Almatı: Papa'nın İslama Hakaret Etmesi

Almatı: Papa'nın İslama Hakaret Etmesi

Papa 16. Benedict'in Geçen Hafta Söylediği İslam Dini ve Hazreti Muhammed Hakkındaki Sözleri, Tepkiler Almaya Devam Ediyor. Kazakistan Baş Müftüsü Abdülsettar Derbesaliyev, Papa'nın Sözlerinin Esef Verici Olduğunu ve Kendisini Kınadığını İfade Etti.

Almatı: Papa'nın İslama Hakaret Etmesi

Papa 16. Benedict'in geçen hafta söylediği İslam Dini ve Hazreti Muhammed hakkındaki sözleri, tepkiler almaya devam ediyor. Kazakistan Baş Müftüsü Abdülsettar Derbesaliyev, Papa'nın sözlerinin esef verici olduğunu ve kendisini kınadığını ifade etti.

Kazakistan Baş Müftüsü Derbesaliyev, bugün yaptığı açıklamada, "Papa öyle konuşmamalıydı. O da büyük bir dinin lideri, temsilcisi. Dünya çapında önemli bir din hakkında bu tür hakaretler yapmasını anlamak çok güç. Okumuş, aydın bir kişi ve bilim sahibi birisi olarak böyle bir şey söylememeliydi. İslam, Hıristiyanlık ve Musevilik Allah'ın dinleri, köklü dinler. Bu dinlerin kökü aynı, ortak yönleri çok. Biz onlara ehl-i-kitap diyoruz; yani kitap sahibi. Bizim kitabımız Kuran-i Kerim, kitabi dinlerden saygıyla bahseder. Onlar da bizim dinimize hürmet etmeli. Fakat farkında olmadan böyle bir şey söyledi ve özür diliyorsa affetmek gerekir. Bizim dinimiz affedici olmaya davet eder, kin beslemeye davet etmez" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Papa'yı kabul edemeyiz' açıklamasına atıfta bulunan Derbesaliyev, "Dün bir kanalda gördüm, Recep Tayyip Erdoğan 'biz bundan sonra onu kabul edemeyiz' demiş. Bunu Tayyip Erdoğan'a sormak lazım. O sadece dini lider değil, aynı zamanda Vatikan devletinin de lideri. Türkiye'ye giderse hangi sıfatla gidecek, Vatikan lideri olarak mı, dini lider olarak mı? Bu da önemli bir konu. Buna göre bir değerlendirme yapmak gerekir" diye konuştu.

Kaynak: İHA