İhsanoğlu, DSP Lideri Türker'le Görüştü

İhsanoğlu, DSP Lideri Türker'le Görüştü

23.06.2014 22:46 | Son Güncelleme: 24.06.2014 08:18
İhsanoğlu, DSP Lideri Türker'le Görüştü

CHP ve MHP'nin cumhurbaşkanı adayı olarak önerdiği İhsanoğlu, DSP Genel Başkanı Türker'i ziyaret etti.

DSP Genel Başkanı Masum Türker, CHP ve MHP'nin cumhurbaşkanı adayı olarak önerdiği Ekmeleddin İhsanoğlu'nun gerek dış politikadaki gelişmeler gerekse Ortadoğu, Avrupa Birliği, kadın hakları, hukuk devleti ve parlamenter sistem üzerine yaptığı değerlendirmelerde DSP'nin hassasiyetlerine uygun düşüncelere sahip olduğunu göstererek oluşan bazı kaygıların giderilmesini sağladığını belirtti. 

CHP ve MHP'nin cumhurbaşkanı adayı olarak önerdiği Ekmeleddin İhsanoğlu,Türker'i İstanbul'da ziyaret etti.

DSP genel merkezinden yapılan yazılı açıklamaya göre, İstanbul'da bir ofiste gerçekleşen görüşmede Türker'e, Genel Başkan Yardımcısı ve Örgüt Kurulu Başkanı Önder Aksakal, Genel Başkan Yardımcıları Ayşe Jale Ağırbaş ve Muammer Aydın ile PM Üyesi Örgüt Kurulu Başkan Yardımcısı Bayram İğdeli eşlik etti.

Ziyaretinde, adaylık süreci ve seçildiği takdirde sergileyeceği duruş konusunda Türker'e detaylı bilgi veren İhsanoğlu, cumhuriyet değerlerinin önemine vurgu yaptı. Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nde toplumun tüm kesimlerinin birlik, beraberlik ve kardeşlik bağlarıyla birbirine sıkı sıkıya bağlı olduğunu, bu yapının korunması ve sonsuza kadar yaşatılmasının herkesin sorumluluğu olduğunu belirten İhsanoğlu, adaylık başvurusunu yaptıktan sonra ilk olarak Anıtkabir'i ardından Hacı Bektaş'ı, Hacı Bayramı ve Mevlana'yı da ziyaret edeceğini bildirdi. 

Kimlikler ve inançlar üzerinden siyaseti reddettiğini, İslam dininin bir kardeşlik dini olduğunu, dinin ibadethanede, siyasetin Meclis'te yapılması gerektiğini, bu iki kavramın birbirini denetleme ve yönetme gibi bir misyonu olamayacağını söyleyen İhsanoğlu, Türkiye Cumhuriyeti'nin "laik ve demokratik bir hukuk devleti olma" özelliğinin anayasa ile güvence altına alındığını anlattı. 

Seçim sonucunda göreve gelecek cumhurbaşkanının Anayasa'da yer alan yemin metni çerçevesinde and içerek görev yapacağını, bunun aksini düşünmenin bile abesle iştigal olduğunu kaydeden İhsanoğlu, demokratik rejimlerde kurumlar arasında uyumlu, verimli işbirliğinin kurulması ve çatışmaların önlenmesine işaret etti. İhsanoğlu, Türkiye'nin siyasi işleyişinin normalleşme zamanının geldiğine vurgu yaptı.

-"Birinci ağızdan aktardığı görüşler bazı tereddütlerimizi ortadan kaldırdı"-

DSP Genel Başkanı Türker de, ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek şunları kaydetti:

"Bizim bu süreçte bir çatı aday oluşturulması fikrine açık desteğimiz olmuştu. Ancak sürecin işleyişinde yaşadığımız bir aksaklık konuya farklı yorumlar yükledi ve parti yönetimimizde değişik soru işaretlerinin doğmasına sebebiyet vermişti. Sayın İhsanoğlu gerek dış politikadaki gelişmeler gerekse Ortadoğu, Avrupa Birliği, kadın hakları, hukuk devleti ve parlamenter sistem üzerine yaptığı değerlendirmelerde DSP'nin hassasiyetlerine uygun düşüncelere sahip olduğunu göstererek oluşan bazı kaygıların giderilmesini sağlamıştır."

DSP'nin, ülkenin içine düştüğü en zor durumlarda hep sorumluluk almış deneyimli bir parti olduğunu ifade eden Türker, "Bu süreçte de yine en doğru duruşu ve kararlarıyla ülkesine ve milletine hizmet edecektir. Ekmeleddin İhsanoğlu ile çok yararlı bilgilerin karşılıklı olarak verildiği bir görüşme gerçekleştirdik. Kendilerinin bize birinci ağızdan aktardığı görüş ve değerlendirmeler, var olan bazı tereddütlerimizi ortadan kaldırmıştır. Sayın İhsanoğlu'nun adaylığı sürecinde mutlaka içeriğine uygun bir şekilde, halkın seçtiği bir cumhurbaşkanı olarak görev yapacağına, toplumun tüm kesimlerine eşit mesafede duracağına inanıyor ve bekliyoruz" değerlendirmesini yaptı. - Ankara

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: İhsanoğlu, DSP Lideri Türker'le Görüştü - İstanbul
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 31.10.2020 03:46:37. #1.14#
title