Artan gıda fiyatları yemek sektörünü de etkiledi! Firmalar kapılarına kilit vurmak üzere - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Artan gıda fiyatları yemek sektörünü de etkiledi! Firmalar kapılarına kilit vurmak üzere

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Ekonomi
Artan gıda fiyatları yemek sektörünü de etkiledi! Firmalar kapılarına kilit vurmak üzere

Gıda fiyatlarındaki hızlı yükselişin önüne geçilemezken, ana hammaddesi gıda olan hazır yemek sektörü, girdiği büyük açmazın içinden çıkmaya çalışıyor. Hızla artan maliyetler sebebiyle zor durumda kalan hazır yemek sektörü, ekstralar hariç 4 kap menü fiyatının en az 15 lira olması gerektiğini savunuyor.

Bursa Yemek Sanayicileri Derneği (BUYSAD) Başkanı Coşkun Dönmez, bütün dünyada ve Türkiye'de adeta uçuşa geçen gıda fiyatlarının, hazır yemek sanayisinin belini büktüğünü söyledi.

Yaptığı açıklamada gıda fiyatlarındaki yükselişin sebepleri ve sektöre yansımalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Dönmez, "Gıda fiyatlarının önlenemez yükselişi, hazır yemek sektörünü derinden etkiledi. Buna ilave olarak genel gider kalemlerimiz arasında yer alan akaryakıt, ambalaj ve enerji maliyetlerimiz de sürekli artıyor. Şu anda hazır yemek sektörü çok büyük bir açmazın içine girdi. Gerekli önleri almak zorundayız. Aksi halde sektörümüzdeki firmalar kapılarına kilit vuracak" dedi.

Gıdada önlenemeyen fiyat artışlarının yanı sıra, genel giderlerinin de sürekli yükseldiğini dile getiren Coşkun Dönmez, önce 6 ay, sonra 3 ayda bir fiyat güncellemesine gitmek zorunda kalan hazır sektörünün, bundan sonra fiyatlarını aylık belirlemek zorunda kaldığını belirtti. Başkan Dönmez, şunları söyledi:

"Resmi enflasyon rakamlarının üzerinde seyreden gıda fiyatları sebebiyle sektör firmaları ayakta kalmakta zorlanıyor. Yemek firmaları, faaliyetlerini sürdürebilmek için kar etmek durumunda. Fiyatlar o kadar hızlı artıyor ki, 3 ayda bir yaptığımız fiyat güncellemesi bile sektörün içinde bulunduğu zor durumu kurtarmaya yetmiyor. Neredeyse her gün artan gıda fiyatları sebebiyle hazır yemek sektörü firmaları olarak bundan sonraki süreçte fiyatlarımızı her ay güncellemek zorundayız. Çünkü mevcut menü fiyatıyla ayakta kalamayız. Bugün için ekstralar hariç 4 kap yemeğin fiyatı en az 15 lira olmalı."

Coşkun Dönmez, açıklamasında gıda fiyatlarındaki artışın sebeplerinden de bahsetti. Dönmez küresel ısınmaya bağlı kuraklık, sel baskınları, don gibi tabiat olaylarının dünya genelinde zirai üretimin azalmasına sebep olduğunu söyledi. İklim değişikliklerinin sebebiyet verdiği olumsuzluklara son iki yıldır dünyayı etkisi altına alan pandemi şartlarının da eklenmesiyle gıda fiyatlarının çok hızlı bir şekilde yükselişe geçtiğine vurgu yapan başka Dönmez, "Doğal afetler ve pandemi sebebiyle zirai üretim düşerken, tarım ülkeleri ihracat yapmadı. Batılı ülkeler gıda depolamasına gittiler. Türkiye'de bu yaz özellikle zirai üretimin yoğun olduğu bölgelerde binlerce hektar ormanı küle çeviren yangın felaketleri, tarım ve hayvancılıkta büyük bir kayba sebep oldu. Döviz de tırmanınca çoğu ürünü ihraç etmeye başladık. Bu ise gıdada fiyatları tırmandırıyor" dedi.

Coşkun Dönmez, ithalata dayalı tarım politikalarının Türkiye'deki gıda enflasyonu tırmandırdığını, döviz kurundaki artışa bağlı olarak dışarıdan adeta enflasyon ithal edildiğini de sözlerine ekledi.

Artan gıda fiyatları yemek sektörünü de etkiledi! Firmalar kapılarına kilit vurmak üzere

Artan gıda fiyatları yemek sektörünü de etkiledi! Firmalar kapılarına kilit vurmak üzere

İhlas Haber Ajansı - Ekonomi Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (3)
Milliyetçi:Onuda geçtim her şeye zam geliyor diyorsunuz kimsede hiç bir şeyden ödün vermiyor cafeler restoranlar avm ler tıklım tıklım orta gelirlisi de alıyor dar gelirliside alıyor herkes kendisine göre bütçesine göre alıyor buna anlam veremiyorum fiyatlar uçuk ama alım gücü oluyor bir şekilde nakit olmuyor kredi kartı oluyor ama sonuç olarak ihtiyacını karşılıyor abi ne diyeyim Cevap Yaz 29 9 Yayından Kaldır
Milliyetçi:Kardeşim Ürünlere zam geliyor da siz menülerinize zam yapmıyoprmusunuz ulan porsiyonları küçültüp fiyatlara zam yapan benmiyim sanki hala ağlıyorlar size dokunan bir şey olmuyor olan vatandaşın cebine oluyor şuraya bak ya ayrıca 15 TL 4 kap menü fiyatı gayet normal az bile 20 TL olmalı en az 4 çeşit yemek doyuyorsun kardeşim pilavı kurufasulyesi 20 TL den aşağı olmamalıdır. Cevap Yaz 9 3 Yayından Kaldır
Kobra Murat :Ithalata dayali tarim politikasi??? Bu 5-10 yil once dendi. Saman bile ithal ediyoruz diye... Nereye saklanmistiniz? Illa burnunuzun "camura" batmasi mi lazim kafanizin calismasi icin? Yok oyle kacmak madem kafaniz "camura" temasla calisiyor, kafaniz komle girmeli. Bu kaypakligin bitmesi icin akli olan oyunu AKPye verir. Oleceksek olelim, yeterki bu kaypaklik devam etmesin. Cevap Yaz 5 10 Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title