Başbakan Yıldırım'dan Barzani'ye Referandum Uyarısı: Askeri Seçenek de Masada

Başbakan Yıldırım'dan Barzani'ye Referandum Uyarısı: Askeri Seçenek de Masada

23.09.2017 11:36 | Son Güncelleme: 23.09.2017 12:26

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin referandum kararının ardından askeri seçeneğin de masada olduğu uyarısında bulunan Başbakan Yıldırım, ''Yanlışta ısrar etmenin sonu hayır olmaz'' dedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKYB) 25 Eylül'de gerçekleştirmeyi planladığı referandumla ilgili konuşan Başbakan Binali Yıldırım, ''Siyasi, ekonomik ve güvenlik adımlarının hangisini atacağımıza sahadaki duruma göre karar verceğiz'' dedi.

''YANLIŞTA ISRAR ETMENİN SONU HAYIR OLMAZ''

Kırşehir Belediyesi'ni ziyareti sonrasında açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım, "Kuzey ırakta bir referandum kararı yanlış bir karardır. Bir maceradır. Gerekli uyarıları başından beri dostça komşu ülke olarak yaptık. Ancak görüyoruz ki uyarılar yerini bulmadı. Bu yanlışta ısrar devam ediyor. Tüm dünyanın karşı olduğu, komşularının hiç birinin istemediği bu yanlışta ısrar etmenin sonu hayır olmaz. Yıllarca beraber yaşamış bu topraklarda kürdü, türkü lazı, çeerkezi, arabı, süryanisi biz bu topraklarda dayanışla ile birlikte beraber bu günlere kadar geldik. Bundan sonra da devamedeceğiz. Burada huzuru bozmaya kişisel ihtirazslara kimsenin hakkı yok. Dolayısıyla bu referandum kararı alındıktan sonra atacağımız adımları dün gerçekleştirdiğimiz MGK toplantısında hemen ardından yapılan Bakanlar Kurulu'nda kapsamlı bir şekilde ele aldık. Hükümet sözcüsü Bekir bey de bunun ana hatlarını aktardı" dedi.

''HER SEÇENEKLER MASANIN ÜZERİNDE''

Atılacak adımların referandumda çıkacak sonuca göre atılacağını ifade eden Başbakan Yıldırım,"Atacağımız adımlar şüphesiz Irak ve İran ile komşu ülkelerle yakın iş birliği içinde gerçekleşecek ve bunun bir diplomatik, siyasi boyutu,ekonomik boyutu, güvenlik boyutu olacak. Bunlardan hangi adımın ne zaman atılacağı sahadaki gelişmeye göre kararlaştırılacak. Tüm seçenekler görüşüldü. Konuşulmdu, değerlendirildi. Her şey masanın üzerinde. Uylgulama da bu kararı referandum sonucunu görelim ondan sonra kamu oyuyla paylaşacağız.

''HİÇBİR MACERAYA MÜSAMAHA GÖSTERMEYİZ''

Meclis'teki tezkere görüşmelerine değinen Yıldırım, ''TBMM olağanüstü toplanıyor. Yurt dışına asker gönderme ile ilgili bir tezkara var. Bu tezkere görüşülecek ve mecliste oylanacak. Bu konuda desteğini ifade eden MHP ve CHP'ye teşekkür ediyorum. Mesele milli güvenlik meselesi olunca siyaset bizim geleneğimizde her zaman ikinci planda kalmıştır. Bu gün de bunun aynı şekilde gerçekleşmesi ülkemiz adına önemli bir konu vesilesidir. Dolayısıyla 80 milyon vatandaşımız var. Vatan toprağaımızda ülkemizin güvenliği için hiçbir maceraya asla müsamaha göstermeyiz.'' dedi.

''BUNUN BİR BEDELİ OLACAKTIR''

IKYB yönetimine uyarılarını sürdüren Yıldırım, ''Doğusunda batısında bu ülkenin neresinde yaşarsa yaşasın bütün insanlarımız müsterih olsun. Bu mesele Kürt kardeşlerimizin meselesi değildir. Kürt kardeşlerimiz hem bizim hem de komşu ülkelerde aynı şekilde huzur ve barış ile yaşamaları bizim en büyük arzumuzdur. Bizim istemediğimiz birinin bir maceraya kalkışmasıdır. Bütün dünyanın ikazlarına kulağını tıkayarak bildiği yolda, yanlışta ısrar etmesidir. Bunun bir bedeli olacaktır. Bu kararı verenler bu bedeli ödeyeceklerdir. Hiçbir dahli olmayan günahsız insanlara bedel ödetmeye hakkı yoktur.'' açıklamasında bulundu.

Başbakan Yıldırım'dan Barzani'ye Referandum Uyarısı: Askeri Seçenek de Masada

Manşet Haberler

title