"Bacağınızı Biraz Çeker Misiniz?"de Bu Hafta!
Advertisement

"Bacağınızı Biraz Çeker Misiniz?"de Bu Hafta!

'Bacağınızı Biraz Çeker Misiniz?'de Bu Hafta!
Bültenler - Haberler | Güncel

Yıla damgasını vuran kadın filmleri İstanbul Modern Sinema'da devam ediyor

İstanbul Modern Sinema, Japonya'dan Fransa'ya, Afganistan'dan İran'a farklı karakterler, coğrafyalar ve diller üzerinden bir araya gelen kadın filmlerinden oluşan "Bacağınızı Biraz Çeker Misiniz?" adlı seçkiyi sinemaseverlerle buluşturmaya devam ediyor

İstanbul Modern Sinema, Türk Tuborg A.Ş.'nin katkılarıyla, bu yıl öne çıkan kadın yönetmenlerin filmlerinden bir seçki sunuyor. "Bacağınızı Biraz Çeker Misiniz?" adlı seçki, Oscar'a damgasını vuran "MeToo" hareketinden 71. Cannes Film Festivali'ndeki kadın eylemine uzanan, sinema endüstrisindeki kadın hakları ve ayrımcılığının gündem olduğu bir dönemde kadın yönetmenlerin gözünden kadın mücadelesini aktarıyor.

BACAĞINIZI BİRAZ ÇEKER MİSİNİZ?

AVA, 2017

İran, Kanada, Katar

Yönetmen: Sadaf Foroughi

Oyuncular: Vahid Aghapoor, Parnian Akhtari, Sarah Alimardani

Ava, Tahran'da ailesiyle birlikte yaşayan, oldukça programlı bir hayatı olan bir lise öğrencisidir. En büyük tutkularından biri keman çalmak olan Ava da her genç gibi arkadaşlarıyla vakit geçirmekten keyif alır. Kendi yaşındaki bir oğlanla görüştüğünü öğrenen annesi duruma aşırı tepki göstererek Ava'yı jinekoloğa götürür. Olayın travmasını atlatamayan Ava, annesinin de kendi yaşındayken yaptığı "uygunsuz" davranışları öğrenince, keman derslerini atlatmaya ve okulda düzeni bozacak davranışlarda bulunmaya başlar. Annesinin koyduğu sınırlar daraldıkça, Ava'nın başkaldırısı ve özgürlüğüne olan özlemi de katlanarak artacaktır.

AŞKIN GÖZÜ, 2017

Japonya, Fransa

Yönetmen: Naomi Kawase

Oyuncular: Masatoshi Nagase, Ayame Misaki, Tatsuya Fuji

Geçtiğimiz yıl Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye'ye aday gösterilen ve Evrensel Jüri ödülüne layık görülen Aşkın Gözü, görme engelliler için film betimlemesi yapan Misaki ile hastalığı nedeniyle zamanla görme yetisini kaybetmekte olan ünlü fotoğrafçı Masaya'nın hikayesini anlatıyor. Misaki'nin filmde gördüklerini olabildiğinde kusursuz ve dengeli bir şekilde kelimelere dökme çabasını dinleyen test grubuna dahil olan Masaya'nın Misaki'nin betimlemelerini acımasızca eleştirmesiyle gergin başlayan ilişkileri zaman içinde empatik ve sevgi dolu bir yere doğru gidiyor. Naomi Kawase'nin kendine özgü tarzıyla akıcılık kazanan Aşkın Gözü, başkalarını daha iyi anlamak için bakış açımızı genişletmenin ve iletişim kurmanın yeni yollarını araştırıyor.

DOKUNMA BANA, 2018

Romanya, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Fransa

Yönetmen: Adina Pintilie

Oyuncular: Laura Benson, Tómas Lemarquis, Christian Bayerlein

Adine Pintilie bu ilk uzun metrajlı filminde mahremiyet sorunları yaşayan bir kadının kendisinin ve karşısındakilerinin bedeniyle barışıp fiziksel özgürlüğüne ulaşabilmek için verdiği mücadeleyi, gerçek ile kurgu arasındaki ince çizgide mekik dokuyarak ele alıyor. Tabuların yıkılıp bedensel ve algısal sınırların zorlandığı ve alışılagelmişin dışındaki yöntemlerle mahremiyet olgusunun irdelendiği bu etkileyici drama, bu yılki Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı'ya layık görüldü.

