Başkan Durak: "Mersin'e İkinci Bir Havaalanı Lüks ve İsraftır"

Başkan Durak: "Mersin'e İkinci Bir Havaalanı Lüks ve İsraftır"

03.07.2008 16:23 | Son Güncelleme: 03.07.2008 16:23
Başkan Durak:

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, Adana Havaalanı'nın Mersin'e Taşınacağına İlişkin Açıklamaların, Bilimsel Dayanağının Olmadığını Söyledi. Durak, "Çukurova'ya İkinci Bir Havaalanının Yapılması Ülkemiz İçin Lüks ve İsraftır. Bu Sözler Bana Ait Değil. Bir Üniversite Tarafından Hazırlanan Bilimsel Raporun Sonuç Bölümüne Aittir" Dedi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, Adana Havaalanı'nın Mersin'e taşınacağına ilişkin açıklamaların, bilimsel dayanağının olmadığını söyledi. Durak, "Çukurova'ya ikinci bir havaalanının yapılması ülkemiz için lüks ve israftır. Bu sözler bana ait değil. Bir üniversite tarafından hazırlanan bilimsel raporun sonuç bölümüne aittir" dedi.

Durak, yaptığı açıklamada, Adana Havaalanı'nın Mersin'e taşınacağına ilişkin iddiaların dönem dönem ısıtılarak kamuoyunun gündemine sunulduğunu ifade ederek, "Adanalılar olarak 25 yıldır bu lafları duyuyoruz. Çukurova'nın merkezi Adana'dır. Havaalanı da Mersin'e 30 dakika mesafededir. Ortaya atılan bu iddiaların gerçekleşme şansı da yoktur" dedi.

Mersin'e havaalanı yapılamayacağı konusunda üniversite tarafından hazırlanan bilimsel raporun olduğunu belirten Durak, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Çukurova'ya ikinci bir havaalanı yapılması ülkemiz için lükstür, israftır. Bu sözler bana ait değil. Yaklaşık 10 yıl önce Ulaştırma Bakanlığı'nın Karadeniz Teknik Üniversitesi'ne hazırlattığı bilimsel bir raporun sonuç bölümüne aittir. Bu raporu biz Adanalılar hazırlatmadık. Sayın Ulaştırma Bakanına ne anlatıldı bilmiyorum, ama herhalde kendi bakanlığı tarafından hazırlatılan söz konusu bilimsel rapor hakkında kendisine bilgi verilmedi. Konu ciddileşip, proje safhasına gelindiğinde daha önceleri de olduğu gibi yine hatadan dönülecektir." Mersin'e ikinci bir havaalanının yapılması konusunun her seçim öncesi ve sonrası gündeme getirildiğini hatırlatan Başkan Durak, "Her yeni Başbakana, her yeni seçilen Ulaştırma Bakanı'na, her yeni atanan Valiye ve yeni seçilen milletvekillerine ait bu tür sözleri çok duyduk. Ama aklın yolu birdir. İkinci bir havaalanına gerek yoktur" diye konuştu.

Çukurova'nın merkezinin Adana olduğunu, havaalanlarının merkezlerde olması gerektiğinin dünyada çok örneği bulunduğunu kaydeden Başkan Durak, "Narita Havaalanı, Tokyo'ya 80 kilometre mesafededir. Sadece sebze ve meyve ihracatı, Türkiye'nin bütün ihracatı kadar olan Hollanda'da tek bir havaalanı vardır. Amsterdam'daki Schiphol Havaalanı ülkenin tek havaalanıdır. Bu nedenle Adana Havaalanı'nın Mersin'e taşınacağı açıklamalarının bilimsel dayanağı yoktur. Adana Havaalanı tevsii edilmesi halinde dünyanın en büyük havalimanı fonksiyonunu ifa eder" dedi.

(AB-Y) 03.07.2008 15:50 TSİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Politika

Son Dakika Haberleri

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Başkan Durak: "Mersin'e İkinci Bir Havaalanı Lüks ve İsraftır" - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 30.10.2020 17:05:27. #1.15#
title