Haberler

Bahçeden şişeye zeytinyağının öyküsü

Güncelleme:

Bahçeden şişeye zeytinyağının öyküsü Zeytin'in bahçeden, şişedeki zeytinyağına yolculuğu kameralara yansıdı Edremit körfezinde zeytinlerin olgunlaşmaya ve yağlanmaya başlamasıyla birlikte hasat çalışmaları hız kazandı.

Bahçeden şişeye zeytinyağının öyküsü

Zeytin'in bahçeden, şişedeki zeytinyağına yolculuğu kameralara yansıdı

BALIKESİR - Edremit körfezinde zeytinlerin olgunlaşmaya ve yağlanmaya başlamasıyla birlikte hasat çalışmaları hız kazandı. Zeytin bahçelerinden modern ekipmanlar ile toplanan zeytinler, soğuk sıkım teknikleri ile fabrikalarda sıkılarak dünyanın en kaliteli zeytinyağları üretiliyor. Zaytinyağının bahçeden şişeye macerası kameralara böyle yansıdı.

Balıkesir'in Ayvalık, Gömeç, Burhaniye, Havran ve Edremit ilçelerini içinde barındıran ve ülkenin önemli zeytinyağı üretim merkezleri arasındaki yerini koruyan Edremit Körfezi'nde hasat mevsimi başladı. Bölgede yaşanan kuraklığa rağmen hava şartlarının olumlu geçmesi ve son yağan sonbahar yağmuruyla birlikte Körfez bölgesindeki yağlık zeytinler, erken hasat zeytinyağlarının sıkımı için yeterli olgunluğa ulaştı. Zeytin bahçelerinde zeytinlerin olgunluğa ulaşması sonrasında yoğun bir mesai başladı. Özellikle yağlık cins zeytinler ile ünlü Edremit Körfezinde gün içinde özel son teknoloji tırmıklar, silkiciler ve sarsıcı makineler ile toplanan zeytinler kasalanarak fabrikalara sevk ediliyor. Burada yıkanan ve yapraklarından ayıklanan zeytinler konveyör sistemler ile önce kırılarak eziliyor. Ezilen ve hamur haline gelen zeytinler ısıl işlem görmeden 21 derece sıcaklıkta dekantör denilen ve zeytinyağını ayrıştıran makinalara aktarılıyor. Zeytinyağı üretiminin her aşamasında hijyene çok dikkat ediliyor. Üretilen zeytinyağları özel havası alınmış galvaniz tanklara alınarak dinlendiriliyor ve süzme işlemi sonrasında şişelenerek satışa hazır hale getiriliyor.

Zeytin hasadı ve zeytinyağı üretimi hakkında bilgi veren Nermin Hanım Zeytinliği işletmecisi Nermin Gelbal Gökduman "Zeytin hasadında biz sırık kullanmıyoruz. Ağacı yıpratmadan hasat yapmak için çalışıyoruz. Onun için tırmıkları kullanıyoruz. Teknolojiden faydalanıyoruz. Sırta takılan hareketli aparatlar kullanıyoruz. Bu sene İtalya'dan gövde sarsıcı makine aldık. Onunla oldukça güzel bir verim elde ediyoruz. Zeytine hiçbir şekilde hasar vermeden tenteye dökülmesi sağlanıyor. Zeytinin yıpratmadan, toprağa değdirmeden aynı gün içinde de sıkım işlemimizi yapıyoruz soğuk sıkım olarak" dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Edremit Körfezi Edremit Zeytin Ekonomi Haberler

Cumhur İttifakı'nda çatlak mı var? Devlet Bahçeli'den bayram sabahı çok net mesaj

Cumhur İttifakı'nda çatlak mı var? Devlet Bahçeli'den bayram sabahı çok net mesaj

Gaziantep'te katliam! 5 kişiyi öldürüp aynı silahla intihar etti

Gaziantep'te katliam! 5 kişiyi öldürüp aynı silahla intihar etti

Kariye Camii'nde 79 yıl aradan sonra ilk bayram namazı kılındı

Kariye Camii'nde 79 yıl aradan sonra ilk bayram namazı kılındı

Bakmadan Geçme

Kurban Bayramı'nda nereler kapalı? 16-17-18-19 Haziran'da kargo, eczane, bankalar kapalı mı, açık mı? Kurban Bayramı'nda nereler kapalı? 16-17-18-19 Haziran'da kargo, eczane, bankalar kapalı mı, açık mı? Kurban Bayramında Toplu Taşıma Ücretsiz 2024 | 16-17-18-19 Haziran toplu taşıma bedava mı? Bayramda metro, otobüs, vapurlar kaç gün ücretsiz? Kurban Bayramında Toplu Taşıma Ücretsiz 2024 | 16-17-18-19 Haziran toplu taşıma bedava mı? Bayramda metro, otobüs, vapurlar kaç gün ücretsiz? YUMUŞAK KURBAN ETİ KAVURMASI TARİFİ | Lezzetli kavurma nasıl yapılır? Kurban eti mangalda nasıl yumuşak olur? Kurban eti hemen yenir mi, kaç saat dinlenmeli? Diyanete göre kurban eti ne kadar sürede tüketilmeli? YUMUŞAK KURBAN ETİ KAVURMASI TARİFİ | Lezzetli kavurma nasıl yapılır? Kurban eti mangalda nasıl yumuşak olur? BUGÜN HANGİ MAÇLAR VAR? 16 Haziran günü maç var mı, hangi kanaldan yayınlanıyor, şifresiz mi? Kurban kesilirken okunacak dua nedir? Kurban kesilirken niyet nasıl edilir, hangi salavat getirilir? Kurban eti hemen yenir mi, kaç saat dinlenmeli? Diyanete göre kurban eti ne kadar sürede tüketilmeli? Kurban kesmeden önce ne söylenir, nasıl tekbir getirilir? Kurbanlık keserken nelere dikkat edilmelidir? KURBAN BAYRAMI NAMAZI KILINIŞI | Kurban Bayramı namazı kaç rekat, nasıl kılınır? Bayram namazına nasıl niyet edilir, kaç tekbir alınır? Kurban kesilirken okunacak dua nedir? Kurban kesilirken niyet nasıl edilir, hangi salavat getirilir? Kurban Bayramı özel sektöre 9 gün tatil mi? Kurban Bayramı tatili toplam kaç gün, 9 gün tatil kimleri kapsıyor? Kurban kesmeden önce ne söylenir, nasıl tekbir getirilir? Kurbanlık keserken nelere dikkat edilmelidir?
Diyanet'i karıştıran iddia! Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

Diyanet'i karıştıran iddia! Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title