AB beyaz eşya ve elektrikli ürünlerin enerji sınıflarını yeniden belirledi

AB beyaz eşya ve elektrikli ürünlerin enerji sınıflarını yeniden belirledi

Anadolu Ajansı / Ata Ufuk Şeker - Haberler | Ekonomi

Avrupa Birliği, çeşitli beyaz eşya ve elektrikli ürünlerin enerji tüketimlerini gösteren A, A+, A++ ve A+++ gibi enerji sınıflandırmasını kaldırarak A'dan G'ye yeni bir sisteme geçti. Üretimi sona eren modellerin satışı 1 Kasım tarihine kadar eski sınıflandırmayla yapılabilecek.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki beyaz eşyanın enerji verimliliğini ortaya koyan sınıf etiketlerinin daha anlaşılır bir biçimde yeniden belirlenmesini sağlayacak düzenleme bugün yürürlüğe girdi. Buna göre, buzdolabı, derin dondurucu, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, kurutucu, televizyon ve monitör gibi elektrikli cihazların enerji sınıf etiketleri değiştirildi. AB ülkelerinde satılan yeni ürünlerdeki A, A+, A++ ve A+++ gibi sınıflandırmanın yerini, A'dan G'ye kadar belirlenen yeni bir enerji verimliliği sınıflandırması aldı.

Öte yandan, üretimi sona eren modellerin satışı 1 Kasım tarihine kadar eski sınıflandırmayla yapılabilecek. Ayrıca söz konusu ürünlerin etiketinde tüketicilerin ürün hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmelerini sağlayacak AB veri tabanına bağlantı sağlayan QR kodu yer alacak.

AB beyaz eşya ve elektrikli ürünlerin enerji sınıflarını yeniden belirledi

AYDINLATMA ÜRÜNLERİNDE YENİ SINIFLANDIRMAYA 1 EYLÜL'DE GEÇİLECEK

Etikette yeni metodoloji ile hazırlanan biçimde cihazın elektrik tüketimi ve çıkarttığı ses seviyesi gibi bilgiler yer alacak. Ampul ve lamba gibi çeşitli aydınlatma ürünlerinde ise yeni sınıflandırmaya 1 Eylül tarihinde geçilecek. Böylece AB vatandaşları satın alacakları ürünlerin enerjiyi ne kadar verimli kullandığını daha net bir biçimde anlayacak. Düzenleme ile AB'de hane halklarının elektrik faturalarının düşürülmesi ve enerji tüketimlerinin azaltılması hedefleniyor.

AB beyaz eşya ve elektrikli ürünlerin enerji sınıflarını yeniden belirledi

AB'DE BEYAZ EŞYA TAMİRİ DE KOLAYLAŞTI

AB'nin beyaz eşyaların tamirini kolaylaştıran yeni "çevreci tasarım" kuralları da bugün yürürlüğe girdi. Çeşitli beyaz eşyaların ve televizyonların daha uzun süre kullanılması, atıkların azaltılması ve enerji verimliliğinin artırılması için hazırlanan yeni kurallara göre, üreticiler sattıkları yeni ürünlerin yedek parçalarını daha uzun süre sağlayacak.

Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı, televizyon ve ekran üretenler veya ithal edenler ürünlerinin yedek parçalarını 7 ile 10 yıl süreyle sağlamak zorunda olacak. Üreticilerin, yedek parçaları 15 iş günü içinde ihtiyaç duyulan yere ulaştırması gerekecek. Ayrıca, bu ürünlerin tamiri yaygın biçimde kullanılan el aletleriyle yapılabilecek. Avrupa'da tüketiciler satın aldıkları ürünlerin garanti sürelerinin ardından hızlı biçimde bozulmasından, yedek parça bulunamamasından ve parça değişimi için özel aletler gerekmesinden şikayet ediyordu.

AB beyaz eşya ve elektrikli ürünlerin enerji sınıflarını yeniden belirledi

Kaynak: Anadolu Ajansı / Ata Ufuk Şeker

Haber Yorumları (3)
SELİN: Az su harcasın diye çamaşırları kupkuru 3 saat döndürüyorlar. Sanki elektrik bedava. Elimde bol suyla kovada 5 dakikada yıkıyorum. Tertemiz oluyor. Hem de çamaşır solmuyor.
VATANDAŞ: Almanya konut ve ofis binalarında kullanılan yolcu asansörlerinde bile enerji sınıflandırmasını mecbur tutuyor. Biz de çoğu binada hem eski hidrolik tip çok elektrik tüketen 1 metre kare koronavirüs yuvası asansörler kullanılıyor hem çoğu binada makine daireli merdiven altı firmaların ithalat yaparak geliştirdikleri dandik asansörler var hem de senede en az 2 -3 defa arıza yapar apartmanda oturanlara ekstra masraf çıkarır. Ülkemizin de yolcu asansöründe enerji etiketi uygulamasına geçmesi gerek
CENK ÇELİK: Beyaz eşyayı (çamaşırmakinesi, buzdolabı , bulaşık makinesi , vs) nasıl asansöre bağladın onu anlamadım . Neyse , bizim binada 5 kat 9 normal 3 doublex daire var gayet yoğun çalışan 1. kat dahil asansör kullanır çünkü altta iki kat yükseklikte dükkan var ve asansör 20 yıllık 1 metrekare eski hirolik tip olmasına rağmen çoğu zaman ortak faturada az tüketim yazıyor yani faturalandırılmıyor bile 2 ayda bir 20 lira gelirse gelir yıllık bakımıda çok para değil ve bildim bileli hep mavi bandrol lü
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title