Haberler

Seçim meydanında hesap yaptı! Erdoğan'dan "Emekliye 10 bin lira seyyanen zam yapılsın" tezini çürüten sözler

Güncelleme:

Partisinin Kütahya mitinginde vatandaşlara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Emekliye 10 bin lira seyyanen zam yapılsın" diyenlere yanıt verdi. Böyle bir zammın ülke ekonomisine etkilerini hesap eden Erdoğan, "Birileri çıkıp 10 bin lira seyyanen ekleyelim diye emeklileri tahrik ediyor. 16 milyon emeklimiz var. Bunu eklemek demek 1.7 trilyon lira eklemek demek. Devlet çalışanlarının yarısından fazlasına maaşlarını vermesek bu ilave gideri ancak karşılayabiliriz" ifadelerini kullandı.

Yerel seçimlere sayılı günler kala Kütahya'da düzenlenen mitingde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekli maaşlarıyla ilgili çarpıcı bir değerlendirmede bulundu.

"BUNU EKLEMEK DEMEK..."

Konuşmasında "Emekliye 10 bin lira seyyanen zam yapılsın" diyenlere yanıt veren Erdoğan, "En düşüğü 10 bin lira olan emekli maaşı ömrünü kendi ve ailesi için harcayan vatandaş için elbette yeterli değil. Arzu ettiğimiz düzeye devlet ve millet olarak daha fazla çalışacak, daha fazla gelir elde edecek, ortaya çıkan gelirden de emeklilere hak ettiği parayı vereceğiz. Birileri çıkıp 10 bin lira seyyanen ekleyelim diye emeklileri tahrik ediyor. 16 milyon emeklimiz var. Bunu eklemek demek 1.7 trilyon lira eklemek demek. Askeriyle, polisiyle, eğitimcisiyle, sağlıkçısıyla, tüm memuru ve işçisiyle devletin çalışanlarının yarısından fazlasına maaşlarını vermesek bu ilave gideri ancak karşılayabiliriz. Bu emeklilerimizin maaşlarının maliyeti değil, ilave artışların tutarıdır. Sırtında yumurta küfesi taşımayanlar istemedikleri gibi atıp tutabilirler. Yaptığımız her işin hesabını 85 milyona vermekle mükellefiz" ifadelerini kullandı.

"SABIR VE METANET İSTİYORUZ"

Açıklamalarının devamında vatandaşlardan biraz daha sabır isteyen Erdoğan, "Küresel ekonomik kriz çalışanlar ve emeklilerin refah kaybına uğramasına yol açtı. Türkiye de bu dalgadan etkilendi. 6 Şubat depremlerinin maliyeti 104 milyar dolar. Hayat pahalılığı başta olmak üzere ekonomik dengeleri oturtmak için güçlü bir program uyguluyoruz. Bu yıl sonu itibariyle olumlu sonuçları görmüş olacağız. Siz atıp tutanlara bakmayın. Onlar istismar ve bozgunculuk peşinde koşuyor. Bu ülkenin ve bu milletin asırlık meselelerini nasıl biz çözdüysek bugünkü sıkıntıların üstesinden gelecek olan yine biziz. Sabır ve metanet istiyoruz" dedi.

Olgun Kızıltepe
Haberler.com - Ekonomi

Finans Politika Ekonomi Haberler

500

Yorumlar (210)

mustafa özkan:

Kendi giderlerinizden kısın vatandaşa verin çok mu zor?

1622
73
yanıtYanıtla
Sami İşgören:

sandığa az kaldı tepkini orda göster kardeşim

yanıt1255
yanıt80
Abdullah Koparan:

Bakanların milletvekillerinin maaşından kesersen onlarda rantçılık yapma huylarından vazgeçerse bence çok rahat verilir fazlası bile kalır.

1020
35
yanıtYanıtla
Doğrucu vatandaş:

Vatansever, sen bütçeyi okudun mu? Danıştayın da, Sayıştayın da, Maliye Bakanlığının da sitesinde mevcut. Oku (inşaAllah okuduğunu anlayabilirsin) da gör bakalım, nerelere ne kadar harcanmış! Oku (inen ilk ayettir) da konuşmadan önce anlamayı öğren.

yanıt1
yanıt3
Sami İşgören:

sandık yakında kardeşim tepkini orda göster

yanıt3
yanıt0
Gerçekçi Olalım:

VATANSEVER: sayısı önemli değil, emekli maaşlarıyla yaşarlarsa emeklinin çektiği sıkıntıları görürler....

yanıt563
yanıt16
Erkan Can :

vatansever sadece cumhurbaşkanlığı 2024 bütçesi 12.283.843.000 TL 1,5 mio emekli için yeterli,300.000.000.000 tl de kkm maliyeti var 30 mio emekli için de bunu ekle sonra kafanı ellerinin arasına al bunlar neden oldu emeklinin suçu neydi de bakalım

yanıt2
yanıt0
Erol Birol :

vatansever sen vatansever degil belli akp seversin. sen vatanini milletini sevsen böyle sacma seyler yazmassin

yanıt6
yanıt0
rahip :

Muhtarlıkları kaldırın 10 binden fazla bile düşer

yanıt141
yanıt2
orhan yaldız:

Memura 8000 TL.seyyanen artı %50 zam yaparken seçim vaadi olarak ülke ekonomisine etkileri düşünülmedi heralde emekliye gelince ülke ekonomisi akıllarına geliyor..

206
157
yanıtYanıtla
Tüm 210 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title