Asgari ücrete yüzde 30 zam gelirse; maaş 3.673 liraya, AGİ 348 liraya çıkacak - Haberler
Haberi Paylaş

Asgari ücrete yüzde 30 zam gelirse; maaş 3.673 liraya, AGİ 348 liraya çıkacak

Haberler.com - Mesut Şahin - Ekonomi
 - Güncelleme:

Asgari ücret zammında enflasyon kritik öneme sahip. Merkez Bankası'nın enflasyon tahminine göre yüzde 25-30 arası bir zam konuşuluyor. Ancak son dönemdeki ekonomik gelişmeler yüzde 30 ihtimalini daha da güçlendirdi. Yüzde 30'luk zamma göre net asgari ücret 3.673 liraya yükselecek. Maaşların yanında AGİ de artacak. Bu orana göre bekar bir işçinin AGİ'si 268 liradan 348 liraya, evli eşi çalışmayan 2 çocuklu işçinin AGİ'si ise 402 liradan 523 liraya yükselecek.

Milyonların heyecanla beklediği asgari ücret zammı görüşmeleri için geri sayım başladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu aralık ayının ilk haftasında toplanacak. Normalde 4 kez toplanan komisyon aralık ayının sonunda nihai kararını veriyordu. Ancak bu yıl önceki senelerden farklı olacak. Görüşmelerin 1-2 hafta içinde tamamlanması bekleniyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'ın ilk 10-15 günde görüşmeleri sonlandırma ve 1 ay beklememe çağrısının sorulması üzerine, "Ben de ilk haftada bitirme kararındayım. Ben olur görüyorum. İlk görüşmede değil de bir hafta içinde; haftanın başında ve sonunda görüşürüz" dedi.

Görüşmelere kısa bir süre kala zamma ilişkin oranlar da ortaya atılmaya başlandı. Görüşmelerde enflasyon kritik öneme sahip. Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 19.31. Hükümet kanadından yapılan açıklamalarda, işçinin enflasyona ezdirilmeyeceğine vurgu yapılıyor. Enflasyon rakamının üstüne refah payı da eklenecek. Buradan yola çıkarsak zammın yüzde 25-30 civarında olması bekleniyor. Ancak son dönemdeki gelişmeler yüzde 30'luk zam ihtimalini daha da güçlendiriyor.

Asgari ücrete yüzde 30 zam yapılırsa brüt asgari ücretin 4.650 TL'ye, net asgari ücretin ise 3.673 TL'ye çıkması bekleniyor.

Asgari ücretle birlikte, çalışanların medeni hali, çocuk sayısı, eşinin çalışıp çalışmadığı gibi kriterlere göre belirlenen AGİ'ye de zam gelecek.

Asgari ücrete yüzde 30 zam gelirse; maaş 3.673 liraya, AGİ 348 liraya çıkacak

Asgari ücrete yüzde 30 zam gelirse; maaş 3.673 liraya, AGİ 348 liraya çıkacak

Mesut Şahin
mesut.sahin@haberler.com Haberler.com - Ekonomi

AGİ Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (6)

çokomelli :

Aklı olan bu memlekette çocuğunu okutmasin. 20 yıl eğitim için harcanan masraflar, dersaneler, kitaplar, kıyafetler... Sonunda hadi diyelim KPSS' yi geçti. Yandaşlık mulakatini başardı,. Diğer sınavlarda başarılı oldu ve öğretmen, hemşire ... oldu. İki yıl için zam anlaşması 3 4 şeklinde yapıldı. İşçiye yüzde 27 verildi. Asgari ücrete de yüzde 30 verilsin. Yanlış anlamayin verilsin zaten. Ama 20 Yıl okuyup da yüzde 3 almak da üniveriste okumaya değmez. Memurluğu bırakıp asgari ücrete geçsinler

HAKAN ARSLANOĞLU:

İkinci el ayçiçek yağım satılıktır. bir kere patates kızarttım, pazarlık payı vardır. ölücüler aramasın :)

Murat Vatansever:

Daha maaşı arttırmadan yapılan zamlar ile geri aldınız ki. Türk Lirası tarihinde hiç bu kadar düşmemiştir. Tebrikler bunu yapabilenlere ve hala destekleyenlere..

Tüm 6 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title