DAF), MNG Yönetim Hizmetleri'nin Genel Müdürü Dr. Aydoğan Süer'in geçtiğimiz ay Tahran'da turizm acenteleri birliği ile yaptığı anlaşmaların sonucunda hayata geçirildi. Festival hakkında bilgi veren Dr. Aydoğan Süer, "Amacımız bundan böyle her yıl gerçekleştirilecek bu büyük alışveriş festivali ile hem alışveriş merkezimiz hem de şehrin tanıtımına katkıda bulunmak. Erzurum yurt dışında Palandöken Kayak Merkezi ile belirli bir tanınırlığa sahip ama artık bu ticari kapasiteyi yükseltmeyi amaçlıyoruz. Çünkü şehrin turizm ve alışveriş açısından çok daha büyük bir potansiyeli var.

Bu yıl ilk kez düzenlediğimiz ve geleneksel hale gelmesini amaçladığımız bu festival ayrıca Erzurum'un el sanatlarını ve özgün lezzetlerini tanıtmakta zorluk yaşayan yöresel esnafımızı da turistlerle buluşturacak. Onlara alışveriş merkezi bünyesinde ayırdığımız standlarda bizimle birlikte ev sahibi olacak ve Doğu Anadolu'nun en görkemli festivaline katılma şansı bulacaklar. Özetle Doğu Anadolu Alışveriş Festivali (DAF), turizm açısından Erzurum'u daha da parlatırken, şehirde yaşayan değerli vatandaşlarımız ve üniversiteli gençlerimiz için de son derece renkli ve cazip etkinlikler sunacak" dedi.

Süer: Diğer Ülkelerle de İşbirliği Oluşturmak İçin Adım Atacağız

MNG Alışveriş ve Yaşam Merkezi Yönetimi, bölgeyi kış oyunlarında olduğu gibi alışveriş turizmi açısından da değerli kılacak olan Doğu Anadolu Alışveriş Festivali'nin ardından, yeni ülkeler ile benzer ticari ve kültürel ilişkiler geliştirilmesi için kolları sıvayacak. Bu anlamda MNG Yönetim Hizmetleri, bağımsız bir ticari işletmenin ötesinde gönüllü turizm elçisi gibi çalışıyor. Şehirdeki halk ve yerel yönetimlerle iyi bir entegrasyonun bir sonucu olarak, Doğu Anadolu Bölgesi'nde ilk defa bir alışveriş festivali, komşu illerin yanı sıra komşu ülkelerden de misafir ağırlamaya hazırlanmakta Etkinlik kapsamında sevilen sanatçılarımız, Nevruz'a denk gelen bu özel dönemde, iki ülkeyi kültürel açıdan son derece etkili bir kutlama olan sıra geceleri ve türkülerin gücüyle bir araya getirecekler.

Okan Karacan'ın Sunumu ile Pek Çok Ünlü Sanatçı Gelecek

Bu uluslararası etkinlikte Erzurum'un yöresel lezzetleri konuklara sunulurken, bölge kadınlarının el emeğini yansıtan geleneksel sanat eserleri de satışa sunulacak. Bu açıdan yöre esnafını ve şehrin kadınlarını da destekleyen görkemli festival, şehirdeki Devlet protokolünün yakın ilgisi ve desteğini de arkasına alarak ilerliyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Ticaret Bakanımız, Erzurum milletvekilleri, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkan ve Yardımcılarının da konuk listesinde yer aldığı Doğu Anadolu Alışveriş Festivali'ne, yurt içinden ve İran'dan geniş bir katılım beklenmekte.

Etkinlik takviminde ülkemizin en sevilen isimleri yer almakta. Okan Karacan'ın sunacağı festivale, Kadınlar Bilir programıyla büyük sevgi kazanan Ezgi Sertel de katılacak. Sıra gecesi ekibi ve animasyon gruplarının yanı sıra sürpriz hediyeler ve markaların indirimleriyle de renklenecek olan büyük etkinlik için, yurt içinden ve dışından pek çok konuğun şehri ziyaret etmesi bekleniyor. - ERZURUM

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Okan Karacan Aydoğan Erzurum İran Ekonomi Haberler

title