Haberler

Çorum'da 1 ton 400 kiloluk 'Beyazcan' ve 1 ton 360 kiloluk 'Şahmeran' alıcılarını bekliyor

Güncelleme:

Çorum'un Osmancık ilçesinde yetiştirilen simental cinsi kurbanlık boğalar 1 ton 400 kilogram ve 1 ton 360 kilogram ağırlıklarıyla dikkat çekiyor. Besici Ali Afacan, yıllık kurbanlık satışlarının 60-70 arasında olduğunu belirterek, üretim maliyetlerindeki artışın besiciliği zorlaştırdığını söyledi.

1 ton 400 kiloluk "Beyazcan" ve 1 ton 360 kiloluluk "Şahmeran" alıcılarını bekliyor

ÇORUM - Çorum'un Osmancık ilçesinde Kurban Bayramı öncesinde satışa çıkarılan 1 ton 400 kilogram ağırlığındaki "Beyazcan" ve 1 ton 360 kilo ağırlığındaki "Şahmeran" adlı simental cinsi kurbanlıklar alıcılarını bekliyor.

Çorum'un Osmancık ilçesinde yaşayan Ali Afacan isimli besicinin yetiştirdiği simental cinsi kurbanlık boğalar ağırlıklarıyla dikkat çekiyor. 1 ton 400 kilo ağırlığında olan "Beyazcan" 160 bin liradan satışa çıkarılırken, 1 ton 360 kilo ağırlığındaki "Şahmeran" 140 bin liradan satışa sunuldu.

Mandıralarında 200'ün üzerinde hayvan yetiştirdiklerini belirten Ali Afacan, "Yıllık kurbanlık satışlarımız 60 ila 70 civarında. Kurbanlık fiyatlarımız 50 bin liradan 160 bin lira arasında. Besi yaparken 1 tonun üzerinde canlı kilo ağırlığına ulaştığımız hayvanlar oluyor. Beyazcan'ın canlı ağırlığı 1 ton 400 kilo, Şahmeran'ın ağırlığı 1 ton 360 kilo. Cenabı Allah hayırlı müşteriler verirse alıcısına ve satıcısına hayırlı olmak üzere Beyazcan'ın fiyatı 160 bin, Şahmeran'ın fiyatı 140 bin liradır. Aralarındaki kilo farkı fiyatlarına da yansımaktadır. İlerleyen zaman içerisinde daha kaliteli, daha yüksek kilolu hayvanlar beslemeyi bizlerde arzu ediyoruz. Biz bu işi severek yapıyoruz. Temenni ederim ki bizden sonraki nesilde bu işi daha canı gönülden severek yapar" dedi.

"Ülke ekonomisine katkı sağlamak için bu işi birilerinin yapması lazım"

Üretim maliyetlerindeki artışın, besiciliği zor şartlar altında yapılmasına neden olduğunu anlatan Afacan, "Biz büyükbaş hem damızlık hem besi işi yapmaktayız. Bu ikisi bir arada olduğu zaman şartları daha da zorlamaktayız. Artan yem ve saman maliyetleri ve hayvan sağlığı için yapılan giderler bizleri mağdur etmektedir. Bu durum bu işi yapan üreticileri meslekten uzaklaştırmaktadır. Yeni yetişen nesil bu işe sıcak bakmıyor ve kendini soyutluyor. Çünkü meşakkatli bir iş. Ülke ekonomisine katkı sağlamak için bu işi birilerinin yapması lazım. Yetkililer desteklerini gereğinden fazla yapmalıdır ki bu meslek bir sonraki nesile devredilsin" diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Ali Afacan Osmancık Çorum Ekonomi Haberler

Diyanet'i karıştıran iddia! Gözaltına alınan Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

Diyanet'i karıştıran iddia! Gözaltına alınan Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

Ersan Şen: Şartlarda anlaşırsak Eylem Tok'un oğlunun davasını alırım

Ersan Şen: Şartlarda anlaşırsak Eylem Tok'un oğlunun davasını alırım

Bakmadan Geçme

İtalya-Arnavutluk maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) İtalya-Arnavutluk maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Bayram namazı nasıl kılınır? Bayram namazı kaç rekat? Yalova Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Yalova Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Uşak Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Uşak Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tunceli Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tunceli Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tokat Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tokat Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tekirdağ Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tekirdağ Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Yozgat Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Yozgat Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Van Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Van Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Şırnak Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Şırnak Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Sivas Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Sivas Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Sinop Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Sinop Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Siirt Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Siirt Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Şanlıurfa Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Şanlıurfa Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Samsun Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Samsun Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti!
MHP'li Büyükataman: Normalleşme tiyatrosunun MHP'ye ve devlete operasyon olduğu açığa çıktı

MHP'li Büyükataman: Normalleşme tiyatrosunun MHP'ye ve devlete operasyon olduğu açığa çıktı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title