GİZEMLİ DİL, 2017

ABD

Yönetmen: Catherine Eaton

Oyuncular: Catherine Eaton, Michael Simpson, Laurabeth Rapaz

Ücra bir adada yaşayan Liv, yıllar süren sessizliğini bozarak Shakespeare'i andıran sözcüklerle örülü bir dille konuşmaya başlar. Adaya getirilen bir nörolog ise Liv'in bu durumunu psikolojik bir hastalık olarak görür ve tedavi için hastaneye yatırır. Ancak Liv bu farklılığını sonuna kadar savunmayı bırakmayarak tedaviyi kabul etmeyecek ve özgürlüğünü kazanabilmek için büyük bir mücadeleye girecektir. Catherine Eaton'ın hem yönetmenliğiyle hem de başrol oyunculuğuyla cesur bir kadın portresi çizdiği bu ilk uzun metrajlı filmi, günümüz toplumundaki tüm ötekileştirilmişlerin seslerini duyurabilmeleri için bir çağrı niteliği taşıyor.

İÇİMDEKİ GÜNEŞ, 2017

Fransa

Yönetmen: Claire Denis

Oyuncular: Juliette Binoche, Xavier Beauvois, Philippe Katerine, Gérard Depardieu

Fransa'nın cesur ve tartışma yaratan auteur yönetmenlerinden Clarie Denis, bu kez otobiyografik sayılabilecek bir film ile karşımıza çıkıyor. Juliette Binoche'un usta oyunculuğu ile hayat bulan 50'li yaşlarındaki tanınmış ressam Isabelle, hayatının bu döneminde romantizm ve tutkuyu ararken her seferinde hayal kırıklığına uğruyor. Karşısına birbirinden ruhsuz, kaba, içine kapanık veya kendini beğenmiş erkekler çıkıyor ve Isabelle her birine fırsat verdikten sonra gözlerini devirerek hayatına girdikleri gibi çıkmalarını sağlıyor. İçimdeki Güneş, alaycı bir dille kaleme alınmış senaryosu ile öne çıkan, zekice tasarlanmış, çarpıcı bir taşlama.

KARANLIK NEHİR, 2017

İngiltere

Yönetmen: Clio Barnard

Oyuncular: Ruth Wilson, Mark Stanley, Sean Bean

Alice, kuzey İngiltere'de çiftlikten çiftliğe dolaşıp koyunları kırparak hayatını kazanan ve meslektaşları arasında saygı gören bir kadın. Babasının ölüm haberi üzerine 15 yıl sonra aile çiftliklerine döndüğünde, sürekli hareket halinde işten işe koşarak kendini meşgul tutarak geçmişin hayaletlerini uzak tuttuğunu anlıyoruz. Yıllardır görmediği kardeşiyle karşılaştığında ve babasının tacizine uğradığı mekanlara geri döndüğünde, unutmaya çalıştığı kötü anılar da yeniden canlanıyor. Daha önceki The Arbor ve Bencil Dev filmleriyle tanıdığımız Clio Barnard bu kez çarpıcı bir sosyal gerçekçi dramla karşımızda.

PERVANE, 2017

İrlanda, Kanada, Lüksemburg

Yönetmen: Nora Twomey

Seslendirenler: Saara Chaudry, Soma Chhaya, Noorin Gulamgau

Yılın en çok konuşulan animasyonlarından Pervane, mükemmel bir kadın işbirliği örneği; Deborah Ellis'in çok satan kitabından uyarlanan, Angelina Jolie'nin yapımcılığını üstlendiği, Nora Twomey'in ilk yönetmenlik denemesi. Afganistan'da 11 yaşındaki Pervane, babası Taliban rejimi tarafından hapsedilince saçlarını kesip bir erkek çocuğu gibi ailesini geçindirmek için çeşitli işlerde çalışmak zorunda kalıyor. Bir yandan hayatta kalma mücadelesi verirken diğer yandan küçük kardeşini yaşanan travmatik durumlardan uzak tutmak için büyülü hikayeler yaratışını izliyoruz.

WESTERN, 2017

Almanya, Bulgaristan, Avusturya

Yönetmen: Valeska Grisebach

Oyuncular: Meinhard Neumann, Reinhardt Wetrek, Syuleyman Alilov Letifov

Bir grup Alman inşaat işçisi Bulgaristan kırsalında zorlu bir yol yapım işinde çalışmaktadır. Ancak işleri istedikleri gibi gitmemektedir. Aralarından Meinhard, şeflerinin otoritesine meydan okur ve yerel halk ile yakınlaşarak sıkı dostluklar kurar. Onun bu hareketi her iki tarafın da olabilecek her konuda birbirlerine şüphe ile yaklaşmalarına sebebiyet verecektir. Valeska Grisebach üçüncü uzun metrajlı filminde, iki farklı kültürü barındıran küçük bir topluluktaki yabancılık kavramı üzerinden, erkek egemenliğini ve ekonomik emperyalizmi iğneleyici bir dille eleştiriyor.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title