Ytüfok Fkare Fotoğraf Festivali

Ytüfok Fkare Fotoğraf Festivali

Ytüfok'un düzenlediği fotoğraf festivali "Fkare" 20-25 Haziran 2011 tarihleri arasında YTÜ Yıldız Kampüsü'nde düzenlenecek.

Ytüfok Fkare Fotoğraf Festivali

Usta fotoğrafçıların yapacağı atölyeler ve düzenlenen yan etkinliklerle genç amatörler ile ustaların bir araya geleceği bir üretim haftası olacak. Bir "yeni ufuklar projesi" olarak da adlandırılabilen Fkare Fotoğraf Festivali, Türkiye'deki genç fotoğrafın gelişimine katkı sağlamayı hedeflemektedir. Atölye ve üretime dönük Fkare fotoğraf festivali, bu kapsamda yapılan ilk etkinlik

Ytüfok, üniversite fotoğraf kulüpleri arasında bir ilk olan Amatör Fotoğraf Günleri'ni 11 yıldır sürdürmektedir ve kulüplerin üretimlerini birbirleriyle paylaşmaları konusunda öncü olmuştur. Şimdi ise Fkare Fotoğraf Festivali ile üretim sürecinin, yani en verimli öğrenim sürecinin paylaşımını sağlamaktadır. Usta fotoğrafçıların yürütücülüğünü üstlendiği atölyeler ile hem bir haftalık süreçte çeşitli ürünler ortaya çıkacak, hem de bu atölyeler katılımcıların bir sonraki projelerinde daha sağlam ürünler ortaya koymalarını sağlayacaktır. Beş günlük atölye sürecinin ardından gerçekleştirecek sunumların haricinde yan etkinlikler olarak portfolyo değerlendirme, film gösterimleri ve üretim süreci ve genç fotoğrafın tartışıldığı üç söyleşi gerçekleştirilecek.

Fkare'de atölye yürütecek fotoğrafçılar Dora Günel, Emrah Altınok, Engin Gerçek, Murat Germen, Zsar Chankian'dır. Ali Balkı, Dilan Bozyel ve Silva Bingaz üretim süreçlerini anlatacakları söyleşiler ile; Orhan Cem Çetin, Refik Akyüz, Serdar Darendeliler ve Yusuf Sevinçli portfolyo değerlendirmesi ile Fkare'de yer alacak. Fkare'nin yan etkinlikleri herkese açıkken, atölyelerin katılımcıları öncelik üniversite fotoğraf kulüplerinden olmak üzere, açılan kontejana ve atölye yürütücülerinin taleplerine göre belirlenecek. Atölye kayıtları 30 Mayıs-5 Haziran tarihleri arasında Fkare internet sitesinden gerçekleştirilecek. Ana sponsoru Nikon olan Fkare Fotoğraf Festivali'nin hizmet sponsoru Estanbul Reklam & Tanıtım'dır. 20 Haziran 2011'de açılış kokteyli ve 25 Haziran 2011'de kapanış partisinin İndigo'da gerçekleceği festivalde Yıldız Teknik Üniversitesi etkinliğin önemli destekçilerinden.

80'lerde YTÜ'de bir kol olan Ytüfok 1995 yılında Türkiye'nin ilk profesör ünvanı alan fotoğrafçısı Mehmet Bayhan tarafından kuruldu. Usta-çırak ilişkisiyle gelişen kulüp, bugün ülkemizin pek çok genç fotoğrafçı yetiştirmiş önemli fotoğraf kulüplerinden biridir. Yıl boyunca aralıksız seminerler, geziler, eğitimler ve atölyeler yapılmakta. 2001 yılında üniversite fotoğraf kulüpleri arasındaki ilk fotoğraf şenliğini, Amatör Fotoğraf Günleri'ni düzenlemeye başladı. Bugüne kadar Ara Güler, Çoşkun Aral, İbrahim Zaman, Mehmet Turgut, Murat Germen, Özcan Yurdalan gibi pek çok fotoğrafçı söyleşilerle Amatör Fotoğraf Günleri'ne katıldı. Şu an fotoğrafçılık yapan pek çok kişi de ilk sergilerini bu etkinlik dahilinde açarak fotoğraf yaşamlarına bir adım attılar.