Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turnuvasını Ariel Richenze Kazandı

İstanbul'dan Start Verilen 44. Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Türkiye Bisiklet Turu, Alanya'da Tamamlandı. Baştan Sona Kıyasıya Bir Rekabete Sahne Olan Turnuvayı Csf Group Navi Gare Takımından Ariel Richeze Kazandı.

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turnuvasını Ariel Richenze Kazandı

İstanbul'dan start verilen 44. Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Türkiye Bisiklet Turu, Alanya'da tamamlandı. Baştan sona kıyasıya bir rekabete sahne olan turnuvayı CSF Group Navi Gare takımından Ariel Richeze kazandı. Yarışta, PSK Whirlpool Author takımından Andre Schulze ikinci, Astana takımından Assan Bazayev de üçüncü oldu. Genel klasmanda ise Karpin Galicia takımından David Garcia Dapena şampiyon oldu. Fair Play kupası da Türkiye Milli Takımı'na verildi. Ariel Richeze, birincilik kupasını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün elinden aldı.

Ödül töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Gül, turnuvanın uluslararası bir boyut kazanarak önemli bir organizasyon haline geldiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, "Bu gün ilk defa bir cumhurbaşkanı olarak bu turnuvada sizlerle olmaktan büyük sevinç duyuyorum." dedi. Turnuvanın sadece bir spor değil, aslında Türkiye'yi tanıtan çok büyük bir organizasyon olduğunu belirten Gül, yarışın 8 gün boyunca helikopterlerle çekim yapılarak 106 ülkede gösterildiğini kaydetti. "Her ülkede 16 saat naklen Türkiye'nin güzellikleri yayınlandı." diyen Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti: "Bu, Türkiye için heyecan verici bir durum. Türkiye'yi bundan güzel tanıtıcı ne olabilir ki? Bu gün sporun dalları ülkeleri en iyi tanıtan faaliyetlerdir; futbol, basketbol, voleybol, bisiklet. Aslında yapıldıkları ülkeyi tanıtıyorlar. Türkiye olarak önümüzdeki yıllarda çok önemli spor faaliyetlerine ev sahipliği yapacağız. Üniversiteler arası kış olimpiyatından basketbol, futbol Avrupa şampiyonluklarına bütün bunlara ev sahipliği yapacağız. İnanıyorum ki, olimpiyatlar da bir gün Türkiye'de organize edilecek."

Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu ise, bu yıl gerçekleşen turnuvanın daha öncekilere göre farklılıklar arz ettiğini dile getirdi. Turnuvanın gerek katılımcı açısından gerekse tanıtım açısından iyi geçtiğini vurgulayan Başesgioğlu, "Dünyanın üstün performansa sahip takım ve bisikletçileri bizim parkurlarımızda yarışmışlar ve bu turnuvaya güzellikler katmışlardır. Ülkemiz sporu da çok önemli kazanımlar elde etmiştir. Önümüzdeki yıllarda turnuvanın standartlarını yükselterek uluslararası organizasyonlar arasına yazdırmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay da, İstanbul'dan başlayıp Antalya'da sona eren Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun ileride Fransa Bisiklet Turuna rakip olabileceğini söyledi. İlk defa bir Cumhurbaşkanın turnuvaya katıldığına dikkat çeken Atalay, şunları dedi: "106 ülke bir hafta boyunca Türkiye'yi izledi. Tarihi zenginliklerimizi, kültürel değerlerimizi ve coğrafi güzelliklerimizi gördüler. Ve bu gün burada bir ilk daha gerçekleşti. Cumhurbaşkanımız onur vererek bu turnuvayı taçlandırdı. Türkiye'de artık bisiklet çok gelişecek ve yaygınlaşacak. Olimpiyatlar ve uluslararası turnuvalarda madalya kazandıran bir spor haline gelecek."

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, yarışın adına yakışır bir şekilde başarıyla tamamlandığını dile getirdi.

44 yıldır aralıksız süren turnuvanın ödül törenine ilk kez bir cumhurbaşkanı katıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, tören alanına gelmeden yere serili kırmızı halıların kenarına gül serilerek jest yapıldı. Gül ve beraberindekiler Ankara Yenimahalle Minik Yürekler Mehter Takımı'nın gösterisini ilgiyle izledi. Bisiklet Federasyonu Başkanı, Cumhurbaşkanı Gül'e günün anısına bir bisiklet hediye etti. Törenle birlikte üç günlük Antalya gezisini tamamlayan Gül, saat 20:40'da GAP uçağıyla Ankara'ya döndü.