Akaryakıta yapılan son zamlarla birlikte araba alırken sorulan "Dizel mi?" sorusu tarih olacak - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Akaryakıta yapılan son zamlarla birlikte araba alırken sorulan "Dizel mi?" sorusu tarih olacak

Haberler.com / Mesut Şahin - Haberler | Ekonomi

Benzine 14, motorine 41 kuruş gelen zam, sadece sürücüleri değil otomobil piyasasını da etkileyecek. Önceden motorinin daha ucuz olması nedeniyle vatandaşlar dizel araçları tercih ediyordu. Ancak son zamla birlikte motorin ve benzin arasında bir fark kalmadı. Hatta bazı şehirlerde motorinin litre fiyatı benzini geçti. Bu gelişme, araç alım satımında "Dizel mi?" sorusunu da tarihe karıştıracak.

Dolar kurundaki artış Türkiye'ye zam olarak yansımaya devam ediyor. Maliyet artışı nedeniyle akaryakıta bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere çifte zam geldi. Fiyat artışı motorine 41, benzine ise 14 kuruş olarak yansıyacak.

Akaryakıt zamları sonrası motorinin litre fiyatı benzini aştı. Ankara'da benzinin litresi 7,86'dan 8,00'a, motorinin litresi ise 7,62'den 8,03'e çıktı. İstanbul'da ise benzinin litresi 7,76'dan 7,90'a, motorinin litresi de 7,53 liradan 7,94'e yükseldi.

Dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor. Motorinin fiyatı bazı illerde benzini geçerken, bazı illerde ise çok az farkla altında kaldı.

Sürücüler motorinin daha ucuz olması nedeniyle dizel araçları tercih ediyordu. Ancak son zamla birlikte arada bir fark kalmadı. Bu gelişme sonrası araç alım satımında "Dizel mi?" sorusu da tarih olacak.

Mesut Şahin
mesut.sahin@haberler.com Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (3)
Alex de souza :Guzel kardesim. Dogru diyorsun da. Dizel araba benzinli arabaya göre ortalama 70-80 bin lira pahali piyasaya sürülüyor. Bakım masraflari farki hariç. Acaba kac km sonra bu farki amorti ediyorsun. Ona bakmali Cevap Yaz 5 2 Yayından Kaldır
Ahmet ALAN:70-80 bin TL fark yok, 20-30 bin fark oluyor en fazla. Sizin dediğini ÖTV kaynaklı olanlar ki zaten eşitleniyor . 0 1 Yayından Kaldır
Ahmet ALAN:Dizel aracın tercih edilme sebebi , dizelin ucuz oluşu değil, dizel aracın km başına benzine göre daha az yakması. Km değerlerinde yarı yarıya fark olur kullanıma göre bu demek oluyor ki benzinli aracın uygun olması için mazotun 2 kat yüksek olması gerekiyor. Cevap Yaz 36 82 Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title