İçecekler öncelikli olmak üzere ambalajlı ürünler depozitolu oluyor! İade eden parasını geri alacak - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

İçecekler öncelikli olmak üzere ambalajlı ürünler depozitolu oluyor! İade eden parasını geri alacak

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Ekonomi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 1 Ocak 2022 itibarıyla içecekler öncelikli olmak üzere belirlenecek diğer ambalajlı ürünlerin depozitolu olacağını söyledi. Yeni sisteme göre 1 liraya satılan şişenin üzerine depozito ücreti konulacak ve tüketildikten sonra geri verildiğinde depozito ücreti tüketiciye iade edilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 'Ambalaj Atıklarının Yönetimi Mevzuatı'nın yenilendiğini belirtti. Kurum, çevrenin korunması ve koruma çalışmalarının geliştirilmesi ana amacı ile düzenlenen yeni mevzuatın hayırlı olmasını dileyerek, "Yeni yönetmelik ile tüm ambalaj atıkları Sıfır Atık Yönetmeliği hükümleri esas alınarak sıfır atık yönetim sistemi dahilinde toplanacak, geri kazanılabilir nitelikli ambalaj atıkları düzenli depolama tesislerine gönderilemeyecek." dedi.

Kurum açıklamasına şöyle devam etti:

"Yönetmelik ile ambalaj ve ambalaj atıklarının yönetiminden sorumlu kişi veya kuruluşlar, bunların çevreye zararlı olabilecek etkilerinin azaltılması için gerekli tedbirleri almakla ve atık yönetiminden kaynaklanan her türlü çevresel zararın giderilmesi hususunda sorumlu olacak.

DEPOZİTO SİSTEMİ BAŞLIYOR

Ambalajın ve ambalaj atığının üretiminden tasarımına, pazarlanmasından dağıtımına, yeniden kullanıma alınmasından geri kazanımına kadar tüm süreçlerde temiz ürün ve teknolojiler geliştirilerek çevresel risklerin azaltılmasına yönelik önleme faaliyetleri uygulanacak. 1 Ocak 2022 itibarıyla uygulanmaya başlayacak depozito sistemi ile içecekler öncelikli olmak üzere belirlenecek diğer ambalajlı ürünler depozito yönetim sistemi kapsamına alınacak"

1 Ocak 2022'de başlıyor! Ambalajlı ürünler depozitolu olacak

1 Ocak 2022'de başlıyor! Ambalajlı ürünler depozitolu olacak

İçecekler öncelikli olmak üzere ambalajlı ürünler depozitolu oluyor! İade eden parasını geri alacak
Demirören Haber Ajansı - Ekonomi Haberleri
Yorumlar (17)
bekir yapici:dilerim avrupadaki sistemi getirir milleti magdur etmezler malesef bizde önü arkasi düsünülmeden alinan tüm kararlar ben yaptim oldu kafasiyla alindigindan defalarca degistiriliyor icinden cikilmaz bir hal aliyor zahmet edip önce bir arastirilmali avrupali bu sistemi nasil oturtmus ne yapmis nasil uygulaniyor o yüzden ilk önce alt yapisi hazirlanarak aldiginiz yerden bagimsiz dilediginiz yerden bunlarin depositosunu alabilmek geri verebilmek önemli.
Recep Aykun:ülkemizde gerçekten düşünce ve ifade özgürlüğü varsa yorum yazalım. yoksa özgürlüğün olmadığı yerde düşünce akıl ve mantık aramayın
ahmet say:çevre ve şehircilik bakanı bunlarla uğraşacağına ülkede orman yangınlarına depreme dayanaksız binaların yapımına ve bir çok ilçedeki düzensiz şehircilik anlayışıyla uğraşacağına halen halktan ne alabiliriz derdinde
500