Çankaya Köşkü'nde Kraliçe Elızabeth Onuruna Yemek (1)

Çankaya Köşkü'nde Kraliçe Elızabeth Onuruna Yemek (1)

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Resmi Davetlisi Olarak Ankara'ya Gelen İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ve Eşi Edinburg Dükü Prens Philip Onuruna Çankaya Köşkü'nde Yemek Verildi.

Çankaya Köşkü'nde Kraliçe Elızabeth Onuruna Yemek (1)
13.05.2008 21:21 | Son Güncelleme: 13.05.2008 21:21

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün resmi davetlisi olarak Ankara'ya gelen İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ve eşi Edinburg Dükü Prens Philip onuruna Çankaya Köşkü'nde yemek verildi.

Çankaya Köşkü'nde verilen yemeğe katılan davetliler, Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrunnisa Gül ile Kraliçe Elizabeth ve eşi Prens Philip tarafından kapıda karşılandı. Yaklaşık 260 kişinin davet edildiği yemek için Cumhurbaşkanı Gül smokin, Kraliçe Elizabeth de taç giydi. Yemeğe TBMM Başkanı Köksal Toptan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Konukların karşılanmasının ardından salona geçildi ve masalara oturuldu.

Yemekte bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Gül, Kraliçe Elizabeth ve eşine Türkiye'ye yaptıkları ziyaret için teşekkür etti, "hoş geldiniz" dedi. Ziyaretin iki ülke ilişkilerinin güzel bir göstergesi olduğunu kaydeden Gül, Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirdiğini belirti ve Atatürk'ün bu konudaki sözlerini dile getirerek iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerinin önemine vurgu yaptı.

Daha sonra konuşan Kraliçe 2. Elizabeth ise, kendilerini çok sıcak bir şekilde karşılayan Cumhurbaşkanı Gül'e teşekkür etti. Türkiye'ye gerçekleştirdiği ilk ziyareti hatırlatan ve Atatürk'e övgüler yağdıran Elizabeth, iki ülke ilişkilerinin çok güçlü olduğunu söyledi. Türkiye'nin coğrafi ve tarihi önemine değinen Elizabeth, "Bizim için Türkiye, her zaman olduğundan daha önemli bir konuma sahip" dedi. Kraliçe 2. Elizabeth, Türkiye hükümetine de iki ülke ilişkilerini geliştirme çabaları ve dünya sorunlarının çözümüne yaptığı katkılar nedeniyle teşekkür etti.

(OK-Y)

Kaynak: İHA

title