Türkiye resti çekti! F-35 görüşmelerinde ABD'ye 3 seçenek sunuldu - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Türkiye resti çekti! F-35 görüşmelerinde ABD'ye 3 seçenek sunuldu

Haberler.com / Erdem Aksoy - Haberler | Ekonomi

ABD'nin, Türkiye'nin F-35'ler için ödediği 1,4 milyar dolara karşılık F-16 teklifini yapmasının ardından önemli gelişmeler yaşanıyor. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, F-35'ler için ABD'ye 3 seçenek sunulduğunu açıkladı. Bilgiç, "Ya bu programa geri döneceğiz ya bize vadedilen uçakları alacağız ya da paramızı iade edecekler" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, basın bilgilendirme toplantısında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. F-35 programına değinen Bilgiç, ayrılmamızın sadece Türkiye'ye değil NATO'nun caydırıcılığına da önemli darbe vuran bir adım olduğunu anımsattı.

Bilgiç, "Bizim için seçenekler aslında basit: Ya bu programa geri döneceğiz ya bize vadeliden uçakları alacağız ya da paramızı iade edecekler. Bu çerçevede F-35 için ödediğimiz yaklaşık 1.4 milyar dolarlık meblağın F-16 modernizasyonu için kullanılması bir seçenek olarak gündemde. Bunu Amerikalı paydaşlarımızla tartışıyoruz ve bunun sonucuna göre de hareket edeceğiz" dedi. Bilgiç, Türkiye'nin yürütülen müzakerelerde Abd'den beklentisinin ilişkilerin etkin yönetimi, sorunların çözümü ve ABD'nin de "pozitif karşılık" vermesi olduğunu kaydetti.

Türkiye resti çekti! F-35 görüşmelerinde ABD'ye 3 seçenek sunuldu

Büyükelçilerin Osman Kavala hakkındaki ortak bildirilerine ilişkin olarak Bilgiç, bu ülkelerin de yargıya müdahale edilmemesi gerektiğini bildiklerini söyledi. Bilgiç, "Türkiye devletine hiçbir şekilde bir ültimatom verilmesi kesinlikle kabul edilemez" dedi.

Bilgiç, 10 büyükelçi ile ilgili herhangi bir adım atılıp atılmayacağı konusunda ise "Türkiye egemen bir devlet egemen bir devlet olarak da gerekli gördüğü her türlü tedbiri yeri geldiğinde alabilir. Şu aşamada şöyle bir tedbir alıyor diye herhangi bir şey söylemiyorum ama bu haklarımız her zaman mevcut" diye konuştu.

Bilgiç, AB Komisyonu raporu konusunda ise raporun çifte standart yaklaşımıyla yazıldığını söyledi. Bilgiç, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin KKTC'nin kıta sahanlığını da içeren bir bölgede araştırma faaliyeti yürütmeye hazırlanması konusunda ise "mukabelede bulunuruz" uyarısı yaptı.

Bilgiç, Suriye'ye ilişkin anayasa komitesi görüşmeleri devam ettiği sırada Esed rejiminin İdlib'de sivillere saldırması konusunda "Bu saldırı rejimin askeri çözüme yönelik tavrını koruduğunu gösteriyor" dedi. Bilgiç, Türkiye'nin siyasi çözümü öncelediğini ve bu yönde somut adımlar beklentisinde olduğunu ifade etti. Bilgiç, Suriye rejimi ile herhangi bir temaslarının bulunmadığını kaydetti.

Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (10)
Mehmet Arslan:Alma Savaşada hayır yada daha iyisini yap bizim genç beyinlerimizin o embesillerden hiç bir zeka eksiği yok. Cevap Yaz 2 4 Yayından Kaldır
LOLMarco TopLaner:Boş haber biz süper güçte dünya sonuncusuyuz :D Cevap Yaz 54 32 Yayından Kaldır
bekir yapici:MIS MISTA MIS MIS GERCEKCI TEKLIF PARAYI GERI ÖDEME ARZUSU OLANDAN GELIR YOKSA SIZ ALACAKLI OLARAK TEKLIF GETIRSENIZ BILE ADAMIN ÖDEMEYE NIYETI YOKSA HAVADA KALIR ALAY KONUSU OLUR ABD BIZIM TÜRKIYEYE BORCUMUZ VAR PARAYI VEYA YERINE F 16 VERELIM DIYORMU DEMIYOR VEYA BIZ DUYMADIK 5-10 KALEM MALA DAHA ZAM YAPILIR O PARADA KARSILANIRZAT-I MUHTEREM ITIBARDAN TASSARUF OLMAZ DEMISLER. Cevap Yaz 47 46 Yayından Kaldır
Tüm 10 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title