ABD, Türkiye'den Yapılan Vize Başvurularını Süresiz Olarak Durdurdu

ABD, Türkiye'den Yapılan Vize Başvurularını Süresiz Olarak Durdurdu

Haberler.com - Haberler | Güncel

ABD Büyükelçiliği, Türkiye'den yapılan vize başvurularının süresiz olarak durdurulduğunu açıkladı. Büyükelçilik, kararının gerekçesi olarak personel güvenliğini gösterdi.

ABD Büyükelçiliği, Türkiye'deki tüm diplomatik misyonlarda, göçmen olmayan vize hizmetlerini süresiz olarak askıya aldığını duyurdu. Karara gerekçe olarak personel güvenliği gösterildi.

TWITTER HESABINDAN AÇIKLAMA YAPILDI

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği vize hizmetlerinin süresiz olarak askıya alındığını duyurdu. Açıklama büyükelçiliğin Twitter hesabından yapıldı.

Açıklama şu şekilde:

"Son zamanlarda yaşanan olaylar, ABD hükümetini Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin ABD Misyonu'nun tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin, taahhütleri yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır. Söz konusu değerlendirme sürecinde büyükelçiliğimiz ve konsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirmek amacıyla şu andan itibaren geçerli olmak üzere Türkiye'deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır."

İşte ABD Büyükelçiliği'nin Twitter paylaşımı:

"GÖÇMEN OLMAYAN VİZE HİZMETLERİ" NELERİ İÇERİYOR?

ABD Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, 'göçmen olmayan vize hizmetlerinin' askıya alındığı belirtiliyor. Göçmen olmayan vizeler, turistik, iş, geçici çalışma, eğitim veya tıbbi tedavi amacıyla ABD'ye geçici olarak gitmek isteyen kişilere yönelik.

KONSOLOSLUK ÇALIŞANI CASUSLUKTAN GÖZALTINA ALINMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde güvenlik güçleri, ABD Başkonsolosluğu'nda görevli irtibat görevlisi M.T'yi gözaltına almış, M.T. çıkarıldığı mahkeme tarafından "Siyasi ve askeri casusluk, Anayasal düzeni bozmaya teşebbüs,Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlamalarıyla tutuklanmıştı.

ELÇİLİK "RAHATSISIZ" DEMİŞTİ

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği bir çalışanının tutuklanmasıyla ilgili açıklama yapmış, "Çalışanın tutuklanmasından rahatsızız" demişti. Elçilik açıklamasında "Amerikan hükümeti, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda görevli bir yerel çalışanın 4 Ekim tarihinde tutuklanmasından ve Türk hükümeti kaynakları tarafından sızdırılan ve görünüşe göre bu çalışanın hukuka dayalı bir mahkeme yerine medyada yargılanmasının amaçlanmasından büyük bir rahatsızlık duymaktadır." ifadelerine yer vermişti.

BASS: BAZI İSİMLER İNTİKAM PEŞİNDE

Bu gelişmenin ardından ABD Büyükelçisi John Bass, İstanbul Konsolosluğunda bir grup gazeteciyle bir araya gelerek açıklamalarda bulunmuştu. Bass, casusluk suçlaması ve tutuklama ile ilgili olarak hükümete yakın basın organlarının yaptığı yayından rahatsızlığını dile getirmiş ve hükümetten "bazı isimlerin intikam peşinde" olduğunu da iddia etmişti.

ÇAVUŞOĞLU-TILLERSON GÖRÜŞMESİ

Dün akşam saatlerinde ise ajanslar Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson'un telefon görüşmesi yaptığını duyurmuşlardı. Görüşme talebi ABD tarafından gelmiş ancak görüşmeye dair ayrıntılara yer verilmemişti.

ABD'nin Türkiye'den gelen vize başvurularını durdurmasının arka planında bu gelişmelerin yattığı uzmanlar tarafından dile getiriliyor.

##10117558##
##10116458##
##10116434##
##10117792##
##10110610##
##10110660##
##10110420##
##10110532##
##10110446##
##10110579##
##10110384##
##10098904##
##10097668##

ABD, Türkiye'den Yapılan Vize Başvurularını Süresiz Olarak Durdurdu
ABD, Türkiye'den Yapılan Vize Başvurularını Süresiz Olarak Durdurdu

Çok Okunan Haberler

title