Davıs: "Türk Ordusu Siyasetin Dışında Kalmalı"

Davıs: "Türk Ordusu Siyasetin Dışında Kalmalı"

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Tery Davis, "Türk Ordusunun Siyasetin Dışında ve Kışlasında Kalması Gerektiğini" Söyledi.

Davıs:

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Tery Davis, "Türk ordusunun siyasetin dışında ve kışlasında kalması gerektiğini" söyledi.

"Genelkurmay Başkanlığı'nın önceki gün yayımladığı bildiriden büyük endişe duyduğunu" söyleyen Davis, "Bu tür açıklamalar, ordunun yeni cumhurbaşkanı seçimini bilerek etkileme girişimi gibi görünüyor" ifadesini kullandı.

Türk halkının, insan hakları, hukuk devleti ve demokrasi alanında "Avrupa Konseyi'ne üye oluş tarihi 1949 yılından bu yana önemli ilerlemeler sağladığını" belirten Davis, "Bu başarılar riske atılmamalı" dedi.

Davis, "Avrupa Konseyi üyesi Türkiye'de ordunun son açıklamasından şoka" uğradığını söyledi ve "bütün siyasi partilerin bu tür bir müdahaleye karşı tavır alması gerektiğini" ifade etti.

Davis, Türkiye'nin "olgun bir demokrasiye sahip olduğunu ve kendi anayasasına göre cumhurbaşkanını seçeceğine olan inancının tam olduğunu" sözlerine ekledi.