Görüşmeler önümüzdeki günlerde başlıyor! Asgari ücret için en güçlü tahmin 3 bin 447 bin lira - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Görüşmeler önümüzdeki günlerde başlıyor! Asgari ücret için en güçlü tahmin 3 bin 447 bin lira

Haberler.com / Barış Yahya Çinçin - Haberler | Ekonomi

2022 asgari ücret görüşmeleri önümüzdeki günlerde başlıyor. Herkes, asgari ücrete ne kadar zam geleceğini konuşmaya başladı. Merkez Bankası'nın Piyasa Katılımcıları Anketi'nden çıkan yıllık yüzde 16,40 civarındaki enflasyon görünümüne göre yeni asgari ücretin 3 bin 447 TL olması bekleniyor.

Türkiye ekonomisinde yaşanan dalgalanmaların ardından asgari ücretli vatandaş da görüşmelerden çıkacak sonuca kilitlendi. Önümüzdeki günlerde başlayacak asgari ücret görüşmelerinden önce piyasada konuşulan rakamlar daha yüksek sesle dile getirilmeye başlandı.

Merkez Bankası'nın Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre yıl sonunda enflasyonun yüzde 16,40 gerçekleşeceği ön görülüyor. Bu ön görüde asgari ücret artışının da 5-6 puan üzerinde olacağına işaret ediyor. Yani bu puan artışı yüzde 22 zamma tekabül ediyor. Yapılacak zamla birlikte 2022 yılında asgari ücretin 3 bin 477 lira olması bekleniyor.

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, görüşmelerin önümüzdeki günlerde başlayacağını ve görüşmelerde vatandaşların taleplerinin göz önüne alınacağını ifade etti.

İş sözleşmesi ile çalışan ve bu kanun kapsamında olsun olmasın her türlü işçinin ekonomik ve sosyal durumlarının düzenlenmesi amacı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nca Asgari Ücret Tespit Komisyonu aracılığı ile tüm iş kollarını kapsayacak şekilde belirlenir.

İlk toplantıya 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu katılacak. Komisyonda, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) temsil ediyor.

Görüşmelerde ilk toplantı Bakanlık'ta yapılıyor. İşçi ve işveren taraflarının ev sahipliğinde yapılan iki toplantının ardından dördüncü ve son toplantı yine Bakanlık'ın ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor.

Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (6)
Serkan Yaman:asgari ücrete zam yapıldıgı günün ertesi gün elektiriğe ,suya ,dogal gaza ve vs....zam geliyor (takip edin ), buda gayet normal işci çalıştıran şirketler asgari ücrete gelen zammı telafi edebilmek için zam yapıyor, çözüm ise asgari ücrete zam yapmakla olmaz enflasyonu düşürmek ile olur.yoksa buğün asgari ücrete gelen zam yarın gaz,su elektirik zamları ile bir cepten girip bir cepten çıkar. Cevap Yaz 0 6 Yayından Kaldır
Özer Demirel:3 bin 447 "bin" ne;) Cevap Yaz 0 4 Yayından Kaldır
Murat Alpay:Dolar maaşı dolarla alıyoruz ya 2 5 Yayından Kaldır
Tüm 6 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title