Haberi Paylaş

En düşüğü 7500 TL olacak! Zamlı emekli maaşlarının nisan ayında hesaplara yatırılması bekleniyor

Ekonomi Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan emeklilere verdiği müjdeyle en düşük maaşın 7500 TL'ye çıkarılacağını açıkladı. Yapılan açıklama emeklileri sevince boğarken, konuyla ilgili değerlendirmede bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Akbaşoğlu ise düzenlemenin önümüzdeki hafta yasalaşmasını beklediklerini ifade etti. Kararın önümüzdeki günlerde yasalaşmasıyla zamlı emekli maaşlarının nisan ayında hesaplara yatırılması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün katıldığı televizyon programında en düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya yükseltildiği yönündeki açıklaması, emekliler tarafından memnuniyetle karşılandı.

Bu müjdenin ardından gözler, söz konusu kararın uygulanması için TBMM'de yapılacak yasal düzenlemeye çevrildi. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu bugün katıldığı canlı yayında "Biz AK Parti olarak konuyla ilgili ön çalışma yapıyoruz. Önümüzdeki hafta yasalaştırılmasını ümit ediyoruz" diye konuştu.

AK Partili Akbaşoğlu'nun da sözleri sonrası en düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya yükseltilmesi yönündeki düzenlemenin ilerleyen günlerde yasalaşması ve zamlı aylıkların nisan ayında hesaplara yatırılması bekleniyor.

Hem Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in, emeklilerin talepleriyle ilgili hükümetin yaptığı çalışmaları işaret etmesi, dikkatleri bayram ikramiyelerine yöneltti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yaptığı alternatif çalışmalarda, emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında 1100'er lira olarak verilen ikramiyelerde de artışa yer verilirken, bu konuda da ilerleyen günlerde adımların atılacağı öğrenildi. Bununla birlikte, en düşük emekli aylığındaki artışın ardında kamuoyunda 7 bin 500 liranın üzerinde olan aylıklarda da düzenleme yapılması beklentisi oluşmaya başladı.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, yaptığı açıklamada, talepleri arasında en düşük emekli aylığı miktarının artırılmasının ilk sıralarda geldiğini belirterek, uzun süredir dile getirdikleri bu talebin karşılık bulmasının, kendilerini memnun ettiğini söyledi. Emeklilere verilen 1100 liralık bayram ikramiyelerinin de artırılmasını isteyen Ergün, bu yöndeki taleplerinin de en kısa sürede hayata geçeceğine inandıklarını ifade etti.

En düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya yükseltilmesinin, aylığı bu rakamın üzerinde olanlarda da beklenti yarattığını dile getiren Ergün, "Az prim ödeyenle çok prim ödeyen arasındaki aylık makasının kapanmaması için 7 bin 500 liranın üzerinde aylık alanların da aylıklarında artış yapılmalı. Bu düzenleme, sosyal güvenlik sisteminin güvenirliliği, saygınlığı, norm ve standart birliği için gereklidir" dedi.

Muhammet Emin Akbaşoğlu AK Parti Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (13)

Tunc Tunc:

5000 günle emekli olunupta primi kac gün olursa olsun 60 yaşına terk edilen ve yok sayılan ssk lının da söyleyecek son bir sözü olacaktır elbet

Cevap Yaz00Yayından Kaldır
ercan gurbhetchi:

İyi haber. Temmuzda da 10 binin üstüne çıkarılmalı.

Cevap Yaz01Yayından Kaldır
Safak Gürpınar:

Az alana. Çok çok alana az zam var oy verme sende böyle

Cevap Yaz00Yayından Kaldır
Tüm 13 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title