Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjdesini verdiği ucuz krediye başvurular başladı! İşte tüm detaylar

Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjdesi verilen 60 milyar liralık Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletli destek paketine başvurular başladı. Destekler yatırım, ihracat ve işletme harcamaları olarak üç bölümde veriliyor. Yatırım yapmayı planlayan şirketler, Yatırım Destek Paketi'nden 120 aya kadar vade ile yararlanabilecek. Pakette kredi üst limiti KOBİ'ler için 35 milyon TL'yi buluyor.

KOBİ dışı işletmeler ise 100 milyon TL'ye varan miktarlarda kredi kullanabilecek. Sabah'ta yer alan habere göre, kadın girişimciler yüzde 90 kefaletten yararlanacak. İhracat Destek Paketi'nde işletmeler, azami 6 ay ödemesiz dönem dahil azami 24 ay vade ile kredi kullanabilecek. Pakette kredi üst limiti işletmenin ciroya göre değişmekle birlikte azami 25 milyon TL olacak.

İşletme Harcamaları Destek Paketi'nde KOBİ'ler azami 5 milyon TL, KOBİ dışı işletmeler ise 20 milyon TL tutarında krediden faydalanabilecek. İşte KGF'nin detayları:

10 MİLYARLIK İŞLETME HARCAMA DESTEK PAKETİ

Kimler yararlanacak?

KOBİ'ler cirolarına göre 500 bin ila 5 milyon TL arasında kredi kullanabilecek. KOBİ dışı işletmeler ise azami 20 milyon TL tutarında krediden faydalanabilecek. Ticari kredi kartları ve banka kartına bağlı kredili mevduat hesabı üzerinden kullandırılacak kredinin kefalet oranları KOBİ'ler için yüzde 80, KOBİ dışı işletmeler için ise yüzde 75 olacak. Şirketler ya ticari kredi kartı ya da banka kartından bu krediyi kullanabilecek.

Vade kaç yıl olacak?

Azami 6 ay ödemesiz, 30 ay vadeyle kullanım yapılabilecek.

Hangi şartlar gerekiyor?

İşletme kredisinin azami yüzde 10'u nakit olarak verilebilecek. Nakit olarak sağlanan kredi bölümü için tek seferde yapılacak 20 bin TL üzeri giderler sözleşme veya fatura ile belgelendirilecek. Kartlı ödeme sistemleri aracılığıyla kullandırılacak krediler için fatura ibrazı şartı aranmayacak. Kredi kartı ürünü nakit çekime kapalı olacak. Rotatif nitelikli krediler için işletme ödeme yaptıkça boşalan limitler tekrar kullanılabilecek. Banka kartına tanımlanacak kredi de nakit çekime kapalı olacak. Ancak kredi tutarlarının azami yüzde 10'u nakit olarak verilebilecek.

25 MİLYARLIK YATIRIM DESTEK PAKETİ

Kimler yararlanacak?

Yatırım planlayan her işletme başvurabilecek. Kadın girişimci ya da kadın yöneticisi bulunan işletmelerde kefalet oranı yüzde 90 olacak. Diğer KOBİ'lerde bu oran yüzde 85, KOBİ dışı işletmelerde ise yüzde 80'i bulacak.

Vade kaç yıl olacak?

Yatırım kredisinden yararlanmak isteyenler, 24 ayı ödemesiz azami 120 ay vadeyle kredi çekebilecek. İşletme kredisi ise 6 ayı ödemesiz dönem olmak üzere 36 ay vadeyle kullanılabilecek.

Hangi şartlar gerekiyor?

Yatırım kredisinden yararlanmak isteyenler tek seferde yapılacak 50 bin TL ve üzeri yatırıma ilişkin harcamalarını sözleşme veya faturayla belgelendirecek. Turizm sektörü hariç, arsa ve bina yatırımları ancak makine yatırımlarıyla birlikte yapılırsa kefalet verilecek. İşletme kredisinden yararlanacaklar, tek seferde yapılacak 20 bin TL üzeri giderleri belgelendirecek. Kredinin yüzde 10'u nakit olarak verilebilecek. Kartlı ödemelerde fatura ibrazı şartı aranmayacak.

25 MİLYARLIK İHRACAT DESTEK PAKETİ

Kimler yararlanacak?

Pakette kredi üst limiti işletmenin segment ve cirosuna göre değişmekle birlikte azami 25 milyon TL. 10 milyona kadar cirosu olanlar 5 milyon, 10-25 milyon TL cirosu olanlar 15 milyon, 25-125 milyon olanlar 25 milyon, 125 milyon ve üzeri olanlar da 25 milyon TL kredi kullanabilecek. Mevcutta ihracatı olan firmalar yüzde 90 oranında kefaletten yararlanıyorken potansiyel ihracatçı firmalar için bu oran yüzde 85 olacak.

Vade kaç yıl olacak?

İşletmeler, azami 6 ay ödemesiz azami 24 ay vade ile kredi kullanabilecek.

Hangi şartlar gerekiyor?

Tek seferde yapılacak 20 bin TL üzeri giderler belgelendirilecek. Kefalet tutarının azami yüzde 10'u nakit olarak verilebilecek. İhracat potansiyeli taşıyan KOBİ'ler, KOSGEB Başkanlığı'nca tespit edilecek.

HANGİ BANKALAR YER ALIYOR?

 • Akbank
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Denizbank - Garanti BBVA
 • Halk Bankası, ING Bank
 • İş Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • QNB Finansbank
 • Şekerbank
 • Türk Ekonomi Bankası
 • Emlak Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Türkiye İhracat Kredi Bankası
 • Vakıfbank
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Ekonomi Güncel Haberler

500

Yorumlar (18)

ASLAN ARSLAN:

bu kredileri hep buyuk sirketler aliyor ve hic biri is icin kullanmiyor burdan aldıkları paralarla baska gelir elde ediyorlar bunun canli kanlı sahidiyim ben yani zengin dahada zengin oluyor ufak esnafa bir yararı olmuyor.

176
37
yanıtYanıtla
erdal aydoğan:

Hayırlı uğurlu olsun. Allah devletimize zeval vermesin.

20
116
yanıtYanıtla
Hüseyin Civelek:

Seçim hazırlıkları başladı.Alın size para,gelsin oylar.Herkesi mezara borçlu gönderin.Oh ne güzel dünya,yaşasın kralcılar.

103
12
yanıtYanıtla
Kelaloğlu:

bulancaklımısın

yanıt3
yanıt3
Eğrioturdoğrukonuş:

Ek. immğlu göreve gelir gelmez, Almanya ve Fransa dan kredi çekti. Nereye harcadı biliğyormusun? Günlerdir Ne kadar Avrupa da Türk düşmanı lider varsa onlarla görüşüyor. Asıl seçim çalışması yapan onlar.

yanıt11
yanıt46
engin hazlipinar:

Esnaf?

99
3
yanıtYanıtla
Umit Cetin:

dünyada ekonomi bu kadar kötüyken bizde halen devlet halka destek veriyor bu halk nankör

13
84
yanıtYanıtla
Mahmut Kara:

Oylar sana reis her şeye zam vermeye devam et biraz da bunlar çeksin rezilliği

44
14
yanıtYanıtla
E Demir:

İhracat güzel de, TL nin değersiz olması fiyatları dışarı için cazip olmaktan da öde bedava hale getirdi. Bu sebeple ihracata acil ek vergiler getirilmesi lazım. Satıyoruz malımızı bari bedavaya gitmesin.

33
11
yanıtYanıtla
soner keskin:

EYT mağdurları da müjde bekliyor.

37
6
yanıtYanıtla
Tüm 18 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title