Merkez Bankası, TL zorunlu karşılıklara ödenen faizi indirdi - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Merkez Bankası, TL zorunlu karşılıklara ödenen faizi indirdi

Haberler.com / Abdullah Karlıdağ - Haberler | Ekonomi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz indirimine müteakip, TL cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara ödenecek faiz oranlarını yüzde 12,5'ten yüzde 10,5'e indirdi.

Türk Lirası cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara ödenecek faiz oranında 22.10.2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere değişiklik yapıldı.

Alınan yeni kararla; TL cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara uygulanan faiz/nema oranı yüzde 12,5'ten yüzde 10,5'e indirildi. Yabancı para mevduat/katılım fonundan TL mevduat/katılım fonuna dönüşüm uygulaması kapsamında ise yüzde 18 olarak uygulanan oran yüzde 16'ya düşürüldü. Yüzde 15 olarak uygulanan oranın ise, yüzde 13'e düşürülmesine ve yüzde 17 olarak uygulanan oranın yüzde 15'e düşürülmesine karar verildi.

Merkez Bankası politika faizini 200 baz puan indirimle yüzde 18'den yüzde 16'ya düşürdü. Piyasa 50 ila 100 baz puan indirim beklerken, bu karar sürpriz oldu. Beklentinin üstünde gelen faiz indirimi sonrası Dolar ve altın yeni rekorlar kırdı.

Zorunlu Karşılık, zorunlu karşılık oranı ya da munzam karşılık; mevduat kabul eden bankaların bu mevduatlara karşılık olarak Merkez Bankası'nda bulundurmak zorunda oldukları mevduatların oranıdır ve bu oran Merkez Bankası tarafından kararlaştırılır. Önceleri iflas riskine karşı koruma sağlanması amacıyla çıkarılan bu kural, günümüzde daha çok bir piyasa likiditesi kontrol aracı olarak kullanılmakta.

Abdullah Karlıdağ
Haberler.com Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (15)
Sevda Gül :Neden dollara euroya muhtacsiniz? Calisin ve Türk Lirasini güclendirin, üretin ve tembelce rus turistlerin gelmesini beklemeyin! Kim göbeginizi dollara faize baglamissa gidin ona sorun yoksa yasadiginiz topraklar bereketli cok sükür!!! Cevap Yaz 2 1 Yayından Kaldır
Sevda Gül :Türkiyenin temeli kurulusundan beri bozuk. Dollara Euroya kölelenmis. Yasalar yama yama avrupadan kopyalanmis, döviz icin ruslarin haramina dört gözle bekleyenler var, ne Allah korkusu, ne merhamet ne haya kalmis. Kendi özüne kültürüne bu kadar saygisizlik cok yazik. Icinde kim Müslüman kim Türk kim düsman dönek belli degil. Her yerinden hayin ve imansiz fiskiriyor. Kendi Cumhurbaskanina Saygisiz ve terbiyesiz davraniyorlar eh bunu gören avrupa seviniyor. Hep Menfaat avcilari! Gün Birlik günü! Cevap Yaz 1 2 Yayından Kaldır
Adil ÖZDEMİR:Bizim milletimize müstahaktır. Hala "sofrada ekmek varsa problem yok" kafasında yaşıyoruz. O ekmeği sofranıza koyamadığınızda suçluyu ararsanız, aynaya bakın. Kesinlikle orada bulacaksınız. (cebimdeki telefonu soranlara; ellemeli 64 çikotayt) Cevap Yaz 13 15 Yayından Kaldır
Tüm 15 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title