Sürücülerin en çok muzdarip olduğu konuda düzenleme: Otoyollarda hız limitleri değişiyor

Sürücülerin en çok muzdarip olduğu konuda düzenleme: Otoyollarda hız limitleri değişiyor

Haberler.com / Olgun Kızıltepe - Haberler | Ekonomi

Otoyollarda hız limitlerinin esnetilebileceğini ve 20 kilometre daha artırılabilmesi için çalışmalar yapıldığını ifade eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bu konuda hem yollara hem de standartlara göre Karayolları ile trafik bir çalışma yapıyorlar" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi Eşgüdüm Kurulu İzleme ve Yürütme Kurulu ile Trafik Güvenliği İhtisas Grupları Toplantısı'na katıldı. Burada konuşan Bakan Soylu, Türkiye'de trafik kazası ve sonrası ölümlerin 2015 yılında 7 bin 530 iken bunun 2020'de 4 bin 866'ya gerilediğini belirtti.

TRAFİK KAZALARI VE ÖLÜMLER AZALDI

Bu sayılara bakıldığında 2 bin 664 kişinin hayatta kaldığının görüldüğünü ifade eden Soylu, Türkiye'de nüfusun, sürücü ve araç sayısının artmasına rağmen trafik kazaları ve ölümlerin azaldığını dile getirdi. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu "2011-2020 arasında trafik kazalarındaki can kaybını yüzde 50 azaltma" hedefi koyduğundan bugüne, dünya nüfusunun yüzde 12 arttığını dile getiren Soylu, bu süreçte Türkiye'nin nüfusunun da yüzde 11,9 arttığını, buna ülkedeki 5 milyonu bulan yabancıların dahil olmadığını söyledi.

"ELDE ETTİĞİMİZ BAŞARI ÖNEMLİ"

Soylu, Türkiye'de sürücü belgesi sayısının yüzde 36,4, motorlu taşıt sayısının ise yüzde 49,6 arttığını, Suriye kaynaklı göçün yaşandığını aktararak, "15 Temmuz sonrasında terör, uyuşturucu ve diğer bölgesel sorunlarla verdiğimiz mücadele ve karşı karşıya kaldığımız yüksek güvenlik maliyetleri de göz önünde bulundurulduğu zaman, trafik kazaları konusunda elde ettiğimiz başarı daha anlamlı ve daha önemli bir hale gelmektedir." diye konuştu.

TÜRKİYE, HEDEFİ TUTTURAN İKİ ÜLKEDEN BİRİ OLDU

Türkiye'nin tüm bu şartlar altında, BM'nin "Can kayıplarında yüzde 50 azalış" hedefini tutturabilen iki ülkeden biri olduğuna vurgu yapan Soylu, bu başarının öneminin altını çizdi. Sürücüleri ortalama hız alışkanlığına sevk etmenin ölüm, yaralanma ve sakat kalma oranlarını düşürebileceğini ifade eden Soylu, trafik polislerinin ve jandarma trafik görevlilerinin sadece ceza yazıcı olmadığını, aynı zamanda eğitici ve öğretici bir pozisyon da üstlenmeleri gerektiğini kaydetti.

"HIZ LİMİTLERİ ESNETİLEBİLİR"

Soylu, yol ve araç kalitesinin artması nedeniyle hız limitlerinin esnetilebileceğini düşündüğünü belirterek, şunları kaydetti: "Trafik kazalarının en önemli nedeni sürat ama eski Türkiye değil. Yol standardımız, kalitemiz konusunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız da Karayollarımız da çok yetkin. Bizim sürat yönetimimiz 120, ona bir yüzde 10'luk tolerans var, 132 kilometre... Otomobiller için 20 kilometreye kadar artırma yetkimiz var. Bu konuda hem yollara hem de standartlara göre Karayolları ile trafik bir çalışma yapıyorlar. Bir miktar artırma konusunda, yeni kara yollarından başlamak suretiyle bir adım atılması üzerine bir çalışma gerçekleştirilmektedir. Elbette ortalama hız da kendi açısından önemli bir anlayış oluşturmaktadır."

Bakan Soylu, yeni bir sistem daha geliştirdiklerini, plaka tanıma sistemine yerli ve milli bir yazılım daha eklediklerini, bununla hız koridorunun takibini yaptıklarını dile getirdi.

Sürücülerin en çok muzdarip olduğu konuda düzenleme: Otoyollarda hız limitleri değişiyor
 olgun.kiziltepe@haberler.com -  Olgun Kızıltepe
Haberler.com - Ekonomi Haberleri
Haber Yorumları (14)
METECAN MEY: Bizim ülkemizde öncelikle tüm ehliyet sahibi olanlara baştan aşağı trafik adabı eğitimi verilsin herşeyden evvel yıllarca direksiyon sallayanda yeni ehliyet alanda çoğu kişi ne kurallara ne tabelaları nede trafik adabına uygun araç sürüyor sırf bu yüzden ölümlü bir yolculuğa sebeb olmamak için trafik sıkışıklığı az olan saatlerde çıkıyorum kimseye çatmamak için ????
ALPER CESMECİ: Hiz i gectim yillardir yurt disinda söförüm en büyük tehlike bos dahi olsa otobanlarda en sol ve orta serit kullanimi bu nasil bir sacmalikdir ki keisnlikle aynaya bakmadan km lerce kuyruk yaparak sol seritde ilerleyen inekler hiz dan daha tehlikelidir.yemin ediyorum autobahn kültürü sifir henüz ögreniliyor .adam bos yolda orta seritte yuh diyorum ya gec sagdan ilerle sol serit sollama seridirdir bunu ögrenemediler,,,,,,,
SENATA SİLVA: Bu sizin söylediğiniz genellikle rampa çıkarken olur, Rampa çıkan TIR, Kamyon gibi araçlar, yükün durumuna, aracın yeni, eski olma durumuna göre değişiyor.. 25 ton yük ile rampada belli bir hıza ulaşan araç, eğer önündeki araçtan dolayı ani bir yavaşlama yaparsa bir daha o hıza ulaşamayacağı için; sol şerit ihlali yapılıyor.. Biz otomobil sürücüleri bunu dikkate alıp, özellikle yokuş çıkışlarında izin vermeliyiz ki, ağır vasıtalar zor durumda kalmasın.. Otomobiller eski hızını tekrar alabilir..
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title