ABD'li 3 senatörden ortalığı karıştıracak teklif: Türkiye'ye uygulanan CAATSA yaptırımı, Avustralya, Hindistan ve Japonya'ya uygulanmasın - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

ABD'li 3 senatörden ortalığı karıştıracak teklif: Türkiye'ye uygulanan CAATSA yaptırımı, Avustralya, Hindistan ve Japonya'ya uygulanmasın

Haberler.com / Erdem Aksoy - Haberler | Ekonomi

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın almasıyla birlikte ABD ile ciddi bir kriz yaşanmış ve Türkiye'ye CAATSA yaptırımları uygulanmıştı. Türkiye'ye yaptırım uygulayan ABD'nin 3 Cumhuriyetçi senatörü tarafından hazırlanan yasa tasarısı teklifi ise yeni bir kriz yaratacak cinsten. Çünkü teklifte Avustralya, Japonya ve Hindistan'ın CAATSA yaptırımlarından muaf tutulması isteniyor.

Türkiye'nin önemli bir NATO müttefiki olduğunu her fırsatta ifade eden Abd, Ankara'nın Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın almasıyla birlikte yaptırım kararı almıştı.

S-400'ler sebebiyle CAATSA ( Abd'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) kapsamında Türkiye'ye yaptırım uygulayan ABD'nin bu kararıyla çelişkili bir adım atıldı. ABD'li üç Cumhuriyetçi senatör Ted Cruz, Todd Young ve Roger Marshall, bazı ülkelerin CAATSA yaptırımından muaf tutulması için bir yasa tasarısı teklifi sundu.

Senatörlerin hazırladığı yasa tasarısında ABD, Avustralya, Japonya ve Hindistan'ın da yer aldığı Dörtlü Güvenlik Diyaloğu'nun CAATSA yaptırımlarından muaf tutulması istendi. Rusya ile savunma iş birliği yapan ya da teknoloji satın alan ülkelere uygulanan yaptırımların bu üç ülkeye 10 yıl boyunca uygulanmaması talep edildi.

ABD'li 3 senatörden ortalığı karıştıracak teklif: Türkiye'ye uygulanan CAATSA yaptırımı, Avustralya, Hindistan ve Japonya'ya uygulanmasın

Türkiye'ye uygulanan yaptırımların yakın bir zamanda Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alan Hindistan'a uygulanmamasını isteyen siyasetçiler, "Hindistan, Çin'e karşı önemli bir müttefikimiz" açıklamasını yaptı. Henüz teklifin yıllık savunma bütçesine dahil edilip edilmeyeceği bilinmezken, Cruz, "Şu an Başkan Biden için böyle bir karar almak için doğru bir zaman değil. Eğer yaptırım uygulanırsa Çin'in agresifliğine karşı ortak hedefimize ulaşamayız ve Hindistan'ı Rusya'ya daha da bağımlı hale getiririz" dedi.

Hindistan'ın önde gelen medya kuruluşu The Hindu'ya konuşan bir Cumhuriyetçi yetkili ise, "Çin'le mücadele Hindistan merkezde yer alıyor. Hindistan, bu dört ülke arasında Çin'le sınır paylaşan tek ülke, Çin'le savaşarak asker kaybeden tek ülke" dedi. Fakat aynı yetkili, "Ben 2033-2034'e kadar bekleme taraftarıyım. Eğer o zaman da Hindistan Rusya ile iş yapmaya devam ederse o zaman başka bir konu gündeme gelir" diyerek yaptırımlar için beklenmesi gerektiğini dile getirdi.

Erdem Aksoy
Gündem Editörü Haberler.com - Ekonomi Haberleri
Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Recep Tayyip Erdoğan, Joe Biden, Türkiye, ABD, Ekonomi, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title