Haberler

Karadeniz'in çarpanı iskorpit balığı 450 TL'den satılıyor

Güncelleme:

Karadeniz'in çarpanı olarak nitelendirilen ve tezgahlarda kendini göstermeye başlayan iskorpit balığı, Sinop'ta kilogramı 450 TL'den satılıyor. Balıkçılar bu balığın zehirli dikenlerini ayıklayarak müşterilere sunuyor.

MUSTAFA USTA

SİNOP - Karadeniz'in çarpanı olarak nitelendirilen ve tezgahlarda kendini göstermeye başlayan iskorpit balığı, 450 TL'den satılıyor. Sinoplu balıkçı İbrahim Gündoğdu, "Üç kilogramından bir kilogram elde ediyoruz. O bir kilogramda da kılçığı alındıktan sonra kalan 750 gram nettir. 750 grama et olarak 450 lira ödüyorsunuz. Alıcısı zaten kısıtlı. Ağırlıklı olarak lokantalara veriyoruz" dedi.

Vücudundaki dikenlerine dokunulduğunda sızlatan, felce kadar yol açabilen zehir barındıran, Karadeniz yöresinde 'çarpan' adıyla bilinen iskorpit, denizin ısınmaya başlamasıyla birlikte yeniden kendini gösterdi. Genellikle mayıs ve haziran aylarında görünen iskorpit balığı, Sinop'ta tezgahlarda kilogramı 450 TL'den satılıyor. Balıkçılar bu balığın zehirli dikenlerini ayıklayarak müşterilere sunuyor.

Sinoplu Balıkçı İbrahim Gündoğdu, şöyle konuştu:

"Geçen sene çarpan balığının fiyatı 200-250 lira civarındaydı. Bu sene 450 lira civarında seyrediyor fiyatları. Çok az çıkması ve maliyetinin yükselmesinin sebebi üç kilogramından bir kilogram elde ediyoruz. Dışı çirkin, içi lezzetli balığımız. Sinop'a ait bir balıktır. Türkiye'nin her yerinde var ama işlemesini yapan yer Sinop. 3 kilogramından 1 kilogram elde ediyoruz. O 1 kilogramda da kılçığı alındıktan sonra kalan 750 gram nettir. 750 grama et olarak 450 lira ödüyorsunuz. Alıcısı zaten kısıtlı. Ağırlıklı olarak lokantalara veriyoruz. Vatandaşın alım gücü düşük olduğu için pek balığa yanaşamıyor. Şuan fiyatlarımız da yüksek. Mezgitin kilogramı 250 lira, Barbun 300, Çarpan 450, Sarıkanat 600 lira, Karagözler ise 200 lira. Biz ekonomik durumundan hiç memnun değiliz. Zaten vatandaşın durumu da iyi değil. Satışlarımız çok azaldı. Hatta biz, restoranımızı bile kapattık. Restoranda yemek yemek lüks oldu. Zengin işi oldu."

"Şuan dünyada ki en pahalı mazotu tüketiyoruz"

Balıkçı tezgahına gelen Mahmut Değer ise "Normal şartlara göre çarpan balığının fiyatı pahalı. Fakat esnaf da haklı. Maliyetler yükseldi. Balık konulan köpük bile 30 lira olmuş. İşçi maliyetleri de yükseldi, sigortalar da yüksek. Haklı olarak balıkçı esnafı da, bu durumu yansıtmak zorunda. Şuan dünyada ki en pahalı mazotu tüketiyoruz. Bu balıklar da denizden kolay çıkmıyor. Aldığımız emekli aylığıyla bunları yapmak çok zor" diye konuştu.

Kaynak: ANKA / Yerel

Karadeniz Sinop Balıkçılık Yerel Ekonomi Güncel Haberler

Kredi kartı harcamaları patladı! Limit ve taksit sayısına yeni düzenleme

Kredi kartı harcamaları patladı! Limit ve taksit sayısına yeni düzenleme

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Hem suçlu hem güçlü! Ceza yazan polislere 'Sen insan değilsin' diyerek tepki gösterdi

Hem suçlu hem güçlü! Ceza yazan polislere "Sen insan değilsin" diyerek tepki gösterdi

Bakmadan Geçme

Kurban Bayramı bitti mi? 20 Haziran Perşembe Kurban Bayramı tatili bitti mi, resmi tatil bitti mi? Bugün BORSA açık mı? 20 Haziran Perşembe BORSA kapalı mı, açık mı? Borsa İstanbul kaçta açılıyor? Bugün PTT açık mı? 20 Haziran Perşembe PTT kapalı mı, açık mı? Bugün sağlık ocakları açık mı? 20 Haziran Perşembe sağlık ocakları kapalı mı, açık mı? Bugün resmi tatil mi? 20 Haziran Perşembe resmi tatil mi, değil mi? Bugün devlet daireleri ve kamu kurumları açık mı? EURO 2024 F Grubu Puan Durumu! F Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 F Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 E Grubu Puan Durumu! E Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 E Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 D Grubu Puan Durumu! D Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 D Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? 20 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 20 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi!
Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